Červnový report z amerického trhu práce potvrdil indikace, které jsme dostávali z dílčích zpráv o volných místech či žádostech o dávky. Pracovní trh zůstává velmi silný a nejeví příliš známek ochlazování. Je to jeden z výsledků, který není pro finanční trhy příznivý.
Pracovních míst za červen přibylo 372 tisíc, zatímco se čekal podstatnější pokles na 268 z 384 tisíc v květnu. Firmy tak nabírají stále hodně pracovníků, přičemž silné přírůstky sledujeme u školství a zdravotnictví, obchodu a dopravy, specializovaných služeb i pohostinství. Pokles oproti květnu v podstatě zařídila jen vláda, neboť soukromý sektor jako takový vytvořil dokonce více míst než před měsícem.
Mzdy rostou stále vysokým tempem. Sice došlo ke zpomalení na 5,1 pct meziročně, ale revize poslala minulý měsíc o něco výš. Při negativním efektu srovnávací základny na meziroční čísla není zpomalení podstatné. Podobný je pohled i na meziměsíční čísla. Počet nezaměstnaných se za červen změnil minimálně a míra nezaměstnanosti zůstává podle očekávání na 3,6 procenta. Také kvůli tomu nečekáme, že by tlak na mzdy v nejbližší době podstatně otupil.

Po signálech, že spotřebitelská poptávka v USA ztrácí na síle, dostáváme data svědčící o stále velmi silném trhu práce. Z toho plyne, že opatrnost spotřebitelů a jejich horší sentiment jsou dány hlavně inflací a z ní plynoucí nejistotou. Zároveň ale celkový objem vyplacených mezd drží skoro 9procentní meziroční tempo růstu a tyto peníze zůstávají potenciální živnou půdou inflace. Jako obvykle není interpretace nových dat úplně jednoznačná, ale z našeho pohledu jsou pro akcie i dluhopisy negativní. Důvod je ten, že se investoři v posledních pár týdnech začali čím dál víc přiklánět k verzi, ve které slabá ekonomika donutí Fed snižovat sazby už po prvních několika měsících příštího roku. Silný trh práce ale naopak Fed motivuje k tomu, aby byl proti inflaci nyní agresivnější, čímž by se trajektorie posunula výš.