Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie k dluhové udržitelnosti

Akcie k dluhové udržitelnosti

27.12.2024 17:17

Pokud jsou dluhopisové trhy k teoriím o fiskálních tenzích v USA docela vlažné, trh akciový je vyloženě ignoruje. Možná je tím ale vnitřně konzistentní. Tento jeho postoj je totiž zřejmě v souladu s celkovou vizí, se kterou se na něm operuje.

Deutsche Bank v následujícím grafu ukazuje dlouhodobý vývoj míry vládního zadlužení v USA. Tedy poměru vládních dluhů k produktu. Až do počátku minulého století měly dluhy tendenci vracet se k nule. Pak začal nástup na lokální vrchol, kterého bylo dosaženo na konci druhé světové války. Po ní míra zadlužení trendově klesala až do poloviny sedmdesátých let, obrat k dalšímu vrcholu kulminoval před rokem 2000 s dluhy držícími se pod 50 % HDP. A pak přišlo jedno zajímavé období:

sous1
Zdroj: X

DB vyznačuje v grafu to, jak se po roce 2000 vyvíjely predikce dalšího vývoje zadlužení. Tedy predikce opírající se a extrapolující předchozí docela prudký pokles ze zmíněného vrcholu a aktuální fiskálně/rozpočtovou situaci. Podle šedé křivky mělo dokonce dojít k tomu, že během pár let se míra zadlužení překlopí do záporných čísel – vláda by tudíž kumulovala aktiva a jejich hodnota měla nyní dosahovat asi 50 % produktu. Pro nějakou perspektivu – poměr kapitalizace amerických akciových trhů k HDP nyní dosahuje asi 200 %, takže vláda by držela aktiva odpovídající asi čtvrtině hodnoty těchto trhů.

Skutečný vývoj nedal za pravdu ani umírněnějšímu scénáři zobrazenému světle modrou křivkou. Míra vládního zadlužení se vydala zase prudce nahoru a extrapolace současného trendu míří vysoko nad předchozí historická maxima. Já docela souzním z názorem Steva Eismana, který v této souvislosti poukazuje na to, že varování před fiskální krizí v USA zaznívají již řadu desetiletí. A pokud by se podle nich někdo investičně choval, moc by neuspěl. Nicméně může být dobré vnímat i to, že vyjma onoho období kolem roku 1950 (kterému se současný kontext nepodobá) míra zadlužení nebyla nikdy tak vysoko, jako nyní.

Dostat se dnes chci k tomu, co k vládním dluhům a jejich udržitelnosti říká akciový trh. Nemám přitom na mysli různé spekulace, která mají často jepičí život. Myslím tím současné vysoké valuace. Respektive to, co říkají o vývoji fundamentu firem a tudíž možná i o vývoji v celé ekonomice. Jak jsem poukazoval před pár dny, rozdíl mezi PE a PEG trhu ukazuje, že zisky obchodovaných společností by měly podle očekávání během několika let růst o téměř 20 % ročně. Šlo by o hodně mimořádný vývoj třeba s ohledem na to, že už nyní jsou zisky znatelně nad dlouhodobým trendem. Ale dejme tomu. Co by to znamenalo z hlediska udržitelnosti vládních dluhů?

Snížení míry vládního zadlužení znamená pokles poměru dluhů k nominálnímu produktu. Může tedy proběhnout přes čitatel, či přes jmenovatel. V druhém případě pak přes inflaci, či reálný produkt. V souvislosti s uvedeným tedy můžeme vedle řady druhotných efektů přímo uvažovat o tom, jak by se popsaný prudký růst zisků snoubil s vývojem v celé ekonomice. Tj., co očekávaný vývoj zisků alespoň implicitně říká o vývoji produktu nominálního a reálného.

Historicky zisky rostou v průměru o 6 – 7 % ročně, což nebude daleko od nominálního růstu ekonomiky. Těžko ale samozřejmě čekat, že by i ekonomika nyní rostla o 20 % ročně. Na druhou stranu by ale podle mne bylo těžké tvrdit, že zisky půjdou popsanou cestou bez toho, aby si i ekonomika jako celek vedla mimořádně dobře. Tedy aby rostla rychle reálně bez výraznějších inflačních tlaků (které by dříve nebo později vyvolaly potřebu monetární brzdy). Krátce řečeno, akcie tedy implikují, že z dluhů bude v relativně jednoduché vyrůst a to tím příjemnějším způsobem – ne inflačně, ale reálně. Jedním z předpokladů by bylo to, že rychlejší růst ekonomiky nebude brán jako zelená k akceleraci jmenovatel uvedeného zlomku. Což je není navzdory jednoduché ekonomické teorii ojedinělý jev.

 

Čtěte více:

Microsoft ukazuje, jak rychle na změnu prostředí reagují americké firmy. Co ty evropské?
27.12.2024 10:52
Podle nové studie jsou evropské firmy mnohem méně ochotné investovat d...
Perly týdne: Fúze ze zoufalství a lámání chleba u Tesly
27.12.2024 12:49
Steve Westly z The Westly Group se domnívá, že na akciích Tesly se pří...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data