Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Levné japonské akcie?

Levné japonské akcie?

02.06.2023 16:40

Bývaly doby, kdy se o Japonsku uvažovalo jako o potenciální světové ekonomické jedničce. Pak přišlo to, co bývá trochu nepřesně nazýváno ztracenými dekádami. A japonský akciový trh již řadou desetiletí stojí mimo hlavní proud zájmu médií a investorů. Nicholas Smith z CLSA ale nedávno hovořil na Bloombergu o atraktivitě japonských akcií a zmínil i investice pana Buffetta, který se tímto směrem také vydal.

Nicholas Smith hovořil o tom, že podle něj má japonské hospodářství dobrý cyklický výhled a pro akcie na tomto trhu by měly silně hovořit valuace. Letos si přitom index Nikkei připisuje více než 20 %, za posledních pět let to je téměř 40 %. S tím, že v druhé polovině roku 2020 se přesunul z nižší stagnační rovina na vyšší. A nyní se možná pokouší o něco podobného. Jak to vypadá s těmi valuacemi?

Následující graf ukazuje méně používané valuační měřítko, kterým je poměr tržních cen akcií k jejich účetním hodnotám PBV. Konkrétně je srovnáváno PBV na japonském trhu a PBV trhů po celém světě bez Japonska. PBV je v Japonsku systematicky nižší než na dalších trzích a po finanční krizi se nikdy nezvedlo na úrovně zaznamenané před rokem 2008. U zbytku světa k tomu sice jen pozvolna, ale přece jen došlo:

Levné japonské akcie?
Zdroj: Twitter

Podle grafu je nyní valuační diskont japonských akcií stále hodně velký a poslední měsíce jej moc neuzavřely. PBV přitom stejně jako jiná valuační měřítka závisí na požadované návratnosti a očekávaném růstu zisků obchodovaných firem. Pokud porovnáme požadované návratnosti v USA a v Evropě (zástupci onoho zbytku světa) na straně jedné a v Japonsku na straně druhé, zjistíme:

V USA se výnosy desetiletých vládních dluhopisů pohybují kolem 3,6 %, v Německu kolem 2,3 %, v Japonsku 0,4 %. To by samo o sobě mělo japonské valuace zvedat výrazně na ty americké a evropské. Pomůže v reálu opačnou situaci vysvětlit riziková prémie trhu? Ta není přímo pozorovatelná, pokud se obrátíme k datům a výpočtům pana Damodarana, zjistíme: Prémie amerických akcií byla k počátku roku u 6 %, v Německu to samé. Pro Japonsko profesor odhadoval 7,2 %. V součtu by tedy zde požadovaná návratnost dosahovala 7,6 %, v USA 9,6 % a v Německu 8,3 %.

Požadovanou návratností tedy japonský valuační diskont nevysvětlíme. Naopak, ta by měla vést k valuační prémii. Je tedy zřejmé, že japonské valuace jsou taženy dolů výrazně horším růstovým výhledem u ziskovosti obchodovaných firem. A ve srovnání se zbytkem světa u něj na této rovině nedochází ke konvergenci, ale spíše naopak. Suma sumárum:

Ve srovnání s jinými trhy jsou japonské akcie historicky stále hodně levné a příčinou je růstový diferenciál. Ve srovnání s vlastní historií jsou levné, pokud bereme v úvahu i valuace z doby před finanční krizí. Pokud se ale zaměříme jen na posledních cca 12 let, je současné PBV spíše nadprůměrné. To je samozřejmě plošná situace, u jednotlivých titulů může být situace značně rozdílná. A samostatnou kapitolou pro zahraniční investory je pak (očekávaný) vývoj měnového kurzu.

 

Čtěte více:

Zachránil ChatGPT akciový trh?
26.05.2023 17:11
Deutsche Bank se dívá na návratnost amerických akcií bez velkých techn...
Co trhy chtějí od Tesly a co od firem jako Ford, či GM?
29.05.2023 17:12
Tradiční automobilky se mohutným investičním skokem vrhají na vlnu ele...
Robotaxíky a hodnota Tesly – pár finance fiction úvah
30.05.2023 17:31
Ark Invest věří Tesle, včetně toho, že bude významným hráčem na novém ...
Cyklické zvedání sazeb odkrylo hlubokou strukturální změnu v bankovním systému
31.05.2023 17:18
Čtenář si možná vzpomene, že během období velmi nízkých sazeb a výnos...
Vyšší kapitál bank jako řešení bankovních krizí – co na to hodnota akcií bank?
01.06.2023 17:13
Po finanční krizi roku 2008 a také po evropské dluhové krizi (která by...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.07.2024
16:09Akcie Varta propadají o 80 procent hodnoty. Restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu, ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data