Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed snižuje diskontní sazbu o půl bodu

Fed snižuje diskontní sazbu o půl bodu

17.08.2007 14:25
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Komentář doplněn:
Americká centrální banka snížila primární diskontní sazbu o 50 bazických bodů na 5,75 %. Hlavní úrokovou sazbu ponechala beze změny na 5,25 %. Tento překvapivý krok má uklidnit světové finanční trhy. Fed uvedl, že rizika zpomalení růstu americké ekonomiky se značně zvýšila, a že je připraven jednat.

Dolar reagoval na zprávu prudkým poklesem nad 1,35 USD/EUR, futures na americké akciové indexy prudce posilují. Prudce vzhůru zamířily i evropské akciové trhy včetně pražské burzy.

Snížení diskontní sazby (za kterou si od Fedu půjčují banky) a tím i rozpětí mezi ní a základní (Fed funds) sazbou má trhy ujistit o dostupnosti půjček a o jejich ceně. Nižší sazba má na trhu zvýšit dostupnou likviditu, dokud to bude třeba. Nižší diskontní sazbu Fed označuje jen jako přechodné opatření. Uvolnění měnových podmínek tímto způsobem má větší význam než poskytování objemově omezených půjček formou jednodenních repo operací.

Navíc měnový výbor Fedu rozhodl brát jako zajištění půjčky širší okruh aktiv, který nyní zahrnuje i hypotéky a odvozená aktiva. Tento krok je namířen k obnovení důvěry v tento trh. Měnový výbor umožnil poskytovat půjčky i jednotlivým bankám rezervního systému, a to se splatností do 30 dnů.

Krok, který dnes učinil měnový výbor Fedu, je překvapivý. Na trzích sice významně narostla očekávání brzkého snížení sazeb, o možnosti jejich snížení ještě před pravidelným zasedáním se však jen spekulovalo. Tomu odpovídá také výrazná reakce trhů.


Váš názor
  • Politika FEDu nevede snad k ledu
    18.08.2007 16:14

    FED zřejmě reaguje na akutní nedostatek volného kapitálu na trhu, kdy finanční instituce musí za 1. doplňpovat své finanční zástavy za půjčky z důvodu poklesu hodnoty současných zástav. (např. z důvodu hypotéční krize) 2. vyplácet své klienty, kteří se v atmosféře strachu dožadují vyplacení svých podílů. 3. velmi důkladně zvážit komu půjčit, aby případně o tyto peníze nepřišli (krachující fondy). Dochází k tomu, že banky sice peníze mají, ale nechtějí.......... http://situace.blogspot.com/2007/08/situace-1.html
    Radovan
  • Bernanke je borec
    17.08.2007 20:14

    věřím mu.
    ?
  • Říkal jsem, abyste mu raději věřili
    17.08.2007 16:22

    Komu ? Bernankemu ! Inflate or die, to je oč tu běží ! Inflation is deliberate policy ! We are freaking doomed ! Jdu na pivo, tohle nemá cenu. Škoda že tu není Mogambo, aby šel se mnou. Koupil bych mu pizzu.
    Zdeněk
  • jenom zacatek....
    17.08.2007 14:52

    well...to zdaleka neni konec....jeste uvidime dost velkej propad do konce mesece. Nasdaq 12 000 a mozno i min.
    edward
    • Re: jenom zacatek....
      17.08.2007 14:58

      VĚTŠINA INVESTORŮ JE RÁDA,jen blb chce paniku.Doufejme,že většina investorů,jsou normální lidé a né zvěř.
      +++článek je dobrý
      •  
        17.08.2007 16:43

        Muze se zeptat jak dlouho investujete a jestli investujete dalse nez Prazska Burza s jeji CEZ a UNI prosim? Je jasny ze reakce FED neni normalny - jeste vcera byl uplne jinej nazor a dnes uz meneji sazbu? Vite co to znamena? ZE JE VELKEJ PROBLEM KTEREJ UZ SE NEDA PREHLIZET. Prave zver se raduje ze na zacatku obhodovani dneska to prutke slo nahoru a pocekejte na zaver a na vysledki z Michigan - uz to urcite tak dobre vypadat nebude. Jinak doporucuji HOLD.
        edward
      • Zvěř teprve příjde
        17.08.2007 15:08

        Na zvěř si asi budeme muset teprve počkat, ale ona jednou třeba příjde, třeba až za mnoho let, pak to ale bude skutečná jungle, nerad bych byl u toho...
        J.Mourinho
  •  
    17.08.2007 14:39

    Helicopter Ben zasahuje ...
    Hidejosi
    •  
      17.08.2007 14:56

      Zdá se, že tlaku mocných finančníků nešlo odolat, což je velmi smutné. Ať žije morální hazard...aneb, kdo neriskuje, není dnešní...ono už se to nějak všechno profinanacuje...btw. brzy možná budou muset jednat i další CEBs, jinak si tu budeme za chvilku kupovat dolary za desetikačku...
      J.Mourinho
    • sazba
      17.08.2007 14:50

      Hmmm, ...taky bych chtěl mít takový páky
      Karel Vocas
Aktuální komentáře
25.06.2026
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m