Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?

„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?

25.11.2021 17:35

Je možné, že by nějaká firmy byla „dobrá“ a zároveň by špatně hospodařila se svým kapitálem? Trochu mi to zní jako ono „chodí to dobře, ale neseje to“. Dovedu si to tak představit jen jako nějaké přechodné období, na jehož konci je firma „špatná“. Toto téma každopádně otevřela Morningstar se svým seznamem zahrnujícím „13 dobrých firem se špatnou alokací kapitálu“. Podívejme se na něj s pár poznámkami.

1. Jak s kapitálem: Celý seznam nalezneme na stránkách Morningstar v sekci Our Pics, jsou v něm firmy jako Altria, Credit Suisse, Bayer, Danone, SAP, či Wells Fargo. Tedy žádná ořezávátka. Detailněji Morningstar hovoří o trojce A&T, Bayer a IBM. Vytvořme si ale nejdříve nějaký rámec, který nám věci trochu systematizuje, protože „alokací kapitálu“ toho můžeme myslet hodně.

Za prvé, firma je v principu financována vlastním kapitálem a dluhy. Jak jsem tu poukazoval nedávno, dluhy jsou často deklarovány jako financování levnější, ale pokud vezmeme jejich dopad na náklad vlastního jmění, nemusí tomu tak být ani zdaleka. Jejich „levnost“ se může projevovat zejména tím, že úroky jsou daňově uznatelným nákladem. Pokud se ale firma snaží z této uznatelnosti těžit příliš (dluhy příliš vysoko) roste její riziko a ve výsledku škodí sama sobě.

Najít přesně nějaké optimum poměru vlastního jmění a dluhů v podstatě nelze. Po zkušenostech s finanční krizí a pandemií by šlo podle mne třeba lehce tvrdit, že toto optimum je tvořeno znatelně menším podílem dluhů a větším podílem vlastního jmění, než u řady firem vidíme.

Za druhé, firma by měla dostupný kapitál investovat do projektů, jejichž očekávaná návratnost převyšuje náklad tohoto kapitálu, který je financuje. Pokud třeba nějaký projekt může vynést 10 % a může být financován kapitálem s nákladem 5 % (která reflektují rizikovost projektu), firma projekt rozjede. Pokud společnost nemá k dispozici projekty svou návratností převyšující náklad kapitálu, peníze (i) vrací akcionářům, (ii) drží je v rozvaze (pokud je to výhodné z hlediska strategie a rizika), nebo (iii) splácí dluhy (v souladu s prvním bodem).

2. A&T je podle Morningstar společností, která od roku 2012 hospodaří s kapitálem mizerně. V tom smyslu, že nejdříve rozjela celkem mohutný program odkupů, který zvýšil její zadlužení. A pak se pustila do investic a akvizic zahrnující Time Warner, expanzi v Mexiku či Direct TV. Výsledkem je slabá rozvaha (míněno v duchu výše popsaného prvního bodu) a zhoršující se konkurenční pozice dané nedostatečnými investicemi v oblastech jako je kapacita internetové sítě. A rozvahu se snaží firma posílit prodeji některých aktivit, které podle Morningstar také nedávají smysl – třeba prodej mobilní sítě na Portoriku. 

3. IBM se podle Morningstar od A&T liší, protože jeho rozvaha je stále silná (ve smyslu podílu vlastního jmění a dluhů). Problém vidí analytici Morningstar v tom, že IBM sílu své rozvahy (a vysokou zásobu hotovosti) nepoužívá na investice do rozvoje a zlepšení své konkurenční pozice. Krok prý nedrží zejména v oblasti cloudu.

Zajímavý je pohled na akvizici společnosti Red Hat. Hodnotu podílu Morningstar odhadovala na necelých 27 miliard, IBM jej koupila za 34 miliard, tedy asi s 30 % prémií, což je prý „zhruba v souladu s prémiemi placenými v softwaru“. Zaplacená cena tak podle Morningstar není „mimo“, ale přínosy, které by Red Hat měla pro IBM mít, jsou omezené. Přece jen mě ale napadá, že pokud nějaká firma zaplatí za jinou podobnou prémii, měla by prémie být ospravedlněna právě tím, že koupená firma, respektive spojení obou společností vytvoří něco mimořádného (co by jinak nevzniklo).

Výplata hotovosti je prý IBM v pořádku, protože neomezuje zdroje potřebné pro výzkum a vývoj. Problém je hlavně v oněch investicích nutných pro udržení konkurenceschopnosti. Co se týče výplaty peněz akcionářů i síly rozvahy je tak IBM v opačné pozici než A&T. 

4. Rekordní zásoba hotovosti: Pokud se pak podíváme na následující graf, IBM může být určitým symbolem pro americký (obchodovaný) korporátní sektor jako celek. I ten má totiž obrovskou (rekordní) zásobu hotovosti v rozvahách. Je to podobně jako u IBM spojené s tím, že nenaplňují svůj potenciál (jak u IBM naznačuje Morningstar)?

aktiva likvidita USA

Zdroj: Twitter

 

Čtěte více:

Investoři do ESG fondů jsou loajálnější. Více podrželi akcie během pandemických výprodejů, zjišťuje studie
24.11.2021 13:12
Ovlivnil propad akciových trhů během pandemie různé třídy aktiv a fond...
Trhy v roce 2023 zaplaví stomiliardová vlna IPO elektromobilových společností, říká manažer BofA
25.11.2021 14:55
Celosvětový tlak na elektrifikaci soukromé dopravy vzedme vlnu primárn...
Šéf JPMorgan vzal zpět slova, že jeho banka přežije i čínské komunisty. Co teď s jeho vyjádřením o svobodě projevu?
25.11.2021 12:42
Jamie Dimon hned věděl, že jeho vtip o pádu komunistické strany se v P...
Státy EU se shodly na přísnějších pravidlech pro velké internetové firmy
25.11.2021 15:22
Státy Evropské unie se dnes shodly na nových pravidlech, která mají zl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2025
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  
16:33Zlomový okamžik na evropském EV trhu? Čínská BYD poprvé poráží Teslu
16:12Jak Microsoft přemýšlí o AI? Základem jeho filosofie je paradox z 19. století

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data