Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Důchodový systém kumuluje dluhy - vláda chce vyšší daně

21.9.2001 17:03
Autor: 

Vláda se ve svém "střednědobém fiskálním výhledu" poprvé jasněji vyslovila k problému českého důchodového systému. Podle odhadu ministerstva financí by tento systém měl mít příští rok schodek 25 miliard, v letech 2003 a 2004 pak ještě více. Schodek v příštím roce hodlá vláda pokrýt příjmy z privatizace, nedbajíc na tristní zkušenosti z nerealistických plánů na privatizační příjmy v letošním roce a nedbajíc ani na evidentní neudržitelnost této strategie, kdy se dlouhodobé závazky financují prodejem aktiv. Neudržitelnost je zřetelná i z toho, že na roky 2003 a dále vláda ve svém výhledu s žádnými privatizačními příjmy nepočítá (všechno stihne prodat sama…) a tak bude důchodový systém hledět tváří v tvář bankrotu. (Můžeme se jen dohadovat, co budou dělat všichni ti dobří členové správních rad, které vláda chce jmenovat do Sociální pojišťovny. Spravovat dluhy?)

Vláda se k problému schodků v letech 2003 a dále staví odvážně a navrhuje zvýšení tzv. sociálního pojištění, kde již nyní každý zaměstnanec a podnikatel odvádí 26% své mzdy na důchodové "pojištění" ačkoliv všichni vědí, že to žádné pojištění není. Podle ministerstva financí bychom se měli "pojišťovat" ještě více a to ve výši 29,5% mzdy. Takový odvod by podle MF vyrovnal schodky důchodového systému, alespoň na roky 23003 a 2004. Největší nápor na důchodový systém ovšem přijde po roce 2007, kdy by mělo skončit postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu a počet důchodců začne rychleji stoupat. Podle našich odhadů by musela sazba "důchodového pojištění" stoupat dále až na úroveň okolo 37% v roce 2010. Tak vysoké "sociální odvody" by ovšem měly devastující účinky na český trh práce, který se již dnes potýká s jedním z nejvyšších zdanění na světě. Vysoké daně, a nic jiného "sociální pojištění" není, zvyšují atraktivitu zaměstnání na černo nebo za fiktivní minimální mzdu. Vysoké daně tak zvyšují nezaměstnanost a dále snižují příjmy státního rozpočtu. Pokud vláda zareaguje opětovným zvýšením daní, dostane se do nepříjemné spirály vyšší daně - vyšší nezaměstnanost - vyšší schodek - vyšší daně…

Fiskální výhled vlády je jen nezávazný dokument, který vládu k ničemu nezavazuje a jde tak spíše o varování ze strany ministerstva financí, že "něco se musí dělat." Bohužel, navrhované zvýšení daní je krokem ve špatném směru.

(Ondřej Schneider)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data