Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Invesco: Zlato a makro faktory, které ovlivňují jeho cenu

Invesco: Zlato a makro faktory, které ovlivňují jeho cenu

25.01.2024 6:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Cena zlata v posledním čtvrtletí roku 2023 vzrostla o 11,6 % a na konci roku dosáhla hodnoty 2 063 amerických dolarů. Ačkoli cena kovu na začátku čtvrtletí rostla v důsledku geopolitických rizik, byly to nakonec měnově politické faktory, které 3. prosince vyhnaly kov na nové historické maximum 2 135 dolarů. Toto byl příliš agresivní růst, proto se také cena záhy snížila. Volatilita ceny však opět vzrostla, když Fed signalizoval konec stávajícího cyklu zvyšování sazeb, píše ve svém komentáři společnost Invesco.

Graf 1: Cena zlata v dolarech za trojskou unci

zlato 1

Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Zdroj: Bloomberg, v USD, od 30. září do 31. prosince 2023.

Výnosy zlata ve čtvrtém čtvrtletí jsou také sezónní, kvůli poptávkovému tlaku indického svátku Diwali, Vánoc a lunárního Nového roku. Navzdory vyšší průměrné ceně zlata ve 4. čtvrtletí 2023 oproti 4. čtvrtletí 2022 (1977 dolarů oproti 1 730 dolarů) zůstala poptávka po tomto kovu silná a zlato překonalo svůj výnos 9,8 %. ve 4. čtvrtletí 2022.

Graf 2: Čtvrtletní cenové výnosy

zlato 2

Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Zdroj: Bloomberg, v USD, k 31. prosinci 2023.

Zlato také poprvé od roku 2020 v jednom kalendářním roce posílilo. Po dvou letech negativní výkonnosti se zlato v roce 2023 vrátilo k výnosu 13,1 %. Většina výkonnosti zlata v roce 2023 byla vytvořena v posledním čtvrtletí, neboť stejně jako v roce 2020, kdy dosáhlo výkonnosti 25, 1 procenta, zlato těžilo ze své pověsti bezpečného přístavu a také z vyhlídek na uvolnění měnové politiky.

Všechny hlavní třídy aktiv dosáhly ve 4. čtvrtletí roku 2023 kladných výnosů, nicméně zlato bylo jedním z top performerů. Akcie na rozvinutých trzích dosáhly lepších výsledků a ve čtvrtletí přinesly dvouciferné výnosy díky rostoucímu očekávání, že centrální banky (konkrétně Fed) sníží úrokové sazby. Nižší náklady příležitosti při držení nevýnosového zlata zlepšily jeho vyhlídky v prostředí očekávaného poklesu sazeb. Vzhledem k pokračujícímu posunu v inflaci a obrácení politik centrálních bank se mění makroekonomické pozadí a poskytuje dobrý vstup pro aktiva s pevným výnosem. Při ohlédnutí se na rok 2023 je vidět také pozitivní výkonnost napříč dalšími třídami aktiv, ačkoli u komodit klesala výkonnost hlavně kvůli slabším cenám energií. Zlato překonaly akcie na rozvinutých trzích, protože Japonsko dosáhlo silného výkonu především díky změnám v řízení společností. Navíc americké akcie profitovaly z rozšíření technologie umělé inteligence, která byla klíčovým tématem roku. Mantra "vyšší-delší" byla brzdou pro aktiva s pevným výnosem, ačkoli předpovídané selhání na úvěrových trzích se nenaplnilo.

Rychlost růstu ceny zlata v průběhu posledního čtvrtletí znamenala, že signál překoupenosti byl spuštěn čtyřikrát, z toho dvakrát před „zlatým křížem“, který se objevil na konci listopadu ("zlatý kříž" je technický ukazatel, který se objevuje, když se krátkodobý klouzavý průměr pohybuje nahoru a protíná dlouhodobý klouzavý průměr, což analytici často interpretují jako býčí signál). Když se pozice, která způsobila prolomení rekordní ceny zlata, měnila, cena zlata klesla zpět, ale celkově pozitivní momentum se odráží v 50denním klouzavém průměru.

Pokračující změny v inflaci zlepšil výkonnost zlata v reálném vyjádření ve 4. čtvrtletí 2023, pokud se data o inflaci z listopadu 2023 přenesou do prosince. V reálném vyjádření zlato dodalo výnos 11,9 %, s tím, jak index spotřebitelských cen v USA ve čtvrtletí klesl. V meziročním vyjádření byla inflace stále vyšší, proto v reálném vyjádření zlato v roce 2023 vyneslo 9,3 procenta.

Trhy byly stále více přesvědčeny, že Fed bude první velkou centrální bankou, která v tomto cyklu sníží své sazby, a s tím souviselo oslabení dolaru vůči všem hlavním měnám ve 4. čtvrtletí 2023. Ačkoli bezpečné měny jako švýcarský frank a japonský jen patřily mezi ty s lepší výkonností, bylo to proto, že frank zaznamenal posílení kvůli slabšímu obchodování do konce čtvrtletí, protože se intenzivně spekulovalo, že Bank of Japan začne zpřísňovat. Ekonomické prostředí bylo v průběhu roku 2023 velmi slabé ve Švédsku, ale jestřábí postoj tamní centrální banky znamená, že ke snížení sazeb pravděpodobně dojde až ve druhé polovině roku 2024.

