Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak platí spotřebitelé své nákupy aneb jak předpovídat maloobchodní tržby

17.1.2002 11:13
Autor: 

Na tuto otázku lze odpovědět zdánlivě jednoduše: penězi. Ale jakými? Hotovostí, platební kartou? A nezapomeňme, že jde koupit i na dluh, tedy spotřebitelský úvěr. Pohled na několik časových úřad odhaluje, jak se v poslední době mění způsoby úhrady spotřebních výdajů. K porovnání byly použity údaje o maloobchodních tržbách, oběživu, úvěrech poskytnutých domácnostem a informace o transakcích provedených platebními kartami. Již slovo oběživo ukazuje na význam této specifické komodity: obíhat v ekonomice. Lze tedy očekávat úzkou vazbu mezi oběživem a počtem transakcí v ekonomice, jež lze aproximovat indexem maloobchodních tržeb. Graf 1 ukazuje, jak těsně kopírovaly výkyvy v objemu oběživa změny maloobchodních tržeb.

Těsný vztah mezi oběma proměnnými se začal vytrácet v polovině loňského roku. Nabízí se dvě vysvětlení tohoto jevu. Prvním z nich je oživení úvěrové aktivity spotřebitelů. V loňském roce se masově prosadil nákup spotřebního zboží na úvěr. Dluhové financování nákupu spotřebního zboží nabízí nejen banky prostřednictvím spotřebních úvěrů, ale také leasingové společnosti a někdy i samotní prodejci nabízí splátkové formy úhrady nákupu spotřebního zboží. O leasingu a bankovních úvěrech existuje dostupná statistika. Obtížné je však dohledat informace o ostatních formách dluhového financování spotřebních výdajů.

Objem leasingu členů Asociace leasingových společností ČR (ALS) činil v roce 2000 téměř 89 miliard Kč, což znamenalo meziroční nárůst o 8,3 miliardy korun, tj zvýšení o 10%. V loňském roce však růst leasing dále akceleroval, když za tři čtvrtletí vzrostl o téměř pětinu na 79 miliard Kč. Objem leasingu movitých věcí dosáhl 77 miliard Kč, což je o 19% více než ve stejném období loni. Objem úvěrů poskytnutých bankami domácnostem rostl od poloviny roku 1999 do poloviny roku 2000 poměrně stabilním tempem okolo 5% ročně. Od poloviny roku 2000 však došlo k výrazné akceleraci tempa růstu úvěrů poskytnutých domácnostem (viz graf 2). Právě v té době došlo k uvolnění doposud těsného vztahu mezi vývojem oběživa a maloobchodních tržeb. V polovině loňského roku přesáhlo meziroční zvýšení objemu úvěrů poskytnutých domácnostem 20%. Nabízí se hypotéza, že spotřebitelé začali využívat více úvěrů na úkor hotovostních plateb.

Zlom v chování spotřebitelů přináší také platební karty. Česká společnost se teprve učí používat platební karty. Svědčí o tom dynamický nárůst počtu transakcí provedených s platebními kartami. Českému trhu platebních karet dominuje Komerční banka a Česká spořitelna. Komerční bance se objem těchto transakcí loni zvýšil na 9,5 mil. z 6,1 mil. v roce 2000, tj. nárůst o 56%. Česká spořitelna zvýšila objem transakcí s platebními kartami na 8,8 mil. z 4,4 mil. v roce 2000, tj. zvýšení o 100%! Ostatní banky vykazují podstatně menší počty transakcí tohoto typu. Je evidentní, že s rostoucí oblibou používání platebních karet klesá používání oběživa.

Letmý pohled na uvedené proměnné ukazuje, že chování českých spotřebitelů se mění. Staré dobré oběživo ustupuje modernějším formám peněz: platebním kartám a úvěrům. Z pohledu ekonomického analytika je možné použít uvedené souvislosti např. k předpovídání vývoje maloobchodních tržeb. Údaje o oběživu a úvěrech pro domácnosti jsou k dispozici dříve než informace o maloobchodních tržbách.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů