Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konkurenceschopnost ČR - inflace v ceně práce

Konkurenceschopnost ČR - inflace v ceně práce

3.11.2003 14:38
Autor: 

Konkurenceschopnost je souhrnem mnoha faktorů. Jedním z nejdůležitějších bývá cena práce, resp. jednotkové náklady na práci (unit labour costs). Relevantní data z Eurostatu pro ČR nejsou bohužel příliš příznivá.

Jednotkové náklady na práci počítá Eurostat jako poměr peněžní kompenzace na zaměstnance (mzda + pojistné na sociální a zdravotní pojištění) v běžných cenách a HDP na zaměstnance v běžných cenách. K dispozici bohužel nejsou úrovňová data, ale pouze meziroční změny. Nicméně nám to alespoň umožňuje podívat se, jak se změnila cena práce vzhledem k jejímu výkonu v posledních letech. U řady zemí stále chybí údaje za loňský rok, proto následující graf ukazuje, jak se změnily jednotkové náklady na práci v letech 1994-2001.

Obr. 1: Změna jednotkových nákladů na práci od roku 1994 do roku 2001


Zdroj: Eurostat; Výpočty: Patria Online

Jednotkové náklady na práci se v uvedeném období zvýšily jen ve dvou zemích, Švédsku a ČR. Loňský a letošní předstih tempa růstu mezd před růstem produktivity práce pozici ČR bohužel příliš nezlepší. Hodinové náklady na práci v ČR, jimž jsme se věnovali v analýze Náklady na práci ve středoevropských ekonomikách (analýza z cyklu "Krátce na téma" nyní již volně ke stažení), jsou v porovnání s Německem stále čtvrtinové a zhruba stejné jako v Maďarsku a Polsku, jenže ve srovnání s výkonem českých zaměstnanců rostou jejich mzdy příliš rychle … na rozdíl od zbytku západní i střední Evropy.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Poznámka autora k revizi HDP
  3.11.2003 15:51

  Revize HDP zveřejněná 24. října se týkala let 2000-2002. Nelze tedy přepočítat údaje uvedené v grafu týkající se ČR, neboť k výpočtu je nutno použít data za všechny roky. Navíc prozatím není známo, zda vůbec budou k dispozici revidovaná data za rok 1994. Revize úplné časové řady ročních národních účtů, která bude dokončena v dubnu 2004, se má týkat období let 1995 až 2002.
  Patria Online
  • No a je to...
   3.11.2003 16:44

   Takže jako na VŠE ;-) Přesné počty s nepřesnými čísly. Když už propíráme HDP. Jaký odhadujete vliv zrušení ZVS na HDP? 30 tisíc pracujících, to je síla. Přidejme jednorázový vliv "studujících" kteří se na studium vykašlou, když jim nebude hrozit rok vězení v zeleném mundůru a tak se zapojejí do pracovního procesu. K tomu ještě ubyde nezaměstna(tel)ných absoluventů, čekajících na nástup ZVS (by oko 8 tis.lidí). Řekněme +1 +2%?
   Kozina
   • Prirustek nula nula nic
    4.11.2003 15:14

    Mohl bys vedet, ze v ekonomice je nejvetsi problem vytvaret smysluplnou praci. Proto zruseni ZVS nemuze mit jakykoliv efekt pro HDP. Naopak, onech 30000 lidi se jiste objevi navic jen ve statistikach mezi nezamestnanymi (takze tam to ono +1% bude), ostatne vsechny prognozy s tim pocitaji uz nyni.
    VSE
 • Malá technická...
  3.11.2003 14:54

  ... uváděná čísla jsou zřejmě PŘED nedávnou zpětnou změnou HDP, kterou provedl ČSÚ. Po šarádě vypadají trochu jinak... Hned se pozná člověk z VŠE. Vezme čísílka, dá je do grafu a začne je logicky vykládat. Za pár let mu čísla změní, on si toho ani nevšimne. Dělejte to jako já. Nevěřím číslům, které si nezfalšuji sám.
  Kozina
  • Velká technická ...
   3.11.2003 15:07

   1) Asi děláte často unáhlené názory ... a špatné ... pokud nedokážete najít na internetu, kdo má jakou školu. A ne, že bych byl osobně proti VŠE. 2) Pan Marek obvykle píše o každé sebemenší chybě ČSÚ jako jeden z prvních (také můžete dohledat), z toho lze dedukovat, že by chybu školáka z VŠE neudělal, pokud by k ní neměl důvod.
   Lomikar
   • Byl to průzkum bojem...
    3.11.2003 15:22

    ... ani jsem nehledal kdo má jakou školu. Čekal jsem, že někdo z Patrie napíše: ne, jsou to nová data, nebo "Fakt, použili jsme data před revokací".
    Kozina
    • ...
     3.11.2003 15:25

     Pan Marek použil údaje Eurostatu (v článku je uveden jako zdroj dat). Pokud se vyhnul "školácké chybě", pak má data Eurostatu aktualizovaná dle nedávné změny ČSÚ. K tomu mu blahopřeji.
     Kozina
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Index filadelfského Fedu
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů