Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Schodek obchodní bilance se prohlubuje díky zpomalení zahraniční poptávky

24.5.2001 9:10
Autor: 

Schodek obchodní bilance v dubnu dosáhl hodnoty 12,1 mld. Kč. Vývoz se meziročně zvýšil o 22,4%, dovoz narostl o 28,9%. Saldo za první čtyři měsíce letošního roku činí 40,8 mld. Kč, což v porovnání se stejným měsícem loňského roku představuje téměř dvojnásobek. Příčinou rostoucí schodku obchodní bilance je kombinace několika faktorů: pokračování růstu domácí investiční poptávky, zpomalení růstu zahraniční poptávky, růst cen nerostných paliv na světových trzích a oslabení koruny vůči americkému dolaru.

Pro zhoršování obchodní bilance je důležitá kombinace všech zmíněných faktorů, nicméně hlavní příčinu a prioritu pro další podrobné sledovaní bych vidím v zpomalení růstu zahraniční poptávky. Nejedná se sice o pokles, ale pro vývoj obchodní bilance je důležité že došlo ke zpomalení tempa růstu zahraniční poptávky. Zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku se vývoz meziročně zvýšil o 26,3%, za první čtyři měsíce letošního roku tempo růstu dovozu zpomalilo na 23,8% a v samotném dubnu činilo 22,4%. Zajímavější obrázek a jednoznačnější výpověď poskytuje pohled na růst vývoz do Německa, kam směřuje 40% českého vývozu. V loňském roce se zvýšil vývoz do Německa o 23,6%, za leden až duben letošního roku tempo růstu vývozu do této země zpomalilo na 16,2% a v samotném dubnu činil meziroční přírůstek již jen 11,4%. Tento vývoj vývozu přesně odpovídá obrázku současného vývoje německé ekonomiky, kde včerejší údaje o hrubém domácím produktu potvrdily ochlazení hospodářského růstu. Negativní vliv zpomalení růstu zahraniční poptávky je částečně kompenzován růstem konkurenceschopnosti českého exportu. Restrukturalizované části českého průmyslu se díky moderním výrobním kapacitám a relativně nízkým produkčním a mzdovým nákladům daří posilovat konkurenceschopnost své produkce. Vliv zpomalení růstu zahraniční poptávky se promítá do zhoršení salda v obchodu se spotřebním zbožím.

Svou roli opět sehrála drahá ropa a zemní plyn. V průběhu dubna se cena ropy na světových trzích zvýšila zhruba o 4,4%. Ve stejném období oslabila koruna vůči dolaru o téměř 2%. Výsledkem je meziměsíční zvýšení dovozních cen ropy o více než 6%. V meziročním porovnání dovážíme ropu zhruba o téměř 11% dráže než před rokem. Dubnový schodek v obchodu s nerostnými palivy tak dosáhl 8,1 mld. Kč což je o 3 mld. Kč více než loni v dubnu. Tento vývoj téměř nikdo na začátku roku nepředpokládal. Zdá se, že se naplňuje jeden z nejméně příznivých scénářů, tj. kombinace drahé ropy a zemního plynu, oživení domácí ekonomiky a zpomalení růstu zahraniční poptávky.

Pokračující růst domácí ekonomiky představuje zátěž pro zahraniční obchod také v podobě zvýšených nároků na dovoz surovin, polotovarů a chemických výrobků. Dovoz těchto komodit se v dubnu meziročně zvýšil o 27,9%. Investiční poptávka je kryta nejen z dovozu, kde se promítá zvýšením dovozu strojů a dopravních prostředků o 34,9%, ale také domácí výrobou strojů a výrobních zařízení, k čemuž je však za potřebí dovézt potřebné suroviny a polotovary. Průmyslová produkce pro investice se v březnu zvýšila o 30,5%. Záporné saldo v obchodu s polotovary, surovinami a chemickými výrobky se v dubnu díky rostoucí domácí poptávce zvýšilo na 12,9 mld. Kč, když ve stejném období loňského roku bylo poloviční. Na základě dnešních údajů, vývoje na ropném trhu a čerstvých makroekonomických informací ze západní Evropy jsme přehodnotili odhad celoročního schodku obchodní bilance na 140 až 145 mld. Kč.

Z pohledu centrální banky znamená pokračující prohlubování schodku obchodní bilance omezení prostoru pro další uvolňování měnová politiky. Kombinace rostoucí inflace a schodku obchodní bilance nedovoluje uvolnit měnové podmínky. Naším krátkodobým očekáváním je stabilita úrokových sazeb s možností zvýšení v prvním čtvrtletí příštího roku.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y