Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby

Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby

21.09.2021 17:40

Za poslední půl století výrazně klesla průměrná životnost obchodovaných firem. Dnes se v souvislosti s očekávanou délkou života hovoří možná nejvíce u ropných firem. A já bych v této souvislosti chtěl mimo jiné poukázat na to, že jejich rozhodování by mohlo být ovlivněno i výší sazeb.

1. Pokles očekávané délky života: Následující graf ukazuje průměrnou délku života firem v indexu SPX (mělo by jít o sedmiletý plovoucí průměr). Samostatná existence firmy přitom nemusí být ukončena jejím úpadkem, ale naopak její prosperitou a zajímavostí, které vedou k fúzi, či akvizici. Každopádně na konci padesátých let byla průměrná životnost amerických obchodovaných firem nad 60 lety. Pak nastal sešup a následně pomalý trendový pokles a nyní bychom se měli pohybovat pod dvaceti lety životnosti:
1
Zdroj: Twitter

2. Zanikající fosilní energetika?
Tíhnul bych k tomu, že popsaný vývoj je dán právě tím, že se zvyšuje aktivita v oblasti fúzí a akvizic. O vyloženě končících firmách nyní můžeme uvažovat třeba v souvislosti s energetikou. Tedy ve scénáři, kdy by se ropné společnosti rozhodly, že nepůjdou cestou masivní změny směru a ve velkém nezačaly investovat do obnovitelných energií, zatímco celý svět by se tou, či onou cestou snažil oprostit od fosilních paliv.

Různých příběhů bychom k tomu vymysleli určitě hodně. Já bych rád podotknul, že pokud by ropné firmy skutečně šly cestou jakéhosi řízeného zániku, či výrazného smrsknutí, mělo by to vést k dividendové vlně. Například investor Paul Sankey, který se na ropný sektor specializuje, to považuje za ideální scénář pro akcionáře v tomto odvětví – osekat investice do fosilní oblasti, nepouštět se do velkých akcií v obnovitelné energii a volný tok hotovosti ve velkém směřovat k dividendám.

3. Vliv sazeb: Standardním valuačním předpokladem přitom je, že společnost bude fungovat do nekonečna. V praxi to v naprosté většině případů funguje tak, že uděláme nějakou predikci tržeb, marží, investic a volného toku hotovosti na několik let dopředu a po tomto období předpokládáme nějaký stabilní růst. A to vše oddiskontujeme na současnou hodnotu. Pokud bychom odhadovali hodnotu akcií ropných společností v uvedeném scénáři, museli bychom predikovat konkrétní dividendy v celém cyklu – nahoru a pak dolů až k nule.

Ač se to na první pohled možná nezdá, rozhodování o tom, zda by byl onen scénář řízeného útlumu výhodný, či ne, by také do nemalé míry záviselo na výši sazeb. Vezměme si třeba následující příklad – firma řízeně zanikne, nyní tak oseká investice a vyždímá ze sebe maximum a vše vyplatí akcionářům. Výši dividend během následujících deseti let ukazuje následující graf:
2

S požadovanou návratností 10 % je současná hodnota těchto dividend necelých 290 dolarů. Alternativou je scénář pokračujícího provozu, který by nesl roční růst dividend z jejich počáteční hodnoty ve výši 6,6 % ročně. I tento scénář generuje hodnotu ve výši cca 290 dolarů a management firmy by se tak v tomto případě čistě na základě valuace a tvorby hodnoty pro akcionáře mohl rozhodnout pro obojí.

Nyní si představme, že by se zvedly bezrizikové sazby i riziková prémie a požadovaná návratnost by se zvedla z oněch 10 % na 14 %. Současné hodnota oněch o 6,6 % rostoucích dividend by klesla na 135 dolarů. A současná hodnota dividend v prvním scénáři by klesla na 243 dolarů. Tedy mnohem méně a v tomto novém prostředí (z hlediska bezrizikových sazeb a rizikové prémie) by tak management a akcionáři asi jednoznačně volili řízený útlum. Jeho tok hotovosti je totiž posunut více směrem k současnosti, a tudíž tolik nereaguje na zvýšení požadované návratnosti.

Takže pokud nyní vládne prostředí sazeb nízkých a (zřejmě) i nízkých rizikových prémií, sám o sobě tento faktor hovoří u ropných firem proti řízenému útlumu (vs. pokusy o nějakou restrukturalizaci). Pokud by se sazby znatelně zvedly, relativní atraktivita útlumu vzroste. Je to mimochodem stejný mechanismus jako ten, který je zmiňován u sazeb a technologií. Technologie mají tok hotovosti a (očekávaných) dividend posunuty více do budoucnosti, a tudíž u nich růst sazeb působí na hodnotu negativněji než u stabilnějších firem.


Čtěte více:

Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
17.09.2021 14:09
Pokud se ropní giganti neotočí směrem od fosilních paliv, dojde k výra...
Energetická krize se prohlubuje. USA varují Evropu, že nedělá dost
13.09.2021 12:43
Energetická krize v Evropě se prohlubuje a ceny plynu a elektřiny dosá...
Bouře v cenách elektřiny: Některé utility by z ní mohly vyjít jako vítězové. Někde už zasahují vlády
15.09.2021 15:59
Evropské ceny elektřiny jsou závratně vysoko, do odhadů ziskovosti vel...
Shell ustupuje z Permské nížiny
21.09.2021 11:07
Těžař Royal Dutch Shell odsouhlasil odprodej všech svých aktiv v Perms...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  
16:19Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15:21Tomáš Vlk: Američané v září utráceli, maloobchod hlásí pokračování růstu
15:13Analytik k výsledkům Goldman Sachs: Nejlepší výsledky z velké pětky bank  
14:52Goldman Sachs rozbila analytické odhady silným tradingem a investičním bankovnictvím
14:42FIXED.zone v úterý spustí úpis akcií na trh START. Desetinu firmy nabízí za zdroje na dravý růst
14:28Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2021
14:22Státní dluh letos ke konci září stoupl na 2,3 bilionu Kč
12:28Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice
11:31Státní nástupce aerolinek Alitalia si dává rok na nalezení partnera
11:24Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
11:01Pátek přináší zklidnění, ale pozitivní vývoj se udržel  
10:46Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů
9:09Rozbřesk: Útlum evropského automobilového trhu a úklid neposlušných v turecké centrální bance
8:54Evropská unie chce pomoci firmám i domácnostem s rostoucími cenami energií, futures na dnešní ráno ukazují do zeleného  
8:49Oděvní firma Hugo Boss po dobrém kvartálu zvedla celoroční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data