Česká inflace v březnu poklesla přibližně v souladu s našimi očekáváními ze 16,7 % na 15 % (náš odhad 14,8 %). Meziměsíčně ceny jen nepatrně vzrostly, a to o 0,1 %. I když celkové číslo bylo blízko našeho odhadu, při pohledu do detailu jsme v řadě oblastí byli překvapení.
A to zejména při pohledu na potraviny, které namísto předpokládaného poklesu pokračovaly v růstu. Pokles cen vajec, másla a sýrů více než vykompenzovala dražší zelenina a poměrně překvapivě i maso (na to měsíční průzkumy mezi cenami potravin neukazovaly). Potraviny tak meziměsíčně zdražily o 0,4 % a meziročně si udržují vysokou dynamiku blízkou 24 %. Rychleji, než jsme čekali, zdražují také služby v pohostinství a hoteliérství, pro které jsou ceny potravin častokrát důležitým vstupem (+1,1 % meziměsíčně, 21,3 % meziročně).
Naopak podle očekávání inflaci táhly meziměsíčně dolů ceny energií, imputované nájemné, pohonné hmoty a sezónní zlevňování v rekreaci a kultuře.

Inflace by v nejbližších měsících měla dál zvolňovat a dostat se k jednociferným úrovním v polovině roku. Zdá se však, že potravinová inflace a jádrová inflace (bez zahrnutí imputovaného nájemného) bude relativně setrvačná. I po dnešních číslech očekáváme, že za celý rok se inflace v průměru může pohybovat mezi 10 - 11 % (náš odhad 10,9 %) a k výraznějšímu poklesu meziroční dynamiky inflace dojde až na začátku roku 2024, kdy se začne u spotřebitelů výrazněji projevovat pokles cen plynu a elektřiny na evropských trzích.

Pro ČNB by dnešní číslo nemělo být velkým překvapením - inflace odeznívá, ale relativně pomalu, a proto jsou zatím jakékoliv debaty o poklesu sazeb mimo hru. Předpokládáme zatím i nadále, že centrální banka poprvé sníží úrokové sazby nejdříve ve Q4 2023.