Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jedno číslo, které toho hodně řekne o roce letošním i dalších

Jedno číslo, které toho hodně řekne o roce letošním i dalších

02.01.2024 17:10

Se zjednodušováním věcí se musí opatrně, existuje určitá hranice, za kterou už působí kontraproduktivně. I s vědomím této pasti se ale snad dá říci, že poměr růstu k výnosům dluhopisů toho o ekonomickém prostředí říká hodně. A to i ve vztahu k akciím. Občas jej tu proto zmiňuji a letošní rok zahájíme ucelenějším pohledem na historii a současnost právě z této perspektivy.

1. Jeden velký výnosový cyklus: Následující graf ukazuje červenou křivkou vývoj výnosů desetiletých amerických vládních dluhopisů za posledních 60 let. Vidíme známý nástup na inflační vrcholy přelomu sedmdesátých a osmdesátých let a pak neméně známý dlouhodobý trend poklesu výnosů. Dna bylo dosaženo cca před dvěma lety, pak výnosy kvůli vysoké inflaci a následnému obratu v monetární politice zamířily zase nahoru. A na podzim minulého roku předvedly slušnou horskou dráhu (tu graf už nezobrazuje):aaa
Zdroj: X

2. Staré nové normály – výnosy a jejich poměr k růstu: Nyní jsou výnosy u 3,9 % a na podobných úrovních byly naposledy v roce 2007. Nějakou dobu se přitom diskutuje, zda jsme vpluli do nového inflačně monetárního režimu, co je vlastně na této rovině standardem, co starým a co novým normálem a podobně. Já tu přitom občas rád poukazuji na to, že pro akcie není rozhodující samotná výše výnosů (tj. také standard jejich výše), ale jejich poměr k růstu (tj., standard tohoto poměru).

U akcií jde přitom na té nejpřesnější úrovni o růst volného toku hotovosti, či dividend, trochu volněji o růst zisků a hodně volně o růst ekonomiky. A právě jeho tempo ukazuje graf modrou křivkou. I u poměru růstu k výnosům přitom hraje významnou roli inflační režim – z grafu je hezky vidět, jak se poměr do menší vlídnosti překlopil právě po zkušenosti se sedmdesátými lety a pak se jen postupně vracel do stavu, kdy se růst nominálního produktu pohybuje méně, či více nad výnosy. Což je tedy prostředí vlídné pro akcie, ale třeba i pro splátky (vládních) dluhů.

Občas se mluví o tom, co by mohl napáchat růst výnosů dluhopisů, intenzivní byla tato diskuse zejména nedávno, když se dostaly k 5 %. Ale graf naznačuje, že jejich poměr k růstu je stále přívětivý. Co výhled? Pokud by se výnosy pohybovaly u 4 % jako nyní , reálný růst ekonomiky dosahoval 2 % a inflace 2 %, byl by v tomto pomyslném rovnovážném stavu poměr růst/výnosy u jedné (ona mezera na konci grafu by tedy úplně zmizela). Nad tuto pomyslnou hranici 1 by poměr pravděpodobně tlačilo prostředí nižší inflace. A naopak (pro odhadovaný vývoj poměru viz i závěr).

3. Finanční podmínky: Občas tu poukazuji na vývoj indexu finančních podmínek. Ty mohou podle některých studií ovlivňovat americké hospodářství mnohem více, než samotné sazby. A mohou jít také jiným směrem než sazby. Určitou verzi tohoto příběhu konec konců vidíme nyní: Nominální sazby stagnují, reálné dokonce kvůli klesající inflaci rostou, ale finanční podmínky se kvůli vývoji na finančních trzích uvolňují. Fed tak pasivně utahuje (onen růst reálných sazeb), ale podmínky uvolňují.

Graf se přitom dá také vnímat jako určitý pohled na finanční podmínky – dává výši dluhopisových výnosů do kontextu ekonomického růstu. Nedávno jsem tu přitom rozebíral predikce vývoje v ekonomice pro rok 2024 od BofA, konsenzu a Goldman Sachs (viz: Globální ekonomika v následujících dvou letech podle BofA: Inflační normalizace a americká výjimka). Současné výnosy dluhopisů lze tedy i z této perspektivy poměřit s oněmi predikovanými hodnotami růstu nominálního produktu a mít tak indikaci stavu prostředí v letošním roce. Extrémy jsou GS vs. konsenzus (cca 2 % vs. 0,7 % predikovaný reálný růst v roce letošním).

 

Čtěte více:

Podle Bank of America je americký trh dost předražený. Jaký je nejlepší odhad jeho návratnosti v příštím roce?
26.12.2023 14:28
Nedávno jsem tu poukazoval na to, že pokud bychom věřili v nějakou slu...
Americká ekonomika v příštím roce a akcie po normalizaci inflace
27.12.2023 16:04
Goldman Sachs pro příští rok stále předpovídá výrazně vyšší růst ekono...
Jak ovlivní chování inflace v příštím roce vývoj na akciových trzích?
28.12.2023 17:06
Je to už nějaký čas, co jsem tu poukazoval na analýzu od Bank of Ameri...
Globální ekonomika v následujících dvou letech podle BofA: Inflační normalizace a americká výjimka
29.12.2023 17:26
Dnes podíváme na to, co ve světové ekonomice v příštích dvou letech oč...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data