Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Prognóza platební bilance za 3. čtvrtletí

3.12.2001 10:48
Autor: 

Zítra zveřejní ČNB údaje o platební bilanci za 3. čtvrtletí letošního roku. Očekáváme, že schodek na běžném účtu dosáhne hodnoty 18,5 mld. Kč, zatímco finanční účet by měl skončit s přebytkem téměř 33 mld. Kč.

Na straně běžného účtu jsou hlavními hybnými silami obchodní bilance a bilance služeb. V zahraničním obchodu se zbožím sice došlo ve srovnání s druhým čtvrtletím k prohloubení schodku z 25,5 mld. Kč na 29,5 mld. Kč, ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2000 se však schodek mírně snížil především díky nečekanému přebytku v září. Bilance služeb vykazuje, na rozdíl od obchodní bilance, pravidelně přebytky. Tentokrát počítáme s kladným saldem ve výši 16 mld. Kč, tj. na podobné úrovni jako ve třetím čtvrtletí loňského roku. Na významu nabývá v poslední době také bilance výnosů, kde se projevuje negativní efekt předchozích zahraničních investic. Repatriace zisku, výplata dividend a kupónů stahuje bilanci výnosů do deficitu. Očekáváme, že ve třetím čtvrtletí dosáhne schodek v této položce běžného účtu hodnoty 8,8 mld. Kč. Připomeňme, že ve stejném období loňského roku činil schodek bilance výnosů -2,2 mld. Kč. Celkový schodek na běžném účtu by měl dosáhnout hodnoty 18,5 mld. Kč, tj..4,8% HDP (vypočteno podle našeho odhadu HDP ve třetím čtvrtletí). Za 1.-3. čtvrtletí 2001 by měl schodek běžného účtu dosáhnout hodnoty 62 mld. Kč (5,6% HDP).

Finanční účet by měl nadále odrážet především příliv přímých zahraničních investic. V menší míře by však měl přispět také příliv portfoliových investic související s vyšším úrokovým diferenciálem. Zatímco v USA a EU se úrokové sazby výrazně snižovaly, v ČR se ve třetím čtvrtletí naopak úrokové sazby zvýšily. Důležitý bude také pohyb v rámci položky ostatní investice, který by mohly ovlivnit změny aktiv a pasiv obchodních bank. Celkový přebytek na finančním účtu odhadujeme na 32,8 mld. Kč (8,2% HDP). Za 1.-3. čtvrtletí letošního roku by měl finanční účet vykázat přebytek 93 mld. Kč (8,3% HDP).

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m