Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deset ekonomů a turecká otázka

Deset ekonomů a turecká otázka

10.01.2022 18:02

Jeden z často omílaných ekonomických vtipů říká, že pokud se zeptáte deseti ekonomů na stejnou věc, dostanete deset odpovědí. A jedenáct, pokud je mezi nimi Keynes. Nechme stranou, zda je to slabá, či naopak vlastně silná stránka ekonomie, ekonomů a popřípadě pana Keynese. Dnes směřuji k tématu určenému pro ty, kteří si chtějí trochu ekonomicky zahloubat: Kolik odpovědí bychom dostali ohledně Turecka?

0 . Turecké sazby extrémem: Následující graf porovnává výši o aktuální inflaci upravených sazeb centrálních bank v řadě zemí. Pouze jedna jediná země má nyní reálné sazby v kladných číslech a jde o Rusko. Bank of Russia zvedla sazby naposledy v prosinci a důvodem byla inflace pohybující se nad 8 %. Banka ve svém prohlášení hovořila o tom, že v ekonomice poptávka předbíhá nabídku a ona svým krokem chce snížit inflační tlaky tak, aby se inflace posunula na cíl ve výši 4 %. Ekonomicky učebnicový příklad.

71
Zdroj: Twitter

Na druhém konci žebříčku nacházíme v úvodu zmíněné Turecko, jehož reálné sazby jsou hluboko v záporu. O Turecku a jeho měně se v opakujících se vlnách hovoří již dlouho. Z velké části proto, že jeho vláda se nedrží oné učebnicové logiky tak, jako třeba Rusko, ale přístupu netradičního. V kostce řečeno, nemyslí si, že by nízké sazby vedly k vysoké inflaci a následně oslabování měnového kurzu. Jinak řečeno, nemyslí si, že je třeba sazby zvedat na to, aby inflace klesla a měna přestala oslabovat.

1. Ekonom první: Praxe zatím ukazuje, že turecký přístup jdoucí proti „učebnicím“ nepřináší dobré ovoce a jak známo, právě podle ovoce poznáme strom. A dejme tomu, že jeden z oněch deseti ekonomů tázaných na Turecko by tu celou situaci viděl z oné učebnicové perspektivy: Vysoká inflace a oslabující měna vyžadují zvýšení sazeb, které sice utlumí ekonomickou aktivitu, ale také inflaci. A zabrání i oslabování měny, respektive zastaví spirálu inflace a depreciace. Co zvývající devítka ekonomů? Na ně zbývají exotičtější teorie.

2. Ekonom druhý: Jako první alternativa se nám může vybavit ve vyspělých zemích někdy zaznívající kritika nízkých, či negativních sazeb poukazující na jejich negativní vliv na bankovní sektor. Který by se mohl projevit negativně na úvěrové nabídce a velmí nízké/negativní sazby by tak paradoxně působily kontrakčně přes utažení finančních podmínek strádajícím bankovním sektorem. V rámci tohoto myšlenkového směru apikovaného na Turecko by tak šlo tvrdit, že jde o strategii, kdy extrémně nízké sazby tam mají úplně zdecimovat bankovní sektor a úvěrovou nabídku a tudíž fakticky utáhnout finanční podmínky a snížit inflaci. V této druhé půlce jde tedy vlastně o učebnicový mechanismus, kterého je ale dosaženo značně neortodoxním postupem.

3. Ekonom třetí: Třetí z tázaných ekonomů by mohl poukázat na to, že nízké sazby ovlivňují i investice. Pokud by citlivost investic na sazby byla mohutná (i když praxe ukazuje spíše opak), mohlo by dojít k investičnímu boomu. A následně mohutné expanzi nabídkové strany ekonomiky. Ta by „předběhla“ poptávku a ve výsledku by tak v prostředí nízkých sazeb došlo k dezinflaci. Tento bod ovšem nelze kombinovat s předchozím, kde nízké sazby naopak utahují finanční podmínky a tlumí i investice. Měli bychom tak k předchozímu dodat, že poptávka by nízkými sazbami musela být zdecimována více, než nabídka trpící zamrznutými investicemi.

4. Ekonom čtvrtý: Další národohospodář by mohl operovat s nějakou kreativní interpretací Fisherova efektu. Irwing Fisher byl jedním z těch, kteří poukazovali na prostý fakt, že reálné sazby jsou produktem inflace a sazeb nominálních. Ve zjednodušeném (!) zápisu:

R = I + N

V ekonomii máme řadu popisných rovnic, které jsou samy o sobě bezproblémové. Včetnbě té výše uvedené. Tenze se potenciálně začnou objevovat ve chvíli, kdy do nich začneme vkládat kauzalitu. Tedy ve chvíli, kdy začneme tvrdit, že změna jedné či více proměnných na dané straně rovnice způsobuje změnu jedné či více proměnných na straně druhé.

Pokud se podíváme na výše uvedenou rovnici, která objektivně platí, mohli bychom tvrdit, že snižování nominálních sazeb N musí snižovat inflaci I s prostým předpokladem, že reálné sazby R nejsou dány věcmi nominálními, ale „reálnými“ faktory. Jako je produktivita kapitálu a sklon k úsporám. Takže pokud chceme inflaci ve výši 2 % a reálné sazby jsou na 2 %, nastavíme nominální sazby na 0 %. Pokud by inflace byla na 4 %, musíme nominální sazby nastavit hluboko do záporu na – 2 %.

