Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úspěšné předpovědi devíti z posledních pěti recesí...

Úspěšné předpovědi devíti z posledních pěti recesí...

08.08.2022 17:23

Vezměme dva týmy ekonomů vzdělaných na předních univerzitách, znalých hlavních a i vedlejších ekonomických teorií. Dejme jim přístup k veškerým dostupným datům a informacím, k hardwaru a i softwaru, který jim bude třeba. Vytvoří nám hodně podobné predikce dalšího vývoje? Ani zdaleka tomu tak nemusí být. K čemu je pak ekonomie? Možná by bylo lepší se zeptat, k čemu není.

Minulý týden jsem se tu věnoval určitým protipólům v předpovědích dalšího vývoje v americké ekonomice. Podle BofA by US HDP měl klesat ještě v prvním čtvrtletí příštího roku, pak by se mělo tempo růstu zvednout někam pod 2 %. Podle Goldman Sachs již třetí čtvrtletí letošního roku přinese růst HDP (po jeho poklesu v předchozích dvou čtvrtletích). Na konci roku by mělo tempo růstu zeslábnout, ale udržet se v černých číslech. A pak postupně najet na úroveň 1,8 %*.

Myslím, že týmy ekonomů v BofA a GS odpovídají obecnému popisu z úvodu. Přesto vytvoří predikce, které se pro následující čtvrtletí výrazně odlišují. Nebyl bych přitom překvapen, kdyby hlavní modely obou bank byly docela podobné. Ono totiž stačí i ve stejném modelu změnit pár, či dokonce jeden předpoklad a dostaneme úplně rozdílné výsledky. Před časem jsem tu například poukazoval na to, jak s běžným neokeynesiánským modelem úplně zahýbe předpoklad týkající se tvorby očekávání.

Onen model (prezentovaný Johnem Cochranem) konkrétně ukázal, že adaptivní očekávání by implikovala potřebu dalšího výrazného růstu sazeb. Ovšem racionální očekávání by znamenala, že na snížení inflace stačí i sazby nižší. Dokonce o něco nižší, než s jakými ve svém výhledu před pár měsíci operoval Fed. Z toho všeho bychom pak mohli dovodit, že ekonomie není moc dobrá pro predikce a věštění toho, co bude. Já sám si to tedy myslím – různé predikce sleduji, zde některé pro mě zajímavé prezentuji, ale jde jen o příběhy, které nemá smysl brát příliš vážně. Určitě ne jako něco, co je vytesáno do kamene. Někdy spíš naopak.

Pokud tedy vkládáme do ekonomie přílišné naděje, respektive přílišnou víru v ekonomické křišťálové koule, jsme opakovaně zklamáváni. Problém ale ve svém počátku tkví v poptávce po něčem, co nelze nabídnout, a tak se nabízí někdy lepší, někdy horší náhražky. Mimochodem ne náhodou se říká, že ekonomové správně předpověděli deset z posledních pěti recesí**.

Co tedy ekonomie dovede? V odpovědi bychom se asi lišili. Já bych na začátek nevylučoval úplně tu možnost, že (stejně jako v některých jiných oblastech) vede hluboká analýza k závěru, že to vlastně nemá cenu vůbec analyzovat. A šahat do toho. V méně radikálním tónu bych zmínil, že mě osobně sedí jednoduché (ale ne zase příliš zjednodušené) a vnitřně konzistentní úvahy. Příkladů by se našlo dost:

Ekonomie dovede třeba dobře poukázat na to, že u obchodních deficitů nejsou cla tím nejlepším řešením, jádro věci je v domácí spotřebě a úsporách. Líbilo se mi také například to, co již na počátku roku 2021 prezentoval Larry Summers: Pokud je celková fiskální a monetární stimulace výrazně nad produkční mezerou americké ekonomiky, povede to ke znatelným poptávkovým inflačním tlakům. Ale na druhou stranu i tehdy se dalo bavit o tom, jaká vlastně ta mezera je. Potažmo o tom, jak rychle pominou tenze ve výrobních vertikálách (já sám jsem čekal rychlost vyšší).


*Cca 2 % růst může odpovídat potenciálu americké ekonomiky – její schopnosti udržitelně a neinflačně dlouhodobě růst (dané vývojem vstupů a jejich produktivitou). Zatímco tedy ony dva ekonomické týmy generují naprosto odlišné krátkodobější predikce, shodnou se na tom, že vše by mělo směřovat k onomu potenciálu. V rámci predikcí jde ale spíše o takový systematicko-teoretický krok, než něco, co by mohutně podporovaly třeba historické zkušenosti. Alespoň zatím.

**To rčení bývá přisuzováno Paulu Samuelsonovi a na významu nabývá ve chvíli, kdy si uvědomíme sílu sebenaplňujících se proroctví. Prokecávání se do recese přitom sledujeme minimálně v USA v přímém přenosu již dlouhou řadu měsíců. Posedlost varováními a obavami je pak v ekonomii (a nejen v ní) obsáhlou samostatnou kapitolou. Důležitější než vše výše uvedené.Čtěte více:

Snížení DPH a deset ekonomů s deseti různými odpověďmi
22.04.2022 18:08
Včera spolu v televizi diskutovali zástupci dvou politických stran a ř...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2024
17:56Dvě odmítané kategorie akcií, ale jejich výjimečný průnik?
17:08Pondělí přináší nejasný směr akciím a ztráty dluhopisům  
16:13Hlavní ekonom ECB mírní obavy z dopadů výprodeje na finančních trzích ve Francii
15:58Přijde účet americkým firmám za masívní zpětné odkupy a zkusí je zarazit daně?
14:55Dočká se nositelná elektronika mnohonásobné výdrže baterií? TDK jako dodavatel Applu hlásí průlom
13:52Čína vyšetřuje dovoz vepřového z EU, může jít o odvetu za cla na elektromobily
13:01Týdenní výhled: Americký maloobchod má vylepšit bilanci 2Q. Pro Evropu jsou nadějí data, problémem politika  
11:59Úvodní růst evropských akcií vyprchává, zatímco koruna si polepšila  
11:16Nemilovaná rally: Proč je pro tolik investorů těžké svézt se na vlně nových maxim
11:153M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
10:57Čínská automobilka Leapmotor zahájila výrobu elektromobilů v Polsku
10:14Ceny v průmyslu a stavebnictví v květnu dál rostly, v zemědělství opět klesly
9:59FT: Globální zbrojovky nabírají nejvíce lidí od konce studené války
9:21Studie: Spojené státy jsou v rozvoji vyspělé jaderné energetiky 15 let za Čínou
9:06Rozbřesk: Proč Euro 2024 německé ekonomice nepomůže?
8:42Politická nejistota v Evropě pokračuje, Fed si může vzít více času na sledování dat a futures jsou v zeleném  
6:13Technická analýza: Uber prolomil důležité linie a těží z vysoké poptávky  
16.06.2024
13:47Výletní plavby levnější než dovolená v hotelu. Porostou akcie jejich provozovatelů?  
8:02Víkendář: Přišel vlastně Apple s něčím převratným?
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (05/24 Q2, Aft-mkt)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index