Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak platí spotřebitelé své nákupy aneb jak předpovídat maloobchodní tržby

17.01.2002 11:13
Autor: 

Na tuto otázku lze odpovědět zdánlivě jednoduše: penězi. Ale jakými? Hotovostí, platební kartou? A nezapomeňme, že jde koupit i na dluh, tedy spotřebitelský úvěr. Pohled na několik časových úřad odhaluje, jak se v poslední době mění způsoby úhrady spotřebních výdajů. K porovnání byly použity údaje o maloobchodních tržbách, oběživu, úvěrech poskytnutých domácnostem a informace o transakcích provedených platebními kartami. Již slovo oběživo ukazuje na význam této specifické komodity: obíhat v ekonomice. Lze tedy očekávat úzkou vazbu mezi oběživem a počtem transakcí v ekonomice, jež lze aproximovat indexem maloobchodních tržeb. Graf 1 ukazuje, jak těsně kopírovaly výkyvy v objemu oběživa změny maloobchodních tržeb.

Těsný vztah mezi oběma proměnnými se začal vytrácet v polovině loňského roku. Nabízí se dvě vysvětlení tohoto jevu. Prvním z nich je oživení úvěrové aktivity spotřebitelů. V loňském roce se masově prosadil nákup spotřebního zboží na úvěr. Dluhové financování nákupu spotřebního zboží nabízí nejen banky prostřednictvím spotřebních úvěrů, ale také leasingové společnosti a někdy i samotní prodejci nabízí splátkové formy úhrady nákupu spotřebního zboží. O leasingu a bankovních úvěrech existuje dostupná statistika. Obtížné je však dohledat informace o ostatních formách dluhového financování spotřebních výdajů.

Objem leasingu členů Asociace leasingových společností ČR (ALS) činil v roce 2000 téměř 89 miliard Kč, což znamenalo meziroční nárůst o 8,3 miliardy korun, tj zvýšení o 10%. V loňském roce však růst leasing dále akceleroval, když za tři čtvrtletí vzrostl o téměř pětinu na 79 miliard Kč. Objem leasingu movitých věcí dosáhl 77 miliard Kč, což je o 19% více než ve stejném období loni. Objem úvěrů poskytnutých bankami domácnostem rostl od poloviny roku 1999 do poloviny roku 2000 poměrně stabilním tempem okolo 5% ročně. Od poloviny roku 2000 však došlo k výrazné akceleraci tempa růstu úvěrů poskytnutých domácnostem (viz graf 2). Právě v té době došlo k uvolnění doposud těsného vztahu mezi vývojem oběživa a maloobchodních tržeb. V polovině loňského roku přesáhlo meziroční zvýšení objemu úvěrů poskytnutých domácnostem 20%. Nabízí se hypotéza, že spotřebitelé začali využívat více úvěrů na úkor hotovostních plateb.

Zlom v chování spotřebitelů přináší také platební karty. Česká společnost se teprve učí používat platební karty. Svědčí o tom dynamický nárůst počtu transakcí provedených s platebními kartami. Českému trhu platebních karet dominuje Komerční banka a Česká spořitelna. Komerční bance se objem těchto transakcí loni zvýšil na 9,5 mil. z 6,1 mil. v roce 2000, tj. nárůst o 56%. Česká spořitelna zvýšila objem transakcí s platebními kartami na 8,8 mil. z 4,4 mil. v roce 2000, tj. zvýšení o 100%! Ostatní banky vykazují podstatně menší počty transakcí tohoto typu. Je evidentní, že s rostoucí oblibou používání platebních karet klesá používání oběživa.

Letmý pohled na uvedené proměnné ukazuje, že chování českých spotřebitelů se mění. Staré dobré oběživo ustupuje modernějším formám peněz: platebním kartám a úvěrům. Z pohledu ekonomického analytika je možné použít uvedené souvislosti např. k předpovídání vývoje maloobchodních tržeb. Údaje o oběživu a úvěrech pro domácnosti jsou k dispozici dříve než informace o maloobchodních tržbách.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.08.2022
22:06Nasdaq Composite podruhé v týdnu oslabuje, NVDA -3,97 %  
18:06Jan Cepák: Výhled ČEZ investory potěšil. Otázkou zůstává dividenda
16:54Continental byl ve čtvrtletí ztrátový, je ale optimistický ohledně zbytku roku
16:52K obavám z recese se přidává špatný výhled čipaře Micron Technology. Trhy vyčkávají na zítřejší data o inflaci  
16:46Trhy vyčkávají na zítřejší data o inflaci v USA, Continental posouvá DAX do záporu  
16:01Prudce rostoucí ziskovost energetice podle trhů na dlouhodobé kráse nepřidává
14:14Výše cílových sazeb se může zvednout, trh práce na recesi neukazuje, domnívá se ekonomka Pimco
14:06Ukrajina zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba
13:22Slévárny pro výrobce aut v Evropě kvůli drahému plynu bojují o přežití
12:43Neradostné, ale nutné. Ke zkrocení inflace podle Citi není jiné cesty, než sražení poptávky
12:42IAB: Německo kvůli válce na Ukrajině přijde o 260 miliard eur z přidané hodnoty
11:40Kpler: Moskva je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně
11:39Trhy ve vyčkávacím módu, ČEZ táhne pražskou burzu nahoru  
10:10Tržby ve službách rostou páté čtvrtletí v řadě, stouply meziročně o 12,1 procent
9:02Rozbřesk: Evropa soutěží s Asií o americký plyn (a zatím vyhrává), cena elektřiny láme nové rekordy
8:45Zisk Avastu meziročně klesl, tržby kosmeticky vyšší než loni. Podmíněná dividenda ve výši 4,8 centů by mohla být vyplacena během srpna
8:38Trhy v Evropě zahájí poklesem. ČEZ zlepšil celoroční výhled a naznačuje rekordní dividendu. Výsledky představil také Avast  
7:51Růst cen komodit na trzích i zisk z tradingu. Zásadně zlepšený celoroční výhled ČEZ slibuje rekordní dividendu
7:34ČEZ, a.s.: Výsledky hospodaření za I. pololetí 2022
08.08.2022
22:01Wall Street zahajuje týden opatrně. Nvidia -6,3 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coinbase Global Inc (06/22 Q2, Aft-mkt)
GLOBALFOUNDRIES Inc (06/22 Q2, Bef-mkt)
Plug Power Inc (06/22 Q2, Aft-mkt)
ROBLOX Corp (06/22 Q2, Aft-mkt)
Spirit Airlines Inc (06/22 Q2, Bef-mkt)
Sysco Corp (06/22 Q4, Bef-mkt)
Trade Desk Inc/The (06/22 Q2, Aft-mkt)
Unity Software Inc (06/22 Q2, Aft-mkt)
Warner Music Group Corp (06/22 Q3, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (06/22 Q2, Aft-mkt)
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
13:30Norwegian Cruise Line Holdings Ltd (06/22 Q2)