Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby

Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby

21.09.2021 17:40

Za poslední půl století výrazně klesla průměrná životnost obchodovaných firem. Dnes se v souvislosti s očekávanou délkou života hovoří možná nejvíce u ropných firem. A já bych v této souvislosti chtěl mimo jiné poukázat na to, že jejich rozhodování by mohlo být ovlivněno i výší sazeb.

1. Pokles očekávané délky života: Následující graf ukazuje průměrnou délku života firem v indexu SPX (mělo by jít o sedmiletý plovoucí průměr). Samostatná existence firmy přitom nemusí být ukončena jejím úpadkem, ale naopak její prosperitou a zajímavostí, které vedou k fúzi, či akvizici. Každopádně na konci padesátých let byla průměrná životnost amerických obchodovaných firem nad 60 lety. Pak nastal sešup a následně pomalý trendový pokles a nyní bychom se měli pohybovat pod dvaceti lety životnosti:
1
Zdroj: Twitter

2. Zanikající fosilní energetika?
Tíhnul bych k tomu, že popsaný vývoj je dán právě tím, že se zvyšuje aktivita v oblasti fúzí a akvizic. O vyloženě končících firmách nyní můžeme uvažovat třeba v souvislosti s energetikou. Tedy ve scénáři, kdy by se ropné společnosti rozhodly, že nepůjdou cestou masivní změny směru a ve velkém nezačaly investovat do obnovitelných energií, zatímco celý svět by se tou, či onou cestou snažil oprostit od fosilních paliv.

Různých příběhů bychom k tomu vymysleli určitě hodně. Já bych rád podotknul, že pokud by ropné firmy skutečně šly cestou jakéhosi řízeného zániku, či výrazného smrsknutí, mělo by to vést k dividendové vlně. Například investor Paul Sankey, který se na ropný sektor specializuje, to považuje za ideální scénář pro akcionáře v tomto odvětví – osekat investice do fosilní oblasti, nepouštět se do velkých akcií v obnovitelné energii a volný tok hotovosti ve velkém směřovat k dividendám.

3. Vliv sazeb: Standardním valuačním předpokladem přitom je, že společnost bude fungovat do nekonečna. V praxi to v naprosté většině případů funguje tak, že uděláme nějakou predikci tržeb, marží, investic a volného toku hotovosti na několik let dopředu a po tomto období předpokládáme nějaký stabilní růst. A to vše oddiskontujeme na současnou hodnotu. Pokud bychom odhadovali hodnotu akcií ropných společností v uvedeném scénáři, museli bychom predikovat konkrétní dividendy v celém cyklu – nahoru a pak dolů až k nule.

Ač se to na první pohled možná nezdá, rozhodování o tom, zda by byl onen scénář řízeného útlumu výhodný, či ne, by také do nemalé míry záviselo na výši sazeb. Vezměme si třeba následující příklad – firma řízeně zanikne, nyní tak oseká investice a vyždímá ze sebe maximum a vše vyplatí akcionářům. Výši dividend během následujících deseti let ukazuje následující graf:
2

S požadovanou návratností 10 % je současná hodnota těchto dividend necelých 290 dolarů. Alternativou je scénář pokračujícího provozu, který by nesl roční růst dividend z jejich počáteční hodnoty ve výši 6,6 % ročně. I tento scénář generuje hodnotu ve výši cca 290 dolarů a management firmy by se tak v tomto případě čistě na základě valuace a tvorby hodnoty pro akcionáře mohl rozhodnout pro obojí.

Nyní si představme, že by se zvedly bezrizikové sazby i riziková prémie a požadovaná návratnost by se zvedla z oněch 10 % na 14 %. Současné hodnota oněch o 6,6 % rostoucích dividend by klesla na 135 dolarů. A současná hodnota dividend v prvním scénáři by klesla na 243 dolarů. Tedy mnohem méně a v tomto novém prostředí (z hlediska bezrizikových sazeb a rizikové prémie) by tak management a akcionáři asi jednoznačně volili řízený útlum. Jeho tok hotovosti je totiž posunut více směrem k současnosti, a tudíž tolik nereaguje na zvýšení požadované návratnosti.

Takže pokud nyní vládne prostředí sazeb nízkých a (zřejmě) i nízkých rizikových prémií, sám o sobě tento faktor hovoří u ropných firem proti řízenému útlumu (vs. pokusy o nějakou restrukturalizaci). Pokud by se sazby znatelně zvedly, relativní atraktivita útlumu vzroste. Je to mimochodem stejný mechanismus jako ten, který je zmiňován u sazeb a technologií. Technologie mají tok hotovosti a (očekávaných) dividend posunuty více do budoucnosti, a tudíž u nich růst sazeb působí na hodnotu negativněji než u stabilnějších firem.


Čtěte více:

Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
17.09.2021 14:09
Pokud se ropní giganti neotočí směrem od fosilních paliv, dojde k výra...
Energetická krize se prohlubuje. USA varují Evropu, že nedělá dost
13.09.2021 12:43
Energetická krize v Evropě se prohlubuje a ceny plynu a elektřiny dosá...
Bouře v cenách elektřiny: Některé utility by z ní mohly vyjít jako vítězové. Někde už zasahují vlády
15.09.2021 15:59
Evropské ceny elektřiny jsou závratně vysoko, do odhadů ziskovosti vel...
Shell ustupuje z Permské nížiny
21.09.2021 11:07
Těžař Royal Dutch Shell odsouhlasil odprodej všech svých aktiv v Perms...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data