Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ceny průmyslových výrobců vzrostly o 1.2%; v souladu s očekáváním Patrie

13.11.2000 10:00
Autor: 

Ceny průmyslových výrobců se v říjnu meziměsíčně zvýšily o 1,2%, meziročně o 5,9% (odhad Patrie: 1,1% meziměsíčně, 5,9% meziročně).

Podle očekávání se hlavní příčinou růstu indexu cen průmyslových výrobců stal přechod na zimní tarify elektrické energie pro velkoodběratele. Zatímco v dubnu způsobil přechod na letní ceny pokles cen ve výrobě a rozvodu elektřiny, tepla a vody o 7,7%, v říjnu se přechodem na zimní tarify zvýšily ceny v této skupině o 8,5%. Zvýšení cen elektrické energie způsobilo růst indexu cen průmyslových výrobců o 0,9%. Na zbývajících třech desetinách procenta se podílí zejména růst cen ve zpracovatelském průmyslu.

V rámci zpracovatelského průmyslu rostly ceny nejrychleji v potravinářském a tabákovém průmyslu, 0,7% meziměsíčně, a v průmyslu a chemickém a farmaceutickém průmyslu, také o 0,7% meziměsíčně. Vývoj cen v obou sektorech odpovídá očekáváním. Bylo jen otázkou času, kdy se růst zemědělských cen promítne do cen v potravinářském průmyslu. V posledních měsících byl zaregistrován nárůst cen v živočišné i rostlinné výrobě. Otázkou je, zda se růst cen v potravinářském průmyslu promítne do cen potravin a ovlivní tak vývoj spotřebitelských cen a inflace. V maloobchodním prodeji sice existuje silně konkurenční prostředí, ceny v zemědělství a potravinářství však již rostou několik měsíců a jejich zvýšení ještě nebylo plně vstřebáno do spotřebitelských cen. Důležité bude, jak intenzivní bude poptávka na předvánočním trhu. Zcela jistě však dojde k růstu cen nejen potravin začátkem příštího roku v rámci pravidelného každoročního přeceňování.

Růst cen v chemickém a farmaceutickém průmyslu je důsledkem předchozího vývoje cen na ropném trhu. Ač ceny suroviny samotné již přestaly růst, do cen výrobků, při jejichž výrobě je ropa nezbytnou surovinou, se předchozí výrazné zvýšení cen ropy promítá postupně. Proto i v následujících měsících můžeme očekávat další růst cen v tomto odvětví. Naopak stabilizace situace na světových trzích s nerostnými palivy umožnila pokles cen v odvětví koksování a rafinérského zpracování plynu o 1,2%. Cenová změna však není dostatečná, aby umožnila znatelnou změnu cen pohonných hmot na maloobchodním trhu. Je zajímavé, že v říjnu se v kvantitativním vyjádření přímé dopady vývoje cen ropy na index cen průmyslových výrobců plně kompenzují se sekundárními dopady předchozí růstu ropných cen.

Vzhledem k charakteru faktorů, jež se v současnosti podílí na růstu produkčních cen se prozatím nedomníváme, že by zvýšení úrokových sazeb mělo přijít do konce roku. Nadále se domníváme, že k restriktivnímu opatření by mohla centrální banka přistoupit ve 2. čtvrtletí roku příštího. Pro příští měsíce očekáváme pokračování mírného růstu produkčních cen, kdy hlavním faktorem by měly být sekundární dopady vývoje cen ropy v letošním a loňském roce. Pro konec roku očekáváme, že meziroční zvýšení cen průmyslových výrobců dosáhne hodnoty 5,6%.
(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.08.2022
15:33Způsobí růst amerických sazeb finanční krizi v Asii? Podle ekonomů se tamní ekonomiky již dostatečně poučily
8:47Víkendář: Malování rtěnky na prase a konkurence Tesly podle Ark Investment
13.08.2022
15:31Je čaj ESG?
8:18Víkendář: Deflace bude podle Ark Investment větším problémem než inflace. Nasdaq už není, co býval
12.08.2022
17:29Plynovod ze Španělska do Francie už na jaře. Kdy a zda až do střední Evropy?
17:26Změna investičního a ekonomického režimu – část první
16:07Inflační tlaky polevují a do akcií a dluhopisů se opět začíná vlévat hotovost
16:00Perly týdne: Tematická akciová třicítka, polevující tlaky ve vertikálách a cyklické dno za námi
15:55Odbyt Škody Auto se v červenci snížil o 18 %, tempo poklesu ale zpomalilo
14:47Analýza SecDev: Rusko krade Ukrajině rozsáhlá naleziště surovin za biliony dolarů
14:27Příliš úzká orientace ESG investorů zhoršuje energetickou krizi, varuje analytik Goldman Sachs
12:48Apple letos očekává stabilní prodeje iPhonů i přes zpomalení na trhu
10:12Platba za tranzit ruské ropy do Česka dorazila do banky příjemce, uvádí Transněfť. Nyní se čeká na potvrzení Ukrajiny
10:06Pro růst sazeb ČNB o celých 100 bps hlasovali Mora a Holub, ukazuje záznam z jednání bankovní rady. Většina ale prosadila stabilitu
9:18Britská ekonomika klesla ve druhém kvartálu o 0,1 procenta mezikvartálně
9:12Rozbřesk: Česká ekonomika? Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo..
8:49Evropské ceny elektřiny se včera vyšplhaly na nové rekordy, hladina v Rýnu dnes klesne pod kritickou mez a futures jsou lehce nad nulou  
8:30Sazby hypoték stouply na 5,4 procent. Objem klesl meziměsíčně o více než třetinu
6:40BofA: Obrat k hrdličkám se nekoná, trh ještě nemusí být na dně, u zisků vládne velký optimismus
11.08.2022
22:00Akcie v USA odevzdaly zisky ze začátku obchodování  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data