Prostě čím vyšší inflace, o to nižší musí být nominální sazby tak, aby ty reálné zůstaly konstantní tak, jak tvrdí „objektivně správná“ Fisherova rovnice. Matematicky to sedí, ale problém je s onou kauzalitou. A také s tím, že v kratším období neplatí onen předpoklad nominálními proměnnými netknutými reálnými sazbami. Což je konec konců patrné právě na Turecku. Těžko totiž uvěřit otmu, že by reálné sazby ve výši nějakých mínus 22 % byly výsledkem návratnosti kapitálu a sklonu k úsporám.

5. A všichni další: Pokud bychom chtěli u zbylých šesti dostat opět různé odpovědi na tureckou otázku, stačily by možná už jen různé kreativní variace Fisherovy rovnice. A na řadu dalších možností jsem určitě zapoměl. Každopádně praxe zatím celkem jasně ukazuje, že v tomto případě neučebnicový přístup generuje učebnicové výsledky.

 

Čtěte více:

Turecká lira pokračuje v propadu, za rok ztratila už asi polovinu hodnoty
13.12.2021 10:44
Turecká lira dnes pokračuje v masivním propadu a dopoledne odepisovala...
Turecká centrální banka snížila základní úrok na 14 procent, lira padá k 15,5 za dolar
16.12.2021 13:06
Turecká centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úro...
Zpevňování turecké liry se zastavilo. Dnes na páru s dolarem odepsala až 8 procent
27.12.2021 11:06
Turecká lira dnes na devizových trzích obnovila pokles a dopoledne ode...
Míra inflace v Turecku vystoupila nad 36 procent, výrazně překonala odhady
03.01.2022 9:25
Meziroční míra inflace v Turecku v prosinci vystoupila na 36,08 proce...
Slábnoucí americká stimulace a kurz dolaru v letošním roce
07.01.2022 14:19
Dolar má za sebou slušný rok a zdá se, že by mohl posilovat i na počát...
Riskantní turecký experiment s inflací
10.01.2022 6:14
Měnová politika je dnes ve většině ekonomik ukotvena konkrétním inflač...

Váš názor
  • Selský rozum
    11.01.2022 8:03

    "zapomněl" Vládní ekonomové jsou vždy prostituti: Za peníze budou obhajovat cokoli. V zemích, kde panuje politická pluralita lze ovšem sledovat boj různých škol a různých směrů a ten částečně vždy vychází z vědy. V Turecku jako autoritářské zemi přece vůbec nejde o inovativní makroekonomický pokus: Jde o polulismus. Erdogan chce za každou cenu "uspokojit" lidi (Schillerová s Babišem by řekli "naše lidi"), ať to stojí státní rozpočet nebo monetární soustavu dlouhodobě cokoli. A k tomuto cíli si hledají "vědecké" zdůvodnění.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
27.01.2022
22:02Wall Street navazuje na pokles. Tesla -11,55 %  
18:06Podle „standardní“ historie by měl dolar po prvním zvednutí sazeb smazat své předchozí zisky a akcie před sebou mají ještě měsíce růstu
17:51Valná hromada O2 per rollam schválila vytěsnění na 270 korunách za akcii
17:22Akcie pokračují v zajímavých otočkách. Dnes mají navrch kupci  
16:03Proč se nenechat jako dlouhodobý investor vyvést z míry volatilitou trhu?
14:59McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk téměř o 19 procent, zaostal ale za odhady
14:57Americká ekonomika loni vzrostla nejvýrazněji od roku 1984, hlavně díky výdajům spotřebitelů. Letos však příjmy čeká výpadek
14:14Analytik Patrie k výsledkům Intelu: Další kvartál pomalého růstu a slabého výhledu  
13:49Čeští investoři zvedli svůj podíl v americké kolébce "slevomatů". Akcie vystřelily nahoru
13:37Makléř Patrie Jan Cepák: Nesnažte se chytit dno po jestřábím Fedu
12:51Kryptoměna Facebooku Diem končí, firma prodává technologie za 200 milionů
12:42Akcie výrobce baterií pro elektromobily LGES v burzovním debutu rostly i o 99 procent
12:38Analytik Patrie k výsledkům Tesly: Skvělý kvartál, který však trh očekával  
11:09Co dělá dobrého investora a čeho se vyvarovat podle Davida Rubensteina
10:35Evropa koriguje včerejší optimismus, dolaru Fed přinesl zisky  
9:32Deutsche Bank má za sebou nejziskovější rok za deset let
9:07Dennisova strategie želv, jak na emoce a trend: Webinář Staňte se mistry tradingu II už 1. února
9:06Rozbřesk: Sazby Fedu beze změny, ale Powell proměnil tiskovku v jestřábí show
8:51Elon Musk po průlomovém roce pro Teslu i elektromobily: Naše prodeje letos vzrostou o polovinu
8:48Ranní výhled Patrie: Šéf Fedu připravil trhům krvavou lázeň, Tesla letos neuvede žádný nový model  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Caterpillar Inc (12/21 Q4, Bef-mkt)
Colgate-Palmolive Co (12/21 Q4, Bef-mkt)
Chevron Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
LyondellBasell Industries NV (12/21 Q4, Bef-mkt)
Phillips 66 (12/21 Q4, Bef-mkt)
Swatch Group AG/The
7:20Volvo AB (12/21 Q4)
8:00Electrolux AB (12/21 Q4)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (11/21 Q4)
10:00DE - HDP, q/q
12:55VF Corp (12/21 Q3)
13:00Charter Communications Inc (12/21 Q4)
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university