Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Snížení DPH a deset ekonomů s deseti různými odpověďmi

Snížení DPH a deset ekonomů s deseti různými odpověďmi

22.04.2022 18:08

Včera spolu v televizi diskutovali zástupci dvou politických stran a řeč přišla i na snižování daní (DPH) a jeho vliv na ekonomiku. Podle jednoho názoru by takový krok ještě přidal k vysoké inflaci, podle druhého by měl za výsledek pravý opak. Politici nemusí být ekonomickými experty, ale i o ekonomech se říká takový vtip, že pokud se deseti z nich zeptáte na jednu věc, dostanete deset různých odpovědí. Tak tomu může dost dobře být a přitom ne kvůli tomu, že by své profesi nerozuměli – používali „špatné“ teorie a modely. Stačí totiž jen, aby pracovali s trochu jiným předpokladem, a výsledek se může na míle lišit. A tak tomu je i s oněmi daněmi.

Pracovat můžeme s tím, že snížení daní ze spotřeby nechá více peněz v peněženkách spotřebitele a ten je následně utratí za zboží a služby, na které by jinak kvůli vyššímu zdanění neměl. Co se pak stane? To záleží – pokud ekonomika neoperuje s plným využitím kapacit, může vyšší spotřeba zvýšit ekonomickou aktivitu a snížit nezaměstnanost. Pokud je ekonomika nad svým potenciálem, vyšší spotřeba se spíše promítne do růstu cen. Což může být úvahová linka, kterou použil jeden z výše zmíněných diskutujících. Jenže...

Pokud dojde ke snížení daní, má to bezesporu dopad na vládní rozpočet. Můžeme tak uvažovat o tom, že vláda sníží své výdaje přesně tak, aby eliminovala propad daňových příjmů a nevytvářela/neprohlubovala rozpočtové deficity. Čistý efekt na agregátní poptávku pak může být nulový – vyšší spotřeba domácností proti nižším vládním výdajům. A navíc zdaleka neplatí, že snížení daní automaticky zvýší spotřebu domácností – ty mohou namísto ní zvýšit své úspory (či přesněji řečeno držbu hotovosti), nebo třeby více investovat do akcií. Pestrost reakcí domácností na podobný nečekaný „příjem“ ukazuje mimochodem jasně vývoj posledních let v USA vyvolaný vládní finanční podporou.

Vedle dopadu na poptávku tu pak máme samozřejmě efekty nabídkové. Snížení daní můžeme považovat za pozitivní nabídkový šok, ale ani u něj není úplně jasné, jak a v jaké výši by se vyvrbil. Například v jednom extrému by firemní sektor snížil ceny v plném rozsahu odpovídajícímu poklesu daňových sazeb (zřejmě podobný scénář, který měl na mysli druhý v úvodu zmíněný diskutující a opak toho, co se dělo před prá lety v Japonsku). V extrému druhém by firmy nic takového neudělaly a poles daňových sazeb by se plně projevil růstem ziskových marží ve výrobních vertikálách. Což by mimo jiné bylo funkcí intenzity konkurence v daném odvětví a možná i aktivity regulátorů a antimonopolního úřadu. A pak můžeme zase hovořit o tom, jak by byly použity tyto zisky – výplata a následně spotřeba akcionářů, investice...

Výsledky úvahy o tom, jak by se projevilo snížení sazeb DPH, se tak mohou výrazně lišit v závislosti na tom, zda bereme do úvahy jen nabídku, či poptávku v celé ekonomice. A i když zvážíme obě strany (jak by tomu mělo být), i tak dost záleží na přijatých předpokladech chování ekonomických subjektů a opět můžeme dostat výrazně odlišné výsledky (s tím, že výše uvedený nástin není ani zdaleka vyčerpávající). Dostaneme se tak do fáze, kdy nutně vážíme, co je pravděpodobnější, co méně a co je finance fiction. Což ovšem může každý vidět jinak. Někdy mohou pomoci studie a zkoumání historie, někdy moc světla do věci nevnesou. Někdo podobné věci řeší bezvýhradným přilnutím k nějaké ekonomické doktríně.

To vše není pobídkou k eko-skepsi, či dokonce cynismu. Jen bychom si měli být vědomi toho, jaké limity ekonomie má (ale také toho, co může nabídnout). Je to podobné jako třeba s kritikou HDP, která neustále omílá, co všechno toto měřítko opomíjí a zanedbává. Je to ale jako kritizovat traktor za to, že nejede třista z místa.

 

Čtěte více:

„Inflace“ na kapitálových trzích a porovnávání hrušek s jablky
15.04.2022 17:11
„Inflace“ na akciovém trhu v posledních desetiletích výrazně převýšila...
Monetární politika míří ke znatelnému utažení, ale firmy hlásí rekordní plány na odkupy
18.04.2022 16:15
Po finanční krizi se objevila jedna studie, které odhadovala, jak velk...
Technologicko finanční cykly a nejoblíbenější investiční pozice současnosti
19.04.2022 17:49
Z hlediska cyklu se akcie obvykle dělí na defenzivní a cyklické. Tedy ...
Možná největší ekonomický posun posledních let
20.04.2022 20:54
Výdrž vyšší inflace může být z nemalé míry dána posuny v inflačních o...
Čtvrtá fáze akciového cyklu?
21.04.2022 17:56
Poslední roky přinesly v podstatě ukázkový akciový cyklus daný chování...

Váš názor
 • Dostaneme se do fáze, kdy nutně vážíme,
  22.04.2022 20:11

  co je pravděpodobnější. PŘESNĚ TAK: 1.odstavec- když už se daně snižují, není to kvůli ek.BOOMU!! 2.odstavec- z toho odst.1 plyne TENDENCE USPOŘIT!! 3.odstavec- na základě 2 předchozích nastane PROVĚRKA MARŽÍ!! /// Poněkud jiný trend by teoreticky nastal, kdyby ad1) ke snížení daní došlo během ek.boomu, což by vedlo ad2) k tendenci investovat volný cash kam se dá, aniž by ad3) kohokoliv zajímala marže, když spotřebitel zaplatí VŠE co mu trh NAÚČTUJE, protože s výší tržní ceny nemá žádný problém (přehřátá ekonomika). /// Mám v posledním týdnu pocit, že fed je přesvědčený o síle spotřebitele z titulu minimální cifry nezaměstnanosti... Skutečně každý jeden zaměstnaný pracovník dokáže svým platem zaplatit COKOLIV??? Nebo jde spíš o agregát???
  Mudr.c
 •  
  22.04.2022 19:24

  nedávno byl na seznamu článek, jak v Chorvatsku snížili DPH (v souvislosti s touto krizí) a jak byli překvapeni, že k snížení cen nedošlo....proč by taky došlo, když je poptávka....chtělo by to pořádnou krizi, zvýšit sazby na 13% a vše by se pročistili....
  abc1
  •  
   23.04.2022 0:55

   Jednociferna inflace je uvadena pouze politiky pres media. Ve skutecnosti bude krat 2.
   Český Čert
Aktuální komentáře
25.06.2022
14:54Turecký scénář? Naštěstí je Česko s demokracií někde jinde
8:34Víkendář: Cyklický výhled pro dolar a měnové trhy
24.06.2022
22:02Wall Street končí týden na pozitivní vlně.  
17:23Akcie dál nadšené z recese, dluhopisy už brzdí  
16:59Summit EU schválil zavedení eura v Chorvatsku. Platit by mělo od ledna příštího roku
16:54Jan Mužátko k úpisu akcií Coloseum: Prorážíme gastronomii cestu na burzu. Choďte do vlastních restaurací
16:00Nadějný začátek obchodování na Wall Street, daří se technologiím  
15:30Dr. Copper a objem nákladní dopravy na silnicích jako vedoucí indikátory pro ekonomiku a trhy
15:06TOMA, a.s.: Zpráva z Valné hromady TOMA a.s.
13:48Síkela: Novela umožní při nedostatku plynu nechat v provozu uhelné elektrárny
13:44Zlatá éra investic do uhlovodíků, USA mají velmi dobrou strategickou pozici
12:36Komentář k výsledkům FedEx: Inflační rizika se proměňují na stagnační  
12:04Perly týdne: Hodnota jako po prasknutí internetové bubliny, trhy naladěny na zvyšování sazeb o 75 bazických bodů
11:58Podnikatelská nálada v Německu se zhoršila, ukazuje průzkum Ifo. Pesimistický je i výhled
10:50Pomoc Fedu na obzoru? Dobrá nálada se koncem týdne drží  
9:56Důvěra v českou ekonomiku v červnu klesla, spotřebitelská je druhá nejnižší v historii
9:15Rozbřesk: Plynová krize opět nabírá na obrátkách
8:53Evropské akciové futures jsou na pozadí globální rally v zelené. Petrus Advisers se zbavuje části podílu v Monetě  
8:26Summit EU: Ukrajina a Moldavsko kandidáty na členství v EU, nesoulad u zemí Balkánu
8:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data