Reálné výnosy v USA, měřené desetiletými americkými TIPS, skončily ve 4. čtvrtletí na úrovni 1,7 %. Následoval tak krátkodobý vrchol reálných výnosů, který byl dosažený již v říjnu, protože americká ekonomická data byla mnohem silnější, než se očekávalo. Navzdory nárůstu reálných výnosů cena zlata nadále rostla, protože v souvislosti se zvýšeným napětím na Blízkém východě se do ceny promítly i jiné faktory. S poklesem reálných výnosů v důsledku spekulací o výhledu americké ekonomiky se do konce čtvrtletí opět potvrdil tradiční vztah nižších reálných výnosů a růstu ceny zlata.

Rozvaha Fedu se ve 4. čtvrtletí 2023 snížila o 3,6 % na 7,7 bilionu dolarů, což je nejnižší úroveň od března 2021. Rozvaha Fedu je stále téměř dvakrát větší než na začátku pandemie (o 46,8 %). Omezování likvidity, které Fed podnikal od června 2022 se zatím obešlo bez incidentů, i když na konci čtvrtletí došlo k určité volatilitě na repo trhu, protože zvýšená emise státních dluhopisů v kombinaci s odčerpáváním likvidity Fedem způsobila tlaky na financování.

Ačkoli Fed udržoval sazbu po celé čtvrtletí na úrovni 5,5 %. To, že Fed nastoupí cestu agresivního uvolňování, způsobila, že cena zlata dosáhla nového maxima. Obrat oznámený na prosincovém zasedání znamenal pokračování v růstové trajektorii zlata. Otázkou do nového roku pro zlato je tempo, jakým bude Fed snižovat sazby. Podle nejnovějšího odhadu Fed předpokládá snížení sazeb na 0,875 % v průběhu roku 2024, zatímco trh to v současnosti předpokládá na 1,5 %. Na trajektorii sazeb v roce 2024 bude mít podle všeho větší vliv síla americké ekonomiky než inflace.

Tržní míra inflačních očekávání v uplynulém čtvrtletí poklesla: desetiletý breakven skočil na 2,2 % z 2,3 % a pětiletý inflační swap na 2,5 % z 2,6 %.  Tato očekávání jsou stále vyšší než to, čeho se Fed snaží dosáhnout v datech o skutečné inflaci, která zůstává zvýšená. Klesá ale rychleji než očekávání Fedu. Pomalejší hospodářský růst pravděpodobně zvýší další tlak na pokles inflace (který má vysokou korelaci s inflačním očekáváním), nicméně projekce Fedu předpokládají, že inflace zůstane nad 2 % až do roku 2024.

Během čtvrtletí ztratil americký dolar měřeno indexem DXY 4,6 %. Dolar oslabil v důsledku očekávání, že Fed jako první z hlavních vyspělých centrálních bank sníží svou základní úrokovou sazbu. A to i přesto, že USA mají v roce 2024 relativně lepší ekonomický výhled než srovnatelné země. Pokud se ukáže, že Fed má ve své projekci vývoje sazeb Fed v letošním roce pravdu, pak může dolar znovu získat určitou sílu, protože tržní ocenění úrokových sazeb je relativně holubičí.

 

Čtěte více:

Nomad Data: Od první vlny rozvoje umělé inteligence přejdeme ke druhé. Do popředí půjdou firmy, o kterých jsme nikdy neslyšeli
23.01.2024 14:11
Ředitel společnosti Nomad Data Brad Schneider hovořil na Yahoo Finance...
Menší důvěryhodnost čínských čísel, nominální růst nejníže od roku 1976
24.01.2024 6:13
Růst čínské ekonomiky ve výši 5,2 % je o něco lepší, než se čekalo, al...
Co o současných valuacích sektorů na americkém trhu (ne)říká jejich návratnost vlastního jmění
23.01.2024 17:23
Goldman Sachs přináší porovnání návratnosti vlastního jmění jednotlivý...
Příští pondělí se Primoco UAV přesune na Prime Market z trhu START
24.01.2024 8:12
S cennými papíry výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE se bude o...
Bostonský soud otevřel cestu žalobě Mexika proti Coltu a dalším zbrojovkám
24.01.2024 8:23
Odvolací soud v Bostonu otevřel cestu žalobě Mexika proti výrobcům pal...

Váš názor
  • gold
    25.01.2024 9:34

    Moje pracovni verze je zatim ze se nejspis neudrzi nad 2000, a pokud 2k padne pujde na 1900, mozna az k 1800. Naopak pokud se (+-) udrzi, sky is the limit
    Ai-kun
Aktuální komentáře
18.05.2024
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data