Inflace v březnu zůstala na 2,0 %, když meziměsíčně ceny vzrostly jen kosmeticky o 0,1 %. To je v souladu s naším očekáváním i očekáváním trhu a 0,9procentního bodu pod poslední prognózou ČNB.
Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné. Za poměrně výraznou dezinflací v tomto roce stojí i nadále zejména ceny potravin – ty meziročně zlevňují o 5,9 % a meziměsíčně v lednu dál zlevňovaly prakticky všechny kategorie potravin (v čele s mléčnými výrobky). Současně meziměsíčně zlevňují některé energie (plyn) a vybavení domácností. Dále sice také zlevnily ceny zájezdů, ovšem méně, než je v této části roku sezónně obvyklé. Inflační momentum v sekci rekreace a kultura a v segmentu služeb obecně tak zůstává vysoké (kromě rekreace a pohostinství je vysoké například u tržního nájemného).
Na druhé straně přestalo zrychlovat imputované nájemné – což by pravděpodobně nakonec mělo vést k lehkému zpomalení jádrové inflace (odpoledne zveřejní ČNB). V dalších měsících předpokládáme relativní stabilitu celkové inflace a pak její pokles v létě (díky srovnávací základně) do blízkosti 1,5 %. Ke koci roku by se pak měla vrátit lehce nad 2% cíl ČNB.

I tak se na opatrnosti centrální banky zatím nic zásadního nezmění – ve spotřebitelském koši stále skoro 50 % položek vykazuje inflaci přes 3% (výraznou pozitivní práci odvádí zmiňované potraviny) a inflační očekávání přes svůj nedávný pokles zůstávají mezi podniky relativně vysoko (4,1%). Předpokládáme proto, že na nadcházejících zasedáních bude centrální banka snižovat sazby po 50 bps a od září po 25 bps na konečných 3,50 % na konci tohoto roku.
