Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak platí spotřebitelé své nákupy aneb jak předpovídat maloobchodní tržby

17.1.2002 11:13
Autor: 

Na tuto otázku lze odpovědět zdánlivě jednoduše: penězi. Ale jakými? Hotovostí, platební kartou? A nezapomeňme, že jde koupit i na dluh, tedy spotřebitelský úvěr. Pohled na několik časových úřad odhaluje, jak se v poslední době mění způsoby úhrady spotřebních výdajů. K porovnání byly použity údaje o maloobchodních tržbách, oběživu, úvěrech poskytnutých domácnostem a informace o transakcích provedených platebními kartami. Již slovo oběživo ukazuje na význam této specifické komodity: obíhat v ekonomice. Lze tedy očekávat úzkou vazbu mezi oběživem a počtem transakcí v ekonomice, jež lze aproximovat indexem maloobchodních tržeb. Graf 1 ukazuje, jak těsně kopírovaly výkyvy v objemu oběživa změny maloobchodních tržeb.

Těsný vztah mezi oběma proměnnými se začal vytrácet v polovině loňského roku. Nabízí se dvě vysvětlení tohoto jevu. Prvním z nich je oživení úvěrové aktivity spotřebitelů. V loňském roce se masově prosadil nákup spotřebního zboží na úvěr. Dluhové financování nákupu spotřebního zboží nabízí nejen banky prostřednictvím spotřebních úvěrů, ale také leasingové společnosti a někdy i samotní prodejci nabízí splátkové formy úhrady nákupu spotřebního zboží. O leasingu a bankovních úvěrech existuje dostupná statistika. Obtížné je však dohledat informace o ostatních formách dluhového financování spotřebních výdajů.

Objem leasingu členů Asociace leasingových společností ČR (ALS) činil v roce 2000 téměř 89 miliard Kč, což znamenalo meziroční nárůst o 8,3 miliardy korun, tj zvýšení o 10%. V loňském roce však růst leasing dále akceleroval, když za tři čtvrtletí vzrostl o téměř pětinu na 79 miliard Kč. Objem leasingu movitých věcí dosáhl 77 miliard Kč, což je o 19% více než ve stejném období loni. Objem úvěrů poskytnutých bankami domácnostem rostl od poloviny roku 1999 do poloviny roku 2000 poměrně stabilním tempem okolo 5% ročně. Od poloviny roku 2000 však došlo k výrazné akceleraci tempa růstu úvěrů poskytnutých domácnostem (viz graf 2). Právě v té době došlo k uvolnění doposud těsného vztahu mezi vývojem oběživa a maloobchodních tržeb. V polovině loňského roku přesáhlo meziroční zvýšení objemu úvěrů poskytnutých domácnostem 20%. Nabízí se hypotéza, že spotřebitelé začali využívat více úvěrů na úkor hotovostních plateb.

Zlom v chování spotřebitelů přináší také platební karty. Česká společnost se teprve učí používat platební karty. Svědčí o tom dynamický nárůst počtu transakcí provedených s platebními kartami. Českému trhu platebních karet dominuje Komerční banka a Česká spořitelna. Komerční bance se objem těchto transakcí loni zvýšil na 9,5 mil. z 6,1 mil. v roce 2000, tj. nárůst o 56%. Česká spořitelna zvýšila objem transakcí s platebními kartami na 8,8 mil. z 4,4 mil. v roce 2000, tj. zvýšení o 100%! Ostatní banky vykazují podstatně menší počty transakcí tohoto typu. Je evidentní, že s rostoucí oblibou používání platebních karet klesá používání oběživa.

Letmý pohled na uvedené proměnné ukazuje, že chování českých spotřebitelů se mění. Staré dobré oběživo ustupuje modernějším formám peněz: platebním kartám a úvěrům. Z pohledu ekonomického analytika je možné použít uvedené souvislosti např. k předpovídání vývoje maloobchodních tržeb. Údaje o oběživu a úvěrech pro domácnosti jsou k dispozici dříve než informace o maloobchodních tržbách.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
17:53ČEZ po dvou letech za pět set
17:20Technická analýza: Boj eura s dolarem, slábnoucí koruna a brexitu odolná libra
17:03Summary: Kámen úrazu u Oracle, nadšení u Adobe a velkoobchodní solidno u Costco  
16:51Libra padá, další jednání o brexitu nebudou jednoduchá...  
16:51Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá
15:58Photoshop pomohl Adobe Systems k 25% růstu (komentář analytika)  
15:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
15:41Americký průmysl po silném říjnu ztrácí tempo
14:49Oracle naplnil tržní očekávání, cloudový byznys ale neuspokojuje (komentář analytika)  
14:29Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m