Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Eurotel v roce 2003 - jak dostat maximum z nasyceného trhu

4.11.2003 11:21
Autor: 

Jak jsme již v našich analýzách indikovali několikrát, mobilní trh v ČR je, co se týče hlavních externích faktorů určujících finanční výkonnost společností v něm operujících, poměrně atraktivní. To je u Eurotelu, spolu s dobrou volbou jeho strategie a její implementací, reflektováno v jeho výjimečných výsledcích (např. profitabilita tržeb, kapitálu, poměr odhadů vnitřní a účetní hodnoty vlastního jmění, atd.). 9M finanční a operační výsledky toto potvrzují, jak naznačuje následující graf:


Zdroj: Eurotel, Patria Finance

Z něj je patrný klesající marginální přírůstek počtu zákazníků, což je jednak odrazem téměř úplné nasycenosti trhu a pravděpodobně i záměrnému posunu Eurotelu v zaměření se na udržení stávajících zákazníků a maximalizace tzv. Customer Lifetime Value - maximalizaci hodnoty každého klienta pro společnost. Toto je koncept doposud uplatňovaný zejména u některých bank, intenzivně využívající marketingová a operační data pro segmentaci a individualizaci nabídek zákazníkům, optimalizaci poměru výnos/náklad na zákazníka a maximalizaci jeho hodnoty pro společnost. Tento postup (ať již pouze intuitivně, či záměrně podle konkrétního plánu sledovaný společností) je odražen v doposud úspěšném zvrácení trendu klesajících průměrných výnosů ze zákazníka (ARPU a BLARPU v grafu) v QI 2003.

9M výsledky Eurotelu mimo jiné potvrzují správnost akvizice zbývajícího 49% podílu v této společnosti Českým Telecomem (9M výsledky provozování jeho pevných linek byly již méně povzbudivé).

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data