Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Koruna navzdory jestřábí ČNB dál slábne

Rozbřesk: Koruna navzdory jestřábí ČNB dál slábne

25.10.2021 9:04
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Konec minulého týdne byl ve znamení prvních odhadů indexů nákupních manažerů v eurozóně za měsíc říjen. Celkový PMI podle očekávání mírně poklesl v důsledku nepříznivé situace v evropském průmyslu. Nejde však jen o problém pomalejšího růstu odvětví, jak by napovídal celkový index, ale také o slabší příliv nových zakázek, rostoucí zásoby nedokončených výrobků, a především o prudce rostoucí ceny vstupů, které se odrážejí i v rekordních cenách finální produkce.

Pohled na služby, které by část ztracené dynamiky průmyslu měly dorovnat, není rovněž nijak dechberoucí, neboť jejich celkový výsledek klesá na šestiměsíční minimum. I když poptávka v jejich případě vyznívá přece jen slibněji i odvětví služeb zažívá rekordní růst nákladů, a proto zdražuje nejrychleji od roku 2000. Obdobné (i když vzhledem k charakteru ekonomiky zesílené) trendy lze vidět přímo v německých výsledcích, které jsou pro průmyslovou ČR přece jen relevantnější. Tamní celkový PMI je na osmiměsíčním minimu, index produkce v průmyslu dokonce na minimu šestnáctiměsíčním. Slábnou zakázky zejména v oborech navázaných na automobilový průmysl, chybí některé výrobní vstupy, rychle narůstají náklady (zejména na energie) i ceny, nicméně dál silně narůstá zaměstnanost. Zajímavým momentem je kontrast mezi šířením pesimistických očekávání v průmyslu a stále se zvyšujícího optimismu ve službách, který ovšem asi nic nezmění na faktu celkově se zhoršující kondice německého hospodářství. Ostatně už dnes tyto závěry může potvrdit i Ifo, které přijde na řadu v deset hodin.

Do čtvrtečního zasedání ECB trhy čeká ještě další sada dat nálad v jednotlivých zemích eurozóny, které nejspíše už jen potvrdí to, co naznačily předběžné indexy nákupních manažerů. Od ECB se sice žádná akce nečeká, nicméně zajímavý může být postoj její šéfky k inflaci, vývoji ekonomiky i nastavení tržních očekávání a jasněji by mohlo být ohledně dalšího postupu v QE. Hlavní čísla tohoto týdne přijdou na řadu až v pátek, kdy budou zveřejněny odhady HDP za eurozónu a také její některé velké členské země a vedle toho mimochodem i ČR. Očekávání jsou nasazena poměrně vysoko, takže nelze vyloučit ani následné zklamání. A trhy také čeká první odhad říjnové inflace v eurozóně, u které lze předpokládat další růst z předchozích 3,4 %. Pro úplnost lze jen dodat, že americký HDP přijde na řadu už ve čtvrtek odpoledne.


*** TRHY ***

Koruna

Do nového týdne koruna vstupuje v situaci zvýšené averze k riziku podpořené nepříznivými ekonomickými i covidovými čísly na úrovni těsně pod hranicí 25,70 EUR/CZK. Vzhledem k tomu, že příští týden proběhne další zasedání bankovní rady je pravděpodobné, že se do středy trhy ještě dočkají nějakého komentáře z centrální banky. Hlavní událostí však bude nepochybně v pátek bleskový odhad HDP za třetí kvartál, který zatím jen naznačí, nakolik ekonomiku zasáhly slabé výsledky automobilového průmyslu, respektive na kolik je dokázaly kompenzovat rozvolněné služby. A v neposlední řadě i to, jak moc se vývoj reálné ekonomiky odchyluje od stávajícího pohledu centrální banky. ČNB se nicméně bude příští týden rozhodovat na základě nové prognózy, kterou teprve následně představí. Hlavní otázkou do té doby zůstane, zda bude bankovní radě tentokrát stačit „jen“ padesátibodové navýšení repo sazby.

Zahraniční forex
Eurodolar startuje nový týden v blízkosti 1,17 EUR/USD. V pátek zveřejněné indexy podnikatelské nálady PMI naznačily zpomalující tempo ekonomické aktivity v eurozóně, která i v říjnu zůstala pod tlakem přetrvávajících problémů globálních dodavatelských řetězců, nedostatku komponent a akcelerujících inflačních tlaků. Navzdory meziměsíčnímu poklesu (na 54,3 z 56,2) však kompozitní PMI index zůstává v pásmu expanze, což indikuje pokračující růst aktivity také na startu posledního čtvrtletí. Ve Spojených státech pak výsledky PMI signalizují ještě slibnější začátek čtvrtého kvartálu, když říjnový index vystoupal na 57,3 a to zejména z titulu oživení sektoru služeb, které profitující ze zlepšující se pandemické situace.

Tento týden je makro kalendář na eurodolarovém trhu nabitý. Zatímco dnes přijde na řadu rozehřátí v podobě německého Ifo indexu podnikatelské nálady, ve čtvrtek bude v centru pozornosti zasedání ECB, od níž však zásadní změny v nastavení měnové politiky tentokrát nečekáme (zásadní diskuze ohledně budoucí podoby QE by dle prezidentky Lagarde měla přijít až v prosinci). Ve čtvrtek budou navíc publikovány i výsledky HDP v USA za 3. čtvrtletí, jež zřejmě potvrdí oslabení hospodářské expanze po svižném růstu v první polovině roku. V pátek pak budou finanční trhy sledovat jak výsledky HDP v eurozóně (jež taktéž zřejmě potvrdí zpomalení růstové dynamiky), tak říjnový výsledek inflace v eurozóně a pravděpodobné další zintenzivnění inflačních tlaků.

Akcie
Wall Street v pátek po slibném úvodu přetočila do červených čísel. Dow Jones +0,21 %; S&P 500 -0,11 %. Hlavním tahounem jižním směrem však byl technologický index Nasdaq Composite (-0,82 %), jenž byl zasažen výprodeji na akciích Facebook, Snapchat, Pinterest a Twitter.


Čtěte více:

Poučení z historie výroby polovodičů: Od americké dominance až po asijský úspěch
25.10.2021 6:02
Během pandemie vládl v řadě zemí nedostatek polovodičů, které jsou důl...
Víkendář: Banka jako restaurace, kde zaplatíte předem a pak čekáte, co vám přinesou
24.10.2021 8:42
V Citigroup je to jako v restauraci, kde zaplatíme předem, ale nevíme,...
Víkendář: Jak moc zpomaluje americká ekonomika? Postupně až k 2 %
23.10.2021 8:02
Hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius zveřejnil novou analýzu, ve kt...
Wall Street při pátku zajímaly sociální sítě. Snapchat -26,5 %
22.10.2021 22:02
Wall Street v pátek po slibném úvodu přetočila do červených čísel. Dow...
Jednání italské vlády a UniCredit o prodeji Monte dei Paschi zkrachovalo
25.10.2021 8:37
Italská vláda a banka UniCredit se nedohodly ohledně prodeje částí fin...
HSBC prudce zvedla zisk a spustí odkup akcií za dvě miliardy dolarů
25.10.2021 8:38
Zisk před zdaněním britské banky HSBC se ve třetím čtvrtletí zvýšil o ...
Jednání o Monte dei Paschi zkrachovala, výsledky zveřejní Facebook. Evropa zahájí nový týden pozitivně
25.10.2021 8:53
Evropské akciové trhy nejspíše zahájí nový obchodní týden mírným růste...

