Britský vývojář čipů Arm, který spadá pod japonskou firmu Softbank a jehož technologie se nacházejí prakticky ve všech chytrých telefonech, oficiálně požádal o vstup na burzu ve Spojených státech. Firma k tomu v pondělí zveřejnila burzovní prospekt. Bližší informace o objemu a ceně akcií, které se budou obchodovat na trhu Nasdaq, ale podnik neuvedl. Očekává se, že to bude letos největší primární veřejná nabídka (IPO) akcií.
Vstup společnosti Arm na burzu by mohl přivést zpět k životu aktuálně skomírající trh s primárními emisemi akcií. Několik významných start-upů za poslední rok odložilo plány na prodej akcií na burze kvůli přílišnému kolísání cen, uvedla agentura Reuters.
Z burzovního prospektu vyplývá, že společnost zaznamenala za rok do 31. března pokles tržeb o jedno procento na 2,68 miliardy dolarů (59 miliard Kč). Na vině je zejména propad globálních dodávek chytrých telefonů. Tržby za čtvrtletí do 30. června se pak snížily o 2,5 procenta na 675 milionů dolarů. Firma ale vytváří stabilní zisk, v uplynulém finančním roce činil 524 milionů dolarů, o rok předtím 549 milionů USD.
Společnost Arm odhaduje, že ji trh ocení na 60 až 70 miliard dolarů (až 1,5 bilionu Kč), přičemž v rámci IPO upíše akcie za přibližně 10 miliard dolarů. Díky tomu by se jednalo o největší IPO v USA od října 2021, kdy na burzu vstoupil výrobce elektromobilů Rivian Automotive (velikost IPO 13,7 miliard dolarů). Dokonce by se Arm mohl přiblížit nebo umístit těsně za vůbec největšími IPO technologických firem - Alibaba v roce 2014 upsala akcie za 25 miliard dolarů, v roce 2012 pak společnost Meta (tehdy známa jako Facebook) upsala akcie za 16 miliard dolarů.

Zdroj: Bloomberg
Cílové ocenění společnosti Arm odráží víru, že bude profitovat z hromadného úprku směrem k čipům použiváným pro rozvoj umělé inteligence a generativní umělé inteligenci - přelom v odvětví, který pomohl výrobci čipů Nvidia dosáhnout valuace 1,2 bilionu dolarů.
"Silná výkonnost společnosti Arm nebude pouze velký neočekávaný výdělek pro Softbank, ale také posílí její strategii pro umělou inteligenci tím, že ukáže, že mánie na trhu kolem umělé inteligence nepolevuje," uvádí Kyle Stanford, analytik datové společnosti PitchBook.
Firmu v roce 2016 koupil za 23,4 miliardy liber (zhruba 659 miliard Kč) japonský konglomerát Softbank, předtím se s jejími akciemi obchodovalo 18 let v Londýně i v New Yorku.
Technologie společnosti Arm není mezi zákazníky příliš známa, ačkoliv se její návrhy používají u čipů, které vyrábí většina velkých světových polovodičových společností, včetně firem , AMD, či . Design od firmy Arm se prosazuje ve smartphonech na úkor čipových systémům od Intelu – částečně proto, že spotřebovávají méně energie. Nyní se čipy podle designu Arm používají také v datových centrech a společnost je používá ve svých počítačích Mac.
Rene Haas, který se loni stal šéfem Arm, se aktuálně snaží rozšířit portfolio za hranice stagnujícího trhu pro smartphony. Zaměřuje se na pokročilejší výpočetní techniku, zejména na čipy pro datová centra a aplikace umělé inteligence. Arm se sám považuje za "společnost zaměřenou především na inženýrství" s 4753 zaměstnanci zaměřenými na výzkum, design a technické inovace. Společnost uvádí, že vlastní nebo spoluvlastní 6800 vydaných patentů a má dalších přibližně 2700 rozjednaných patentů po celém světě.
Vstupem na burzu firma přestává být ryze soukromou společností a stává se veřejně obchodovaným podnikem, jehož akcie mohou investoři kupovat a prodávat na burzách. Softbank nicméně zůstane majoritním akcionářem společnosti Arm i po IPO.
Zdroj: ČTK, Bloomberg