Problémy dodavatelských řetězců, které napomohly inflaci na dlouholetá maxima, už v USA naznačují určitý ústup, v Evropě se ale pořád zhoršují. Vyplývá to z nové série nabídkových ukazatelů Bloombergu. Americký indikátor se sice pořád nachází na dlouhodobě vysokých hodnotách, v samotném říjnu ale klesl.
Ukazatel americké nabídky a jeho srovnatelné protějšky pro eurozónu a Británii stojí na sérii údajů od cen výrobců přes zásoby k nevyřízeným zakázkám. Kladné hodnoty v tomto případě poukazují na překážky, naopak záporné znamenají relativní dostatek zboží. Ty první šlo pozorovat v posledních měsících, ty druhé v prvních měsících pandemického období.
Americká data ukazují, že nedostatek na straně dodávek vrcholil v létě a od té doby se mírně zlepšil:
Snížilo se množství nevyřízených objednávek i ceny u zpracovatelských firem. To samé platí pro ceny průmyslových materiálů a poměr zakázek k zásobám u maloobchodníků. Horší naopak byly překážky v sektoru služeb i nedostatek pracovní síly v největší světové ekonomice.
Zlepšení amerického ukazatele podporuje názor prezidenta USA Bidena, že poté, co jeho vláda zasáhla ve prospěch odlehčení přístavů na americkém západním pobřeží, se úzká hrdla v dodavatelsko-odběratelských řetězcích rozšířila.
V eurozóně se ale celkový nabídkový ukazatel Bloombergu zhoršuje a nadále tu roste poměr zakázek ke stavu zásob v továrnách a obchodech.
V Německu, největší ekonomice eurozóny, se zvyšuje i počet nově otevíraných pracovních pozic na jednoho uchazeče o zaměstnání, což ukazuje graf níže. Nedostatek zaměstnanců by mohl vést ke zvyšování mezd. Podobný obrázek pak přišel také z Británie.
Zdroj: Bloomberg