Váš názor
 •  
  25.10.2021 19:47

  pokračování programu Antiviru, tak se bude sedět doma a budou se na dluh rozdávat peníze....dotování energie na dluh.....pokud nebude Kačka na konci roku na nějakých 28 za Euro, tak to bude úspěch
  abc1
 • Jára Cimrman žije!
  25.10.2021 18:14

  Takto som si vývoj koruny nepredstavoval.Za 13 rokov sa kurz neustále prepadá.ČNB roky odmieta prijať euro,ale v rezervách nasyslila 150 mld eur.Aký význam malo rozhodnutie neprijať euro?Jediné vysvetlenie je overenie Cimrmanovej slepej cesty.
  Tecumseh
 • vypelichany jestrabi
  25.10.2021 11:23

  Benzin a nafta nad 40 za 3-2-1..
  Ai-kun
 • Pryč z EU
  25.10.2021 10:08

  máme to štěstí, že máme svojí korunu, na kterou jsme právem hrdí, tak, jako jsme právem hrdí na našeho premiéra, nejlepšího ekonoma století, nejhodnějšího člověka nejen v Evropě, ale i na celém světě. Je tak hodný, že nám přidal kačky ze státního na dluh!!! Dal nám i párek s koblihou a slíbil, že bude líp a ,,,vo to tady de,,,!!!! Jsme svědky volebního podvohu, kdy eurohujeři propagující € a migraci se snaží rozložit tuto zem. Pryč z EU a hlavně nikdy nepřijmout €! My jsme zvyklí na korunu a tu chceme na věčné časy a je nám jedno, že bude brzy za 30/€!!! je to naše koruna a tak si jí nenecháme cizákům vzít!!! nezajímá nás kurz nějakého €, které brzy zanikne, přičemž naše koruna tu bude věčně!!!!! pryč z EU, která nám diktuje na co mají být použité dotace!!!! Vždyť my to víme nejlíp na co ty peníze použít!!! Kdyby se do toho nemontovala ta prokletá unie, tak mohlo být ,,čapí hnízdo,, v každém okrese!!! Náš premiér ví líp, než všichni z EU na co dotace využít. Jsme hrdi na to, že nomenklaturní komunista, agent ŠTB, privatizační miliardář poučuje politiky v EU!!!!!! jsme hrdý na našeho prezidenta, který neochvějně řídí tuto zem z JIP!!! I meresjev by zezelenal závistí, kdyby existoval!!!
  oradapoisson
 •  
  25.10.2021 9:48

  prostě kaček je jako hnoje.....úplně zbytečně, hlavně pozdě začal singer s tou zlodějinou a pan rusnok to bohužel dodělal, když mluvil rychleji než myslel a zbytečně závazek protáhl o půl roku....
  abc1
Aktuální komentáře
01.12.2021
17:52Technický pohled na Apple a jeho základní fundamentální srovnání s Microsoftem
17:28Akcie opět bleskově mažou ztráty. Pomohla dobrá data - ISM stoupl  
16:20Turecká centrální banka brání liru a poprvé po sedmi letech intervenuje na trhu
15:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:45Trh s ESG ovládá pár velkých investorů. Jaký je další cíl?
14:21Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 401,5 miliard korun
13:24Ekonomika USA je na tom mnohem lépe než v roce 2019, míní ekonom Rupkey
12:21OECD výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky pro Českou republiku, celosvětově jako největší riziko považuje inflaci
11:42Čína plánuje uzavřít oblíbenou právní kličku technologických gigantů pro zahraniční kotace akcií
10:41Trhy vstřebaly jestřába Powella, akcie i výnosy obracejí nahoru  
10:41CEO Microsoftu Nadella prodal během dvou dnů téměř polovinu svých firemních akcií
10:38Podmínky v průmyslu se v listopadu zlepšovaly. Index stoupl nad odhady trhu
9:09Rozbřesk: Ekonomika si vede lépe, než ČNB předpokládala, Fed opouští pohádku o dočasně vysoké inflaci
9:00Nasdaq bude od roku 2022 obchodovat přes cloud. S vývojem pomůže Amazon
8:50Fed bude zřejmě jednat o rychlejším omezování nákupů dluhopisů, říká Powell
8:46Přísnější utahování Fedu, světový obchod vzroste na nový rekord a turecká lira klesla na nové rekordní minimum  
8:20Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
5:59Fidelity International: Hlavní trendy na nemovitostních trzích v roce 2022
30.11.2021
22:00Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát; proti trendu šel opět Apple  
18:02Trhy a inflační režim příštího roku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/21 Q2, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
Veeva Systems Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m