Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Dočkáme se poklesu nezaměstnanosti pod 8%?

10.5.2001 10:35
Autor: 

Míra nezaměstnanosti ke konci dubna klesla na 8,3% z březnových 8,7%. Počet osob evidovaných na úřadech práce se snížil o 65 tis., nově zaevidováno bylo 50 tis. Celkem úřady práce evidovaly ke konci dubna 433 tis. uchazečů o zaměstnání.

K poklesu míry nezaměstnanosti přispěly především sezónní faktory, tj. zvýšení počtu pracovních míst ve stavebnictví a zemědělství. Na příznivém vývoji nezaměstnanosti se podepisuje také příznivý hospodářský vývoj. Pokračující investiční aktivita dává naději na pokračování příznivého trendu ve vývoji nezaměstnanosti. V letošním roce je evidováno každý měsíc o zhruba 20 tis. volných pracovních míst více než ve stejných měsících předchozího roku. Díky tomu klesá strukturální nezaměstnanost, jak je patrné na sezónně očištěných datech. O zastavení poklesu zaměstnanosti svědčí také údaje z průmyslu a stavebnictví. V obou sektorech již došlo k zastavení poklesu počtu zaměstnanců.

Zároveň s poklesem nezaměstnanosti však dochází také ke změně struktury nezaměstnaných. Neustále se prodlužuje průměrná doba nezaměstnanosti. S tím souvisí také fakt, že se snižuje podíl nezaměstnaných pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti. Před dvěma lety pobírala tento příspěvek téměř polovina všech nezaměstnaných, nyní již méně než třetina (32,3%).

Nadále přetrvávají výrazné regionální rozdíly v míře nezaměstnanosti. Nejvyšší nezaměstnanost má stále okres Most (20,8%), Karviná (17,5%), Teplice (17,2%) a Ostrava-město (16,4%), tedy okresy ze severních Čech a severní Moravy. V těchto okresech je zároveň nejvyšší počet uchazečů na jedno volné pracovní místo. Nejnižší nezaměstnanost má okolí Prahy: okresy Praha západ a východ (2,4% resp. 2,8%), Benešov a Pelhřimov (2,9%) a Mladá Boleslav (3,2%).

V průběhu následujících měsíců by měla míra nezaměstnanosti pokračovat v mírném poklesu až do doby, kdy se na trhu práce objeví čerství absolventi škol, tj. v červenci. Míra nezaměstnanosti by mohla klesnout až k osmiprocentní hranici, možná i těsně pod ní. Na konci roku se však nezaměstnanost díky sezónním faktorům opět mírně zvýší, takže očekáváme, že se opět vyšplhá k hodnotě 8,5%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data