Čína zaznamenala poprvé čtvrtletní odliv přímých zahraničních investic. Přímé investiční závazky, což je široké měřítko přímých zahraničních investic, byly podle předběžných údajů platební bilance v období červenec až září v deficitu 11,8 miliardy USD (268,5 miliardy Kč). To je první čtvrtletní schodek od roku 1998, kdy čínský devizový regulátor začal tyto údaje sledovat. Údaj naznačuje tlak na odliv kapitálu a problémy Pekingu při získávání investic od firem ze zahraničí a může souviset s odklonem západních zemí do Číny a nevýhodnou úrokovou sazbou v Číně, uvedla agentura Reuters.
"Část slabých příchozích přímých zahraničních investic může být způsobena repatriací zisků nadnárodních společností," uvedla banka . "Protože úrokové sazby v Číně jsou dlouhodobě nižší a úrokové sazby mimo Čínu dlouhodobě vyšší, bude tlak na odliv kapitálu pravděpodobně přetrvávat."
Ekonom Capital Economics Julian Evans-Pritchard uvedl, že neobvykle vysoký rozdíl v úrokových sazbách způsobil, že firmy odváděly nerozdělené zisky ze země. Zatím nevidí příliš důkazů toho, že by zahraniční firmy celkově omezovaly svoji přítomnost v Číně, ve střednědobém horizontu by však rostoucí geopolitické napětí mohlo brzdit schopnost Číny přilákat přímé zahraničního investice. Firmy podle něj budou upřednostňovat spíše rozvíjející se trhy přátelštější k Západu.
Kvůli odlivu přímých zahraničních investic zaznamenala základní platební bilance Číny deficit 3,2 miliardy USD. To je druhý nejvyšší zaznamenaný schodek.