Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V USA se řeší „Fed za křivkou“, v Číně to samé, ale obráceně. A to nejhorší ve výrobních vertikálách již je za námi

V USA se řeší „Fed za křivkou“, v Číně to samé, ale obráceně. A to nejhorší ve výrobních vertikálách již je za námi

20.12.2021 10:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Zpomalení čínské ekonomiky, které nyní probíhá, bylo dopředu indikováno řadou předstihových indikátorů. Tento vývoj je přitom dán situací v domácí ekonomice, určitě se do něj nepromítá silná poptávka z USA. Pro Bloomberg Markets to uvedl Taimur Baig, který působí jako hlavní ekonom v DBS Bank. V posledním čtvrtletí tohoto roku podle něj Čína poroste asi o 4 % a cyklická část současného zpomalení je přitom záměrně vyvolaná vládou. Proč a jaký další vývoj ekonom predikuje v Číně a v USA?

Čínská vláda chtěla dosáhnout útlumu na straně zadlužování a omezit excesy na realitním trhu. Na počátku letošního roku se jí k tomu moc nechtělo, ekonomický růst byl rychlejší. Nyní ale nastal čas pro kroky, které by měly podpořit stabilitu ekonomiky. Tento cyklický vývoj je pak podle Baiga dobré odlišovat od strukturálních faktorů, mezi které patří i stárnutí čínské populace. 

Vláda v Číně se snaží dosáhnout jemné rovnováhy, na jejíž jedné straně stojí přílišný pokles ekonomického růstu, na straně druhé vážnější problémy ve finančním sektoru a na realitním trhu. Tento trh se tak snaží ochladit v době, kdy se tu množí případy neschopnosti splácet dluhy. Na stranu druhou jde ale stále o sektor, který je významným tahounem růstu celého hospodářství. 

Co se týče vztahu mezi děním v Číně a na světových trzích, ekonom míní, že nejdůležitější je nyní přístup čínských firem k dolarovému financování. Zde podle něj ty nejhorší tlaky již pominuly, ale jde o významné téma, které bude dobré sledovat i v prvním čtvrtletí příštího roku. V souvislosti s finančními a monetárními podmínkami Baig poukázal i na to, že v USA se řeší, zda Fed není „za křivkou“ ve vztahu k vyšší inflaci. Tedy zda příliš neváhá s utažením své politiky. V případě Číny se také hovoří o tom, zda její centrální banka PBoC není za křivkou, ale v opačném smyslu. Tedy zda příliš neváhá se stimulací a podporou zpomalující ekonomiky.

Baig míní, že PBoC vidí současnou situaci tak, že ekonomika si může dovolit určité zpomalení a on sám si nemyslí, že by již propásla nejvhodnější dobu na uvolnění své politiky. Dodal ale, že „hodiny tikají a budou muset jednat hodně rychle“. Ohledně Fedu pak ekonom míní, že se sice hodně hovoří o jeho zpožděné reakci na vyšší inflaci, nicméně očekávání, která jsou odražena v cenách aktiv na trzích, žádný posun v inflačních očekáváních neukazují a neindikují roky vysoké inflace

Dluhopisové trhy v USA prostě říkají, že inflace je nyní vysoká a Fed začne zvyšovat sazby, což je v souladu s tím, co říká on sám. Pokud se pak podíváme na jádrovou inflaci v této zemi a na její predikce pro příští rok, pak její vyšší hodnoty stále nevyvažují „roky jejího chronického podstřelování“. Na druhou stranu je tak třeba, aby si Fed zachoval svou kredibilitu a přehnanou stimulací neohrožoval stabilitu finančního systému.

Výnosy dlouhodobých amerických dluhopisů podle ekonoma ukazují, že trhy nečekají delší období vyšší inflace a zároveň reflektují značnou globální poptávku po bezpečných aktivech. Právě tyto obligace jsou totiž fakticky jediným významným představitelem těchto aktiv, která jsou zároveň likvidní a poskytují pozitivní výnosy. Je proto nepravděpodobné, že by v dohledné době došlo k napřimování americké výnosové křivky, tedy ke zvyšování rozdílu mezi krátkodobými a dlouhodobými výnosy. Ohledně krátkodobých sazeb ekonom dodal, že i přes jejich růst by se sazby Fedu měly na konci roku 2022 pohybovat kolem 1 %, což je stále „velmi akomodační“. 

Baig míní, že to nejhorší z tenzí ve výrobních vertikálách je již za námi. V roce 2022 bude dosaženo vrcholu v poptávce a zároveň jsou již nyní patrné první známky polevujících úzkých hrdel ve výrobě. Na straně poptávky totiž nebudou faktory jako fiskální stimulace, navíc dochází ke zmíněnému zpomalení v Číně. Polevující úzká hrdla jsou pak znatelná například na prudkém zvýšení výroby čipů, na klesajících nákladech námořní dopravy či na očekávané zvýšené těžbě ropy zemí OPEC. Čtěte více:

Morgan Stanley: Změnila se reakční funkce Fedu, začal nejsilnější investiční cyklus od čtyřicátých let
20.12.2021 5:54
Ellen Zentner působí jako hlavní ekonomka v Morgan Stanley a pro Bloom...
Víkendář: Proč vlastně tolik záleží na zvýšení sazeb o pouhých 0,25 procentního bodu?
18.12.2021 8:42
Proč by i velmi malá změna v sazbách centrální banky měla mít významný...
Víkendář: Ani Henry Ford nebyl celou dobu ideálním šéfem své firmy
19.12.2021 8:46
Když před několika dny Jack Dorsey odstoupil z pozice šéfa společnosti...
Otočí rozvahy centrálních bank, tenze ve výrobních vertikálách poleví
17.12.2021 18:40
V dubnu letošního roku očekávala většina investorů zahrnutých v průzku...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
9:03Rozbřesk: Zeman chce holubičí bankovní radu ČNB
8:38Evropské trhy zahájí druhou polovinu roku a první prázdninový týden na pozitivní vlně  
8:11Tesla dodala ve druhém čtvrtletí o 18 % méně elektroaut, čelila uzávěrám v Číně a zvolna navyšuje kapacitu. Červen byl rekordní
6:01Slok: Podmínka obratu na akciích
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m