Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prognóza MF: Ekonomika poroste letos o 6,2 %, pak zpomalí

Prognóza MF: Ekonomika poroste letos o 6,2 %, pak zpomalí

26.07.2006 14:12
Autor: 

Následuje nová makroekonomická predikce MF:
Ministerstvo financí ČR dnes na svých internetových stránkách zveřejnilo novou makroekonomickou predikci, která očekává, že příznivý makroekonomický vývoj bude nadále pokračovat.

Reálný růst HDP by měl v roce 2006 dosáhnout úrovně 6,2 %. V roce 2007 by vzhledem k odeznění jednorázových efektů spojených s náběhem nových investic a v důsledku zpožděného vlivu současných vysokých cen ropy mělo dojít k mírnému zpomalení na 5,0 %. Růst bude i nadále tažen zlepšováním výsledků zahraničního obchodu. Mělo by dojít ke zrychlení růstu spotřeby domácností i investiční aktivity. Bude pokračovat přibližování české ekonomiky k úrovni vyspělých evropských zemí.

Růst spotřebitelských cen zůstane mírný. Průměrná míra inflace se z 1,9 % v loňském roce zvýší na cca 2,6 % v roce 2006 a 2,8 % v roce 2007 zejména v důsledku vyšších cen energií.

Růst zaměstnanosti bude pokračovat a měl by dosáhnout 1,3 % v roce 2006 a 0,8 % v roce 2007. Mezinárodně srovnatelná míra nezaměstnanosti z VŠPS by se mohla snížit v roce 2006 na 7,6 % a v roce 2007 na 7,4 %.

Podíl deficitu běžného účtu na HDP, který vyjadřuje míru vnější rovnováhy, by měl v roce 2006 dosáhnout znovu úrovně 3,0 % zejména v důsledku vysokých cen ropy. Po jejich odeznění by mohl v roce 2007 klesnout na 2,6 %.

V oblasti veřejných rozpočtů je pravděpodobné, že se podaří v letošním roce splnit fiskální cíl z Konvergenčního programu (podíl deficitu vládního sektoru na HDP v metodice ESA 95) ve výši 3,8 %. Daňová kvóta by přitom měla klesnout o 0,9 p.b. z 35,6 % na 34,7 % HDP.

Čtěte také:
Budoucnost české ekonomiky optikou ministerstva financí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data