Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Proč vlastně při dlouhodobé investici do akcií vyžadovat vyšší výnos (riziková prémie trhu II) ? (opak.)

14.09.2004 12:47
Autor: 

Podíváme-li se na dlouhodobé grafy výnosů akcií na rozvinutých trzích, je z nich patrné, že v horizontu nad 5-10 let tyto téměř bez výjimky vynášely více, než trhy dluhopisové, popř. peněžní. Tato téměř jistota (vyššího) výnosu vyvolává otázku, proč vlastně akciové trhy vynášejí více - tj. proč od akcií investoři požadují vyšší výnos než např. u dluhopisů, neboli, proč je tržní prémie u akciového trhu vyšší než alternativy. Důvodem není to, že by akcie (rozumějme trh, nebo dostatečně diverzifikované portfolio, ne ad hoc investice do několika málo či jedné akcie) v delším horizontu nepřinesla relevantní návratnost, ale to, že v kratším období několika málo měsíců či let se tak nemusí stát a často neděje - bude-li investor nečekaně potřebovat zlikvidnit svou investici do akcií, nemusí to být s návratností odpovídající jejímu riziku.

Ve spojení s akciemi je tedy široce přijímaným konceptem, že celková diskontní sazba, kterou se převádí volné cash flow společností generované na současnou hodnotu, se skládá z (téměř) bezrizikové sazby relevantní pro daný trh a z rizikové přirážky. V rámci zde již detailněji diskutovaného CAPM či APT je ona přirážka dána rizikovou prémií trhu a betou - charakterizující akcii relativně k trhu.

Velikost rizikové přirážky u akcií byla podrobena poměrně širokému empirickému výzkumu, výsledky ovšem nejsou jednoznačné, což by u této proměnné, která je sama o sobě "pouhým" konceptem, nemělo být překvapením. Problém spočívá především v definici periody, v definici trhu a v porovnání ex-ante a ex-post hodnot. Např.: Vývoj rizikové přirážky u akcií na základě S&P 500 nad Lt G Bond v období 1966 – 1998 znázorňuje následující graf:


Zdroj: Patria Finance,Economagic.com,

Z grafu je patrno, že fluktuace ex-post (tj. ne nutně očekávané/požadované, každopádně ale realizované) akciové přirážky (návratnosti nad vládní dluhopis) je značná. S průměrem 5,2 procenta za období 1966 – 1988 je její směrodatná odchylka 16,1 procenta. Pokusíme-li se vystihnout trend, v grafu uvedená závislost naznačuje, že ex-post riziková přirážka časem v uvedeném období stoupá. Za silného předpokladu, že investoři nedělají systematické omyly (tj. požadovaná prémie se průměrně shoduje s tou skutečně realizovanou), jsou prezentovaná data i dobrým odhadem toho, jakou rizikovou přirážku požadovali investoři ex-ante, tzn. před provedením investice.

Na datech úrokových měr a přirážek jednotlivých skupin aktiv se dá odvodit i (lineární) závislost návratnosti a rizikovosti, zde např. směrodatnou odchylkou výnosů; příklad uvádí následující graf:


Zdroj:Patria Finance

Proložená regresní přímka (korelační koeficient 0,99) naznačuje, že na základě historických dat se dá popsat závislost mezi rizikovostí investic popsané směrodatnou odchylkou výnosů a mírou návratnosti takto:

R = a + b * ? = 0,018 + 0,46 * ?

Přestože z dat je patrné, že ani vládní dluhopisy nejsou naprosto bezrizikovým aktivem, považujme koeficient “a” za reprezentanta úrovně úrokových měr, koeficient “b” jako determinant struktury úrokových měr - cenu, jaká se platí za další jednotku rizika. Každá jedna úroková míra/míra návratnosti je determinována nabídkou a poptávkou po aktivu, ke kterému se tato vztahuje. Koeficient “a” je tedy determinován nabídkou a poptávkou po bezrizikových aktivech, koeficient “b” nabídkou a poptávkou po rizikových aktivech. Vzájemná souvislost mezi oběma koeficienty je tedy souvislostí mezi nabídkou a poptávkou po bezrizikových aktivech na jedné straně a nabídkou a poptávkou po rizikových aktivech na straně druhé. Jde tedy o komplexní souvislost mezi proměnnými, jako je sklon k úsporám, averze vůči riziku, očekávání, monetární politika centrální banky atd.

Více o MRP v dalších článcích.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data