Jak jsme již v našich analýzách indikovali několikrát, mobilní trh v ČR je, co se týče hlavních externích faktorů určujících finanční výkonnost společností v něm operujících, poměrně atraktivní. To je u Eurotelu, spolu s dobrou volbou jeho strategie a její implementací, reflektováno v jeho výjimečných výsledcích (např. profitabilita tržeb, kapitálu, poměr odhadů vnitřní a účetní hodnoty vlastního jmění, atd.). 9M finanční a operační výsledky toto potvrzují, jak naznačuje následující graf:
Zdroj: Eurotel, Patria Finance
Z něj je patrný klesající marginální přírůstek počtu zákazníků, což je jednak odrazem téměř úplné nasycenosti trhu a pravděpodobně i záměrnému posunu Eurotelu v zaměření se na udržení stávajících zákazníků a maximalizace tzv. Customer Lifetime Value - maximalizaci hodnoty každého klienta pro společnost. Toto je koncept doposud uplatňovaný zejména u některých bank, intenzivně využívající marketingová a operační data pro segmentaci a individualizaci nabídek zákazníkům, optimalizaci poměru výnos/náklad na zákazníka a maximalizaci jeho hodnoty pro společnost. Tento postup (ať již pouze intuitivně, či záměrně podle konkrétního plánu sledovaný společností) je odražen v doposud úspěšném zvrácení trendu klesajících průměrných výnosů ze zákazníka (ARPU a BLARPU v grafu) v QI 2003.
9M výsledky Eurotelu mimo jiné potvrzují správnost akvizice zbývajícího 49% podílu v této společnosti Českým Telecomem (9M výsledky provozování jeho pevných linek byly již méně povzbudivé).
Jiří Soustružník