Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Franklin Templeton: ESG je nakonec příležitostí, věří investoři. Cena za

Franklin Templeton: ESG je nakonec příležitostí, věří investoři. Cena za "E" však bude velká

18.11.2021 15:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Klimatická konference OSN, která před nedávnem proběhla ve Skotsku, připoutala více pozornosti na písmeno "E" ve zkratce ESG: na investice do zlepšení životního prostředí. V popředí je i písmeno S, které zastupuje sociální investování. Zablokované dodavatelské řetězce, frustrace lidí ze stagnujících mezd a napětí mezi pracovním a soukromým životem včetně tlaků na zajištění rovnosti příležitostí tlačí firmy k tomu, aby si byly vědomy vícera faktorů, než jen své zodpovědnosti vůči akcionářům, napsal hlavní tržní stratég společnosti Franklin Templeton Stephen Dover v nejnovějším článku ze série Investing This Week. „E“ a „S“ pak podněcují ke změnám v „G“, tedy v systému řízení. Firemní management a představenství tak musejí vytvářet struktury, které dokážou dodávat lepší výsledky, jež od firem chtějí zainteresované strany.

Na rozdíl od jiných problémů, kterými se nyní zaobírají kapitálové trhy, jako je debata o přechodném či trvalejším charakteru inflace, jsou změny v ESG širšího rázu a korporátní prostředí pravděpodobně změní natrvalo. Bude to pohánět fundamentální změny v organizační struktuře firem a v managementu. Její dopad na návratnosti akcionářům jenom poroste. Stejně tak je důležité pochopit dopadům ESG na investiční rozhodování.

Cena za "E" bude velká, poptávka ale je

Snadno by se mohlo věřit, že ESG – a možná hlavně to „E“ - budou pro firmy znamenat obrovské náklady, které nakonec ponesou jejich vlastníci a zákazníci. Je sice pravdou, že náklady, především na přepracování energetických zdrojů, jsou významné, v dlouhém horizontu však mohou být finanční výhody, včetně benefitů pro akcionáře, ještě větší.

Na příklad odhady Bloomberg’s New Energy Finance (BNEF) ukazují, že na změnu dodávek energií a infrastruktury tak, aby se zmírnila změna klimatu, bude do roku 2050 nutné vynaložit 5,8 bilionu dolarů ročně. Vlády to nemohou financovat samy. Soukromý sektor a firmy se budou muset zapojit. Od začátku roku k dnešku se už na celém světě vydaly zelené, sociální, udržitelné a s udržitelností spojené dluhopisy za více než 3 biliony dolarů. Naznačuje to, že soukromý kapitál se již přesouvá a investoři se evidentně nemohou dočkat toho, aby se zapojili. I takto obrovské částky přesto představují pouhý vrcholek příslovečného ledovce. I když zhruba 64 procent emisí nových dluhopisů v Evropě je „zelených“, jinde jsou čísla mnohem menší. Na rozvíjejících se trzích je odpovídající číslo kolem 25 procent. Ve Spojených státech tvoří emise zelených dluhopisů pouhá 3 procenta všech nových firemních dluhopisů, které byly letos zatím přivedeny na trh.

ESG

Tlak na "S" změní dynamiku práce

COVID-19 urychlil mnoho trendů, které probíhaly už před ním, nic ale není tak velké jako probíhající změny na trzích práce, a v souvisejícím významu práce a kapitálu.

Ekonomické faktory a rozhodnutí, jako jsou přesouvání výroby do zahraničí, outsourcing pracovních míst a zrychlující technologická změna, které po desítky let způsobovaly neměnnost životní úrovně střední třídy, daly vzniknou populistické politice ublíženosti. Pandemie zvýšila mezi již tak ekonomicky nechráněnými občany pocit nejistoty ve veřejném zdraví, což si vynutilo drastické změny na pracovních trzích a ve veřejné politice. Míra participace práce, tedy procento způsobilé pracující populace, během pandemie zkolabovala.

Firmy se horkotěžko snaží nabírat zpět zaměstnance, mzdy se zvýšily a mnoho zaměstnavatelů nabízí další pobídky, jako jsou třeba flexibilní úpravy pracovní doby. Posledních deset let přineslo ve mzdových podmínkách začátek pohybu směrem vzhůru, a zastavil se tak sestupný trend posledních 70 let (viz graf níže). Firmy budou muset znovu přemýšlet, jak si svoje zaměstnance udržet, motivovat je, zajistit, že budou produktivnější, a zároveň zajistit efektivitu a adekvátní návratnost kapitálu.

7

"G" má hlasy na to, aby se prosadilo

Environmentální, sociální a politické tlaky rovněž tlačí na to, aby se změnilo uvažování o firemním řízení. Částečně se to již odráží v zasedacích místnostech, tlak ale narůstá i ze strany regulátorů, dodavatelů, zákazníků, zaměstnanců a dokonce široké veřejnosti. Zaznívá hlas mladších generací, které požadují změny ve způsobu nabírání pracovníků, zapojování se do komunity nebo změnu uhlíkové stopy.

Korporace a jejich chování skládají stále více účty na sociálních sítích, v americkém Kongresu a v některých případech i před akcionáři. "E" a "S" má dopad na "G".

Výzkum ukazuje, že lepší řízení může být konzistentní s lepší výkonností z pohledu akcionáře. Snižování hodnoty značky kvůli podvodům, korupci nebo úplatkářství už poškodilo mnoho firem v energetice, branném sektoru a sektoru finančních služeb. Když tyto firmy vylepšily svoje řízení, jejich akcie z toho profitovaly. To samé by mohlo platit pro emise uhlíku. Stále více firem dostává „známku“ za to, jaká je jejich uhlíková stopa a jak se jim daří ji snižovat. Trhy budou oceňovat ty, které se zlepší, a trestat ty, kdo zůstanou pozadu.

K firmám, které přijímají opatření napříč spektrem ESG kritérií, přitéká spousta kapitálu. Ještě důležitější však je, že firmy, které se odlišují vysokým stupněm hodnocení ESG faktorů, budou také těžit ze strategií aktivního investování, které hledají nové zdroje nadbytečné návratnosti.

Co investoři chtějí, to dostanou

Investoři se už začali k ESG investování poměrně dramaticky přesouvat. Na příklad podle průzkumu PricewaterhouseCoopers Global naznačilo 79 procent globálních investorů, že ESG rizika jsou v investičním rozhodování důležitým faktorem. Vzhledem k tomu, že ESG kritéria se standardizují a jsou přijímána stále šířeji, budou se tyto trendy pravděpodobně ještě zrychlovat.

ESG odráží zásadní změny v tom, jak lidé chtějí žít, pracovat a investovat, a změny, které činí ve světě, jenž chtějí zanechat příštím generacím. Tyto změny preferencí hrají obrovskou roli ve fungování ekonomiky a v tom, jak budou firmy v budoucnu ziskové. Pokud jde o ESG, nemělo by to platit pouze za další finanční inovaci, ale za způsob, jakým kapitálové trhy odpovídají na fundamentální společenskou a ekonomickou transformaci.

Investoři se na faktory ESG zaměřují stále více. Mají za to, že ESG nakonec představuje příležitost, nenulový součet, ze kterého dokážou souběžně profitovat akcionáři i další zúčastněné strany.

Zdroj: Franklin Templeton

 
 
 

Čtěte více:

McDonald's cílí na čisté nulové emise do roku 2050, od hamburgerů po žárovky
04.10.2021 15:55
McDonald's si dnes stanovil nový cíl - snížit globální emise skleníkov...
Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
15.10.2021 11:24
Tah společnosti BlackRock do udržitelného investování má velké výsledk...
Těžké časy pro staré dobré těžaře. Kohouty točí boom v ESG
19.10.2021 10:36
Komoditní rally je sice jedním z aktuálních horkých témat, staří dobří...
Úvěrový cyklus G3 prudce slábne, v Číně odraz od dna. Implikace pro finanční trhy
22.10.2021 17:45
Podle průzkumu BofA mezi investory za poslední měsíc poněkud poklesla ...
Winston: Technologie problémy s dodavateli nakonec vyřeší
09.11.2021 15:31
Clifford Winston z Brookings Institution se domnívá, že z dlouhodobějš...
Rolls-Royce získal peníze na vývoj malého jaderného reaktoru
09.11.2021 10:51
Společnost Rolls-Royce získala peníze od vlády a soukromých investorů ...
Fidelity: Na co si dávat pozor u zelených dluhopisů
12.11.2021 10:24
Emise zelených státních dluhopisů jsou na vzestupu a mohly by výrazně ...

Váš názor
 •  
  18.11.2021 19:41

  ESG, je dle mého chápání jen snaha, socializovat zisky schopných firem. A rozdávat je, ty zisky, non-profitkám a firmám které se zabývají ničím. Příklad je třeba bez-rozpočtová nového premiéra Fialy. Nevytváří žádný zisk, jen rozdělují dotace od státu, ministerstva soc. věcí a práce a navíc tyhle peníze utrácí za výzkum chudoby někde v Asii. Ptám se, jak se pan Fiala skutečně zajímavá o chudobu někde v asii…? Myslím, že mu to fuk ale přináší mu to aktivistické body a nějaké peníze do kapsy taky. Mmj, jsou to peníze daňového poplatníka české republiky. A takových organizací a firmiček jsou desítky, u nás. Kam se hrabě čapák! Čapák zaměstnává na 3 tisíce lidí, hospadaří s profilem a okolí prospívá více než Fialova organizace či nadace, nebo co to je?
  Český Čert
  •  
   18.11.2021 20:20

   Ale to je furt dokola už dekádu. Společnost má prostě své kojence (či pijavice) v podobě různých "vystudovaných humanistů". A ty je potřeba zaměstnat. Problém je, že jsou to většinou naprosto neschopné a nepraktické osoby. Hádanka: Jaký je rozdíl mezi vystudovanou zdravotní sestrou a vystudovanou sociální pracovnicí? Kdo to uhádne, ten vyhraje zlatého bludišťáka.
   Ten, který tančí s papoušky
 • "ESG nakonec představuje příležitost, nenulový součet,..."
  18.11.2021 16:47

  Ano, hra s nenulovým součtem to bude každopádně. Nikdo asi nepředpokládá opak, že. I když dnes je možné vše. Představa bankrotu z důvodu "kojení" zaměstnanců či vyhození kapitálu na stavbu malé jaderné firemní elektrárny je docela vtipná.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: "ESG nakonec představuje příležitost, nenulový součet,..."
   18.11.2021 17:40

   ESG posuzuje firmy a organizace podle toho, co dobrého dělají pro společnost. Nikoliv jako doposud, kolik vydělají kolik lidí zaměstnání, kolik investují do inovací a technologií a hlavně, pohyb peněz byl transparentně prokázán. Mně by zajímalo, když se firma kompletně orientuje na ESG management Kde na své dobrodinství vezme peníze? Není to naopak, že firma která má dobré hospodářské výsledky, může provozovat mateřskou školku, závodní jídelní, vlastní nemocnici, příspěvky na důchod atd… ESG firma není hnána ziskem, pak kde vezme peníze na dobro společnosti?
   Český Čert
Aktuální komentáře
28.11.2021
8:57Víkendář: Opatrně s umělou inteligencí
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data