Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Česká koruna dál zpevňuje. Trh čeká na americký HDP

Rozbřesk: Česká koruna dál zpevňuje. Trh čeká na americký HDP

26.01.2023 9:09
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Zisky české koruny jako by nebraly konce - česká měna včera začala koketovat i s úrovní 23,80 EUR/CZK. Za silou české měny je stále primárně pokračující kombinace příznivého počasí a klesajících spotových i forwardových cen plynu. Ty působí na českou měnu hlavně skrze lepší globální náladu - stabilnější výnosy a slabší americký dolar.

Tím, že se pokles cen plynu zdá s každým týdnem o něco trvalejší, navíc řada mezinárodních hráčů přepisuje dolů své celoroční výhledy na plyn a elektřinu. Pokud by nižší ceny plynu (aktuálně lehce nad 60 EUR/MWh pro listopad 2023) skutečně na trzích přetrvaly, budou sice nadále vysoko nad před-covidovými průměry (15-20 EUR za MWh), pro českou ekonomiku však v tomto roce budou znamenat výrazné vylepšení směnných relací - podílu cen vývozu a dovozu. A to by pro korunu byla fundamentálně dobrá zpráva.

Výrazné vylepšení směnných relací (ceny plynu, elektřiny a ropy se mohou v roce 2023 na dovozních cenách podílet až 10 %) by se mělo projevit v lepším výkonu obchodní bilance i běžného účtu platební bilance. Běžný účet skončí pravděpodobně za rok 2022 se schodkem okolo 5 % HDP, a to zejména kvůli dražším dovozům energií. Pokud dovozy v roce 2022 rostly meziročně kvůli vyšším cenám energií a pohonných hmot skoro o 20 %, implikuje naopak současná úroveň cen plynu více než 5procentních bodů dolů z meziroční dynamiky dovozů v roce 2023. I tak by skončil běžný účet platební bilance pravděpodobně v solidním deficitu, ten by se však ve finále mohl blížit spíše 2 % HDP. A sázky na znatelné vylepšení běžného účtu oproti roku 2023 v tuto chvíli mohou být pro trhy vítaným argumentem, proč i na těchto úrovních vsadit na českou korunu. I když v pozadí “víry v korunu” samozřejmě velmi důležitou roli sehrávají vysoké devizové rezervy ČNB a ochota centrální banky je použít v tuto chvíli proti jakýmkoliv výraznějším ztrátám české měny.

05

Je třeba si však také uvědomit, že víra v lepší počasí a trvale “nižší” ceny plynu se ještě může ukázat být hodně vrtkavá. A jakákoliv změna očekávání může mít na korunu dvojnásob negativní efekt - skrze souběžné zhoršení globálního sentimentu (silnější dolar, vyšší výnosy) a zhoršení výhledu na české směnné relace a vnější rovnováhu.


*** TRHY ***

Koruna

Česká měna včera začala koketovat s hranicí 23,80 EUR/CZK. Kombinace lepších čísel z eurozóny (PMI) a klesajícího plynu se české koruně líbí. I když je z fundamentálního hlediska již česká měna relativně hodně silná, příznivé globální prostředí v kombinaci s ochotou ČNB používat aktivně devizové rezervy a sázkami na lepší vnější rovnováhu (viz úvodník) mohou českou korunu dál držet krátkodobě v pozitivní náladě. Další silnější technickou bariérou jsou z našeho pohledu až úrovně v okolí 24,60 EUR/CZK. 

Eurodolar
Německá podnikatelská nálada reprezentovaná indexem Ifo již trh nijak zásadně nepřekvapila a tak eurodolar stále parkuje u hodnoty 1,09.

Dnes odpoledne budou trh jistě zajímat údaje za americký HDP za čtvrtý kvartál minulého roku. Podle dosud známých dat si americká ekonomika na konci roku 2022 vedla stále velmi dobře. Fenomén očekávání vs. realita však i zde může sehrát roli. Trh ale především respektovaný nowcast atlantského Fedu (GDPnow) vidí růst výrazně nad potenciálem (2,6 %, resp. 3,5 %), náš běžící odhad pro americký HDP je pesimističtější.  Pokud růst opravdu trh lehce zklame, tak by se eurodolar mohl vydat na cestu směrem k 1,10.

 
 
 

Čtěte více:

Co říkají vedoucí indikátory o recesi v letošním roce
25.01.2023 18:00
Při diskusích o tom, zda americké hospodářství míří do recese, můžeme ...
Průlomová umělá inteligence. ChatGPT do OpenAI úspěšně složil zkoušky na právnické fakultě
25.01.2023 18:18
Chatovací robot neziskové organizace OpenAI, kterou v roce 2015 spoluz...
Tesla dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí rekordního zisku, její tržby vzrostly o 37 procent
26.01.2023 8:29
Čistý zisk amerického výrobce elektrických aut Tesla ve čtvrtém čtvrtl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data