Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Schodek obchodní bilance se prohlubuje díky zpomalení zahraniční poptávky

24.5.2001 9:10
Autor: 

Schodek obchodní bilance v dubnu dosáhl hodnoty 12,1 mld. Kč. Vývoz se meziročně zvýšil o 22,4%, dovoz narostl o 28,9%. Saldo za první čtyři měsíce letošního roku činí 40,8 mld. Kč, což v porovnání se stejným měsícem loňského roku představuje téměř dvojnásobek. Příčinou rostoucí schodku obchodní bilance je kombinace několika faktorů: pokračování růstu domácí investiční poptávky, zpomalení růstu zahraniční poptávky, růst cen nerostných paliv na světových trzích a oslabení koruny vůči americkému dolaru.

Pro zhoršování obchodní bilance je důležitá kombinace všech zmíněných faktorů, nicméně hlavní příčinu a prioritu pro další podrobné sledovaní bych vidím v zpomalení růstu zahraniční poptávky. Nejedná se sice o pokles, ale pro vývoj obchodní bilance je důležité že došlo ke zpomalení tempa růstu zahraniční poptávky. Zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku se vývoz meziročně zvýšil o 26,3%, za první čtyři měsíce letošního roku tempo růstu dovozu zpomalilo na 23,8% a v samotném dubnu činilo 22,4%. Zajímavější obrázek a jednoznačnější výpověď poskytuje pohled na růst vývoz do Německa, kam směřuje 40% českého vývozu. V loňském roce se zvýšil vývoz do Německa o 23,6%, za leden až duben letošního roku tempo růstu vývozu do této země zpomalilo na 16,2% a v samotném dubnu činil meziroční přírůstek již jen 11,4%. Tento vývoj vývozu přesně odpovídá obrázku současného vývoje německé ekonomiky, kde včerejší údaje o hrubém domácím produktu potvrdily ochlazení hospodářského růstu. Negativní vliv zpomalení růstu zahraniční poptávky je částečně kompenzován růstem konkurenceschopnosti českého exportu. Restrukturalizované části českého průmyslu se díky moderním výrobním kapacitám a relativně nízkým produkčním a mzdovým nákladům daří posilovat konkurenceschopnost své produkce. Vliv zpomalení růstu zahraniční poptávky se promítá do zhoršení salda v obchodu se spotřebním zbožím.

Svou roli opět sehrála drahá ropa a zemní plyn. V průběhu dubna se cena ropy na světových trzích zvýšila zhruba o 4,4%. Ve stejném období oslabila koruna vůči dolaru o téměř 2%. Výsledkem je meziměsíční zvýšení dovozních cen ropy o více než 6%. V meziročním porovnání dovážíme ropu zhruba o téměř 11% dráže než před rokem. Dubnový schodek v obchodu s nerostnými palivy tak dosáhl 8,1 mld. Kč což je o 3 mld. Kč více než loni v dubnu. Tento vývoj téměř nikdo na začátku roku nepředpokládal. Zdá se, že se naplňuje jeden z nejméně příznivých scénářů, tj. kombinace drahé ropy a zemního plynu, oživení domácí ekonomiky a zpomalení růstu zahraniční poptávky.

Pokračující růst domácí ekonomiky představuje zátěž pro zahraniční obchod také v podobě zvýšených nároků na dovoz surovin, polotovarů a chemických výrobků. Dovoz těchto komodit se v dubnu meziročně zvýšil o 27,9%. Investiční poptávka je kryta nejen z dovozu, kde se promítá zvýšením dovozu strojů a dopravních prostředků o 34,9%, ale také domácí výrobou strojů a výrobních zařízení, k čemuž je však za potřebí dovézt potřebné suroviny a polotovary. Průmyslová produkce pro investice se v březnu zvýšila o 30,5%. Záporné saldo v obchodu s polotovary, surovinami a chemickými výrobky se v dubnu díky rostoucí domácí poptávce zvýšilo na 12,9 mld. Kč, když ve stejném období loňského roku bylo poloviční. Na základě dnešních údajů, vývoje na ropném trhu a čerstvých makroekonomických informací ze západní Evropy jsme přehodnotili odhad celoročního schodku obchodní bilance na 140 až 145 mld. Kč.

Z pohledu centrální banky znamená pokračující prohlubování schodku obchodní bilance omezení prostoru pro další uvolňování měnová politiky. Kombinace rostoucí inflace a schodku obchodní bilance nedovoluje uvolnit měnové podmínky. Naším krátkodobým očekáváním je stabilita úrokových sazeb s možností zvýšení v prvním čtvrtletí příštího roku.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data