Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč najednou bankám dochází peníze?

Proč najednou bankám dochází peníze?

14.08.2007 15:44

ECB od minulého čtvrtka každý den pumpuje miliardové částky na peněžní trh. Uklidnit trhy peněžními injekcemi se snaží i jiné centrální banky. Následují odpovědi na otázky, které se v souvislosti s tím mohou vynořit.

1. Je na světě málo peněz?
Ne. Centrální banky pumpují do oběhu již několik dní miliardy eur a dolarů, aby pomohly překonat nedostatek peněz na mezibankovním trhu. Toto opatření však nemění nic na tom, že na světě nadále existuje peněz nadbytek. A to zejména díky tomu, že po asijské krizi v roce 1997 a teroristických útocích v září 2001 snížily centrální banky po celém světě hlavní úrokové sazby na historicky nízkou úroveň a zaplavily tak světovou ekonomiku levnými penězi. To umožnilo investorům pouštět se do stále riskantnějších investic – účet za tyto neseme nyní v podobě současné finanční krize.

2. Proč vůbec potřebují banky krátkodobě peníze?
Banky potřebují peníze, aby je mohly půjčovat ve formě úvěrů nebo splácet střadatelům. Pokud banka nedisponuje dostatečnou likviditou, nemůže dostát svým závazkům. Na peněžním trhu banky mezi sebou obchodují krátkodobě velké sumy. Kdo má přebytky, půjčí je přes noc jiným bankám a získá za to úroky. Přesto si nyní mnohé banky peníze raději nechávají „na skladě“, místo aby je půjčovaly jiným. Obávají se totiž, že právě ten partner, kterému peníze poskytnou, se stane příští obětí americké hypotéční krize.

3. Odkud má centrální banka peníze?
Když ECB pumpuje peníze do finančního systému přes komerční banky, dělá v podstatě totéž, co jakákoli jiná banka. Půjčuje peníze proti zajištění a úroku. Jako zajištění přijímá jen prvotřídní vklady, které banky musí skládat. K poskytování krátkodobé likvidity používá ECB tendry. V rámci nich nabídne bankám peníze za určitou minimální úrokovou sazbu, na kterou zase komerční banky odpoví svými nabídkami. Kdo nabídne nejvyšší sazbu, dostane jako první požadovanou sumu peněz. Pak přijdou na řadu ostatní banky, dokud jsou uspokojeny všechny banky nebo se spotřebuje poskytnutá suma peněz.

4. Proč musí právě ECB poskytnout tolik?
ECB otevírá svá stavidla zvláště výrazně. Zatímco ve čtvrtek a v pátek dala Evropská centrální banka bankovnímu systému k dispozici 156 mld. eur, zasáhl Fed jen 45 mld. eur. Důvodem byla výrazná nervozita mezi evropskými bankami po hrozícím bankrotu německé IKB. ECB nyní sice nadále pokračuje v dodávání peněz bankám, jeho množství se však již výrazně snížilo. To je známka toho, že se situace uklidňuje.

5. Jak dlouho v tom mohou banky pokračovat?
Principielně mohou centrální banky poskytnout tolik likvidity, kolik jí je možné zajistit vklady s vysokou bonitou. Pro své tendry centrální banka ani nemusí tisknout nové peníze, ale dá k dispozici proti zajištění elektronickