Úrokové sazby ve vyspělých zemích se pomalu přibližují k hodnotám, na kterých jsme je viděli před bankovní mini-krizí ve USA a před nuceným převzetím švýcarské banky Credit Suisse. Na obě události trhy pomalu zapomínají a vedle debaty o dluhovém stropu v USA se pozornost upíná na inflační a konjukturální data. Ta zůstávají relativně silná a tak se se pečlivě naslouchá komunikaci klíčových centrálních bank - Fedu a ECB.
Zatímco v případě Evropské centrální banky je další krok celkem jasný (zvýšení úroků o +25bps), tak v případě Fedu narůstá nejistota jak červnové zasedání FOMC dopadne. Pár týdnů zpátky se zdálo být téměř jisté, že Fed si v cyklu zvyšování sazeb udělá pauzu, která fakticky bude znamenat, že květnové zvýšení úroků bylo v tomto cyklu posledním. Nicméně nárůst dlouhodobých inflačních očekávání u amerických domácností a silná data z trhu práce tento scénář zrelativizovala, přičemž aktuální pozici vedení Fedu nevyjasnila ani poslední série vystoupení amerických centrálních bankéřů v čele s Jay Powellem.
Šéf Fedu však ve své týden staré řeči upozornil na jednu důležitou hádanku, která Fedu aktuálně komplikuje kalibraci měnové politiky. Konkrétně jde o utažení úvěrových standardů, které může vyvolat dodatečný šok v podobě dramatického zpomalení úvěrové aktivity. Podíváme-li se na vývoj bankovních úvěrů, tak v některých segmentech (úvěry podnikům a na komerční nemovitosti, spotřební půjčky na automobily) již skutečně již pozorujeme viditelný propad. Stejnou řečí však hovoří i průzkum mezi úvěrovými manažery u amerických bank z něhož je patrné, že úvěrové standardy jsou v USA se již utáhly na úrovně pozorované jenom obdobích recesí či vážnějších problémů v americkém finančním sektoru. Rébus, který Powell & spol. aktuálně řeší tedy spočívá v tom odhadnout, jak moc zpřísnění úvěrových standardů dodatečně utáhne měnovou politiku a tím zpomalí poptávku v ekonomice.
Naše modely (a brzy k tomu vydáme speciální analýzu) nám říkají, že úvěrový šok se v podstatě rovná jednomu dodatečnému zvýšení sazeb o +25 bazických bodů. V podstatě k podobnému závěru dospěli i někteří členové vedení Fedu. Jinak řečeno banky již místo Fedu část restrikce dodatečně aplikovaly. Zdali to bude Fedu stačit se dozvíme až v polovině června. Do té doby budou mít Powell a jeho družina možnost si prozkoumat nejen řadu důležitých makro dat (v čele s inflací za květem), ale také finančních údajů v čele s vývojem úvěrů a depozit v bankovním systému.
A právě klesající depozita, resp. úvěry se spolu s nižší květnovou inflací mohu stát klíčovými fundamentálním argumenty pro rozhodnutí ponechat sazby na stávající úrovni (5,0-5,25 %). Dodejme, že pod pokličku debaty probíhající uvnitř Fedu na toto téma nám možná nechá nahlédnout podrobný zápis z posledního jednání Fedu zveřejněný již dnes večer.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna se během včerejší obchodní seance držela na svém a setrvává v těsné blízkosti 23,70 EUR/CZK. Tuzemské měně chybí zásadnější impuls k posunu jedním, či druhým směrem, přičemž tím nebylo ani včerejší snížení úrokových sazeb maďarskou centrální bankou. Koruna bude dále sledovat především vývoj v USA, resp. vyjednávání o navýšení dluhového stropu a s tím spojený nárůst averze k riziku.
Eurodolar
Jednání o navýšení dluhového stropu v USA uvízla na mrtvém bodě a data za podnikatelské nálady na obou stranách Atlantiku příliš nepřesvědčila. Výsledkem jsou další body pro dolar, který je zjevně podporován rostoucími úrokovými sazbami na krátkém konci výnosové křivky (tržní pravděpodobnost zvýšení sazeb ze strany Fedu v červnu vzrostla nad 30 %).
Trh bude i dnes sledovat jednání o dluhovém stropu v USA, přičemž ve hře budou i další události jako např. nová čísla za německou podnikatelskou náladu či večer podrobný zápis z posledního zasedání Fedu.
Regionální Forex
Maďarská centrální banka včera snížila jednu ze svých oficiálních úrokových sazeb (jednodenní depo) z 18 % na 17 %, přičemž naznačila, že v procesu uvolňování měnové politiky bude pokračovat i v následujících měsících. MNB totiž hodlá postupně snižovat sazbu, kterou včera snížila až na úroveň hlavní základní sazby, jež se aktuálně nachází na úrovni 13 %. Uvidíme jak se MNB bude tento záměr dařit v situaci, když míra inflace je v Maďarsku vysoko na 20 % a okolní centrální banky maji tendenci úrokové sazby spíše zvyšovat.