Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v průmyslových cenách poprvé po třech letech záporná

Inflace v průmyslových cenách poprvé po třech letech záporná

13.03.2002 9:49
Autor: 

komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v únoru meziměsíčně zvýšil o 0,2%, v meziročním srovnání však klesl o 0,1%. Jedná se o první zápornou meziroční hodnotu od února 1999. Podle očekávání se do řady průmyslových cen promítl novoroční přeceňovací efekt, jež se díky metodologii zjišťování cen nestačil plně promítnout do lednových statistik. Zvýšení cenového indexu však bylo tlumeno pokračujícím poklesem cen chemickém a farmaceutickém průmyslu.

V průběhu ledna realizuje řada výrobců změny svých ceníků, jež by měly zahrnout změny výrobních nákladů, k nimž došlo v průběhu uplynulého roku. Ceny výrobců jsou však zjišťovány zhruba v polovině měsíce (přesněji mezi 10. až 12. kalendářním dnem). Z tohoto důvodu se změny cen realizované v druhé polovině měsíce promítnou až do statistických údajů následujícího měsíce. Z tohoto důvodu se v únorovém výkazu o cenách průmyslových výrobců objevilo zvýšení cen v dřevozpracujícím průmyslu o 2,8% a růst cen ve výrobě strojů a zařízení o 1,1%. Výraznou roli však opět sehrálo snížení cen ropy v průběhu loňského roku. Díky němu pokračoval trend poklesu cen v chemickém a farmaceutickém průmyslu. V únoru se ceny v tomto odvětví snížily o 1,7%. Navíc, díky prosincovému a lednovému poklesu cen uhlí, mohly zlevnit koksovny. Ceny v průmyslu koksování a rafinérského zpracování ropy v únoru klesly o 0,7%. Nutno dodat, že sestupný trend ve vývoji cen ropy na světových trzích byl vystřídán opětovným vzestupem, což mírně ovlivnilo velkoobchodní ceny pohonných hmot. Zvýšení maloobchodních cen nás čeká v následujících dnech.

Meziroční změna cen průmyslových výrobců by v několika následujících měsících měla oscilovat kolem nuly, v závěru roku by se však měla od této úrovně odpoutat a vystoupat do intervalu 1,5-2,0%.

Za zmínku stojí také vývoj cen zemědělských výrobců. Ty se meziměsíčně zvýšily o 2,3%, meziročně se zemědělské produkty prodávají o 5,1% dráže. V rámci zemědělské produkce podražily nejvíce rostlinné výrobky (8,6%) zásluhou zeleniny, jejíž ceny se zvýšily o 11,2%. V porovnání s loňským únorem se nyní zelenina prodává o 35,5% dráže, ovoce zdražilo dokonce o 70,9%. Nárůst cen rostlinné produkce byl částečně kompenzován poklesem cen živočišné produkce. Díky zlevnění drůbeže, prasat a vajec ceny živočišné produkce 7 měsíců klesají či stagnují.

Dnešní údaje o produkčních cenách nepředstavují pro měnovou politiku České národní banky nutnost okamžité reakce. Průmyslové ceny se vyvíjí příznivě a neměly by tlačit na růst spotřebitelských cen. Varováním je však vzestup cen zemědělských výrobců, především rostlinné produkce. Díky tomu by se mohly začít výrazněji zvyšovat ceny potravin, jež mají značnou váhu ve spotřebním koši. Výraznému poklesu inflace v polovině roku, způsobené loňskými vysokými cenami pohonných hmot a výrazným zdražením cestovních kanceláří ve stejném období, se patrně nevyhneme. V druhé polovině roku, kdy tyto efekty vyprchají, by se však inflace měla vrátit do cílového koridoru ČNB. Pokud se naplní optimistické scénáře oživení globálního hospodářského růstu, lze očekávat i vzestup cen surovin na světových trzích, k tomu již ostatně dochází. Potom by se inflace v ČR měla pohybovat spíše na horní hranici současných inflačních prognóz ČNB. Existence zmíněných inflačních rizik nedává příliš prostoru k dalšímu uvolňování měnové politiky.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
23:15Wall Street nadále pod tlakem  
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m