Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Schodek obchodní bilance se prohlubuje díky zpomalení zahraniční poptávky

24.05.2001 9:10
Autor: 

Schodek obchodní bilance v dubnu dosáhl hodnoty 12,1 mld. Kč. Vývoz se meziročně zvýšil o 22,4%, dovoz narostl o 28,9%. Saldo za první čtyři měsíce letošního roku činí 40,8 mld. Kč, což v porovnání se stejným měsícem loňského roku představuje téměř dvojnásobek. Příčinou rostoucí schodku obchodní bilance je kombinace několika faktorů: pokračování růstu domácí investiční poptávky, zpomalení růstu zahraniční poptávky, růst cen nerostných paliv na světových trzích a oslabení koruny vůči americkému dolaru.

Pro zhoršování obchodní bilance je důležitá kombinace všech zmíněných faktorů, nicméně hlavní příčinu a prioritu pro další podrobné sledovaní bych vidím v zpomalení růstu zahraniční poptávky. Nejedná se sice o pokles, ale pro vývoj obchodní bilance je důležité že došlo ke zpomalení tempa růstu zahraniční poptávky. Zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku se vývoz meziročně zvýšil o 26,3%, za první čtyři měsíce letošního roku tempo růstu dovozu zpomalilo na 23,8% a v samotném dubnu činilo 22,4%. Zajímavější obrázek a jednoznačnější výpověď poskytuje pohled na růst vývoz do Německa, kam směřuje 40% českého vývozu. V loňském roce se zvýšil vývoz do Německa o 23,6%, za leden až duben letošního roku tempo růstu vývozu do této země zpomalilo na 16,2% a v samotném dubnu činil meziroční přírůstek již jen 11,4%. Tento vývoj vývozu přesně odpovídá obrázku současného vývoje německé ekonomiky, kde včerejší údaje o hrubém domácím produktu potvrdily ochlazení hospodářského růstu. Negativní vliv zpomalení růstu zahraniční poptávky je částečně kompenzován růstem konkurenceschopnosti českého exportu. Restrukturalizované části českého průmyslu se díky moderním výrobním kapacitám a relativně nízkým produkčním a mzdovým nákladům daří posilovat konkurenceschopnost své produkce. Vliv zpomalení růstu zahraniční poptávky se promítá do zhoršení salda v obchodu se spotřebním zbožím.

Svou roli opět sehrála drahá ropa a zemní plyn. V průběhu dubna se cena ropy na světových trzích zvýšila zhruba o 4,4%. Ve stejném období oslabila koruna vůči dolaru o téměř 2%. Výsledkem je meziměsíční zvýšení dovozních cen ropy o více než 6%. V meziročním porovnání dovážíme ropu zhruba o téměř 11% dráže než před rokem. Dubnový schodek v obchodu s nerostnými palivy tak dosáhl 8,1 mld. Kč což je o 3 mld. Kč více než loni v dubnu. Tento vývoj téměř nikdo na začátku roku nepředpokládal. Zdá se, že se naplňuje jeden z nejméně příznivých scénářů, tj. kombinace drahé ropy a zemního plynu, oživení domácí ekonomiky a zpomalení růstu zahraniční poptávky.

Pokračující růst domácí ekonomiky představuje zátěž pro zahraniční obchod také v podobě zvýšených nároků na dovoz surovin, polotovarů a chemických výrobků. Dovoz těchto komodit se v dubnu meziročně zvýšil o 27,9%. Investiční poptávka je kryta nejen z dovozu, kde se promítá zvýšením dovozu strojů a dopravních prostředků o 34,9%, ale také domácí výrobou strojů a výrobních zařízení, k čemuž je však za potřebí dovézt potřebné suroviny a polotovary. Průmyslová produkce pro investice se v březnu zvýšila o 30,5%. Záporné saldo v obchodu s polotovary, surovinami a chemickými výrobky se v dubnu díky rostoucí domácí poptávce zvýšilo na 12,9 mld. Kč, když ve stejném období loňského roku bylo poloviční. Na základě dnešních údajů, vývoje na ropném trhu a čerstvých makroekonomických informací ze západní Evropy jsme přehodnotili odhad celoročního schodku obchodní bilance na 140 až 145 mld. Kč.

Z pohledu centrální banky znamená pokračující prohlubování schodku obchodní bilance omezení prostoru pro další uvolňování měnová politiky. Kombinace rostoucí inflace a schodku obchodní bilance nedovoluje uvolnit měnové podmínky. Naším krátkodobým očekáváním je stabilita úrokových sazeb s možností zvýšení v prvním čtvrtletí příštího roku.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.