Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF odhaduje letošní růst světové ekonomiky na 2,8%, rizika však existují

MMF odhaduje letošní růst světové ekonomiky na 2,8%, rizika však existují

19.4.2002 12:00
Autor: 

Mezinárodní měnový fond včera odhalil své odhady světového ekonomického růstu. Vyzdvihl především vůdčí roli Spojených států a naznačil i možná rizika, která mohou nastartované oživení ohrozit. Vesměs kladně zhodnotil vývoj ekonomik států kandidujících na vstup do EU.(růst HDP v PPP)   2002  2003
globální ekonomika  2,8%  4,0%
vyspělé země     1,3%  1,8%
rozvojové země    5,8%  5,1%
USA         2,3%  3,4%
EU          1,5%  2,9%
Japonsko      -1,0%  0,8%
kandidáti do EU   3,1%  4,2%
  ČR        3,3%  3,7%
  Maďarsko     3,5%  4,0%
  Polsko      1,4%  3,2%
  Slovensko    3,7%  3,9%
  Slovinsko    2,6%  3,6%
  Pobaltské státy 4,1%  5,3%
  J. a JV Evropa  4,3%  5,0%


Globálně ekonomika poroste tento rok o 2,8%, světové HDP by mělo dosáhnout 49 bilionů dolarů. V roce 2003 se růst ještě zrychlí na 4%, což generuje HDP v hodnotě 52 bil. USD (HDP v paritě kupní síly). Inflace zůstane na rekordně nízké úrovni ještě díky odeznívajícímu hospodářskému poklesu a kredibilní hospodářské politice. V rozvinutých zemích inflace dosáhne 1,3% v tomto roce a 1,8% v roce 2003.

Hospodářský růst bude tažen USA, na druhé straně v Japonsku bude konjunktura stále ohrožena. V porovnání regionů (HDP na obyvatele) je dále nutné respektovat relativně větší růst populace v USA.

MMF identifikoval potenciální rizika. Jsou jimi zejména přetrvávající deficit běžného účtu Spojených států a přebytek ve zbytku světa. Dále vysoká úroveň zadlužení podniků a domácností a vysoké ceny akcií. třetím rizikem je vývoj v Japonsku, jehož hospodářství je potřetí v dekádě v recesi. Negativně mohou působit na globální ekonomiku i neekonomické faktory, kterými jsou světový terorismus, možnost opakování událostí z 11. září v USA, s tím souvisí i ceny ropy, které jsou jednou z dimenzí tohoto rizika.

Budoucnost bude ve znamení boje s vzrůstající inflací a deficity státních rozpočtů. Monetární politiky budou nuceny balancovat mezi inflačním rizikem a dozníváním podpory hospodářského růstu. Krátkodobé úrokové sazby jsou na velice nízké úrovni.

Země kandidující do EU dobře odolávají globální recesi. Pokles exportu do EU je kompenzován růstem domácí poptávky, inflace a úrokové sazby jsou nízké, investice vysoké, fiskální politika působí stimulačně. Také pro nás je rizikem deficit běžného účtu a růst cen ropy. Kandidátským zemím velmi pomáhá perspektiva vstupu do EU podporující mj. přímé zahraniční investice a související domácí výdaje.

Radim Krejčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data