Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Potvrdil se předpoklad zpomalení inflace

ČNB: Potvrdil se předpoklad zpomalení inflace

08.02.2005 13:06
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy ČNB
Podle dnes zveřejněných údajů vzrostly spotřebitelské ceny v lednu letošního roku meziročně o 1,7 %. Potvrdil se tedy předpoklad, že počátkem letošního roku dojde k významnému zpomalení meziroční inflace až po hladinu 2 %. Zvolnění cenového růstu bylo dokonce poněkud výraznější, než ČNB předpovídala ve své nejnovější prognóze.

V lednu je pohyb cen vždy ovlivněn silnou sezónností, což se projevuje poměrně výraznými meziměsíčními pohyby některých složek spotřebitelského koše. Jedná se především o ceny regulované, jako jsou například ceny bydlení či zdravotnictví, které v lednu vzrostly mírně více oproti prognóze ČNB.

Pro hodnocení vývoje v lednu je tak vhodnější sledovat zejména meziroční růst cen. Jedním z vlivů, který bude v prvních měsících letošního roku působit směrem k nižší inflaci, je vypadnutí loňských daňových úprav z meziročního indexu. Tento faktor hrál roli již v lednu, kdy se k němu navíc přidal dílčí vliv přeřazení služeb spojených se sportem do snížené sazby DPH. Došlo rovněž ke zpomalení růstu cen potravin. Projevuje se zde mimo jiné vliv dobré úrody z loňského roku. Zatímco koncem roku 2004 se tento faktor promítal do cen méně než očekávala ČNB, v lednu letošního roku naopak ceny potraviny zvolnily svůj růst oproti prognóze výrazněji. Potvrzuje se tak vysoká kolísavost a obtížná předvídatelnost této složky inflace. Ke zpomalení růstu došlo i u dalších skupin cen, což ukazuje na stále protiinflační působení poptávkového prostředí v ekonomice a dopady posilování kurzu koruny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data