Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stavebnictví ČR ztrácí na dynamice

14.1.2002 9:18
Autor: 

Stavební výroba se podle ČSÚ zvýšila v listopadu meziročně o 2,5%, což je výrazně méně, než Patria očekávala (+8,0%). Po odečtení o rozdílný počet pracovních dní (listopad 2001 byl o jeden pracovní den delší než listopad 2000) stavební výroba vzrostla pouze o 1,2%. Listopadové údaje tak potvrdily, že stavební výroba postupně ztrácí na dynamice.

Stavebnictví v ČR je do značné míry závislé na přílivu přímých zahraničních investic a realizaci stavebních zakázek zahraničních investorů. Ve třetím čtvrtletí loňského roku přitom byly přímé zahraniční investice překvapivě nízké. Druhým významným prvkem je investiční výstavba inženýrských staveb financována ze státních prostředků. Právě v této oblasti zabránilo horší počasí zvýšení produkce, což významně ovlivnilo objem celkové stavební výroby. Podařilo se sice zvýšit objem stavebních prací v zahraničí, tyto stavební práce však činí pouze zlomek z celkové stavební produkce. Stavební sektor nemůže očekávat pomoc ani od výstavby bytů. Počet vydaných stavebních povolení na bytové budovy v listopadu meziročně klesl o 0,7% a orientační hodnota povolených bytů se snížila o 1,3 mld. Kč.

Podle ČSÚ kromě stavební výroby pokleslo také tempo růstu produktivity práce, která se v listopadu zvýšila meziročně pouze o 1,4%, což je nejnižší nárůst od října 1999! Reálné mzdy se meziročně zvýšily o 3,3% a poprvé po dvou letech tak růst mezd ve stavebnictví opět převýšil růst produktivity práce. Tento vývoj znamená zvýšení reálných jednotkových mzdových nákladů v nominálním i reálném vyjádření. Vzhledem k tomu, že stavebnictví není primárně založeno na poptávce po stavebních pracích v zahraničí, ale především na domácím trhu, nepředstavuje růst reálných jednotkových mzdových nákladů hrozbu ztráty konkurenceschopnosti, ale případné problémy pro stavební firmy a jejich finanční výkazy.

V nejbližších měsících nelze očekávat výrazné oživení růstové dynamiky stavebního sektoru. Loňské první pololetí bylo pro stavebnictví mimořádně příznivé, což nastavilo velmi vysokou laťku pro srovnání s letošními hodnotami. V dlouhodobějším pohledu by však měla situace ve stavebnictví zůstat příznivá. Plánované projekty (např. automobilka v Kolíně) a pokračování při realizaci inženýrských staveb, které hradí stát (Státní fond dopravní infrastruktury), by měly udržet růstový trend ve stavebnictví. Přes dnešní relativně nepříznivý výsledek by měla stavební výroba v letošním roce vzrůst zhruba o 11%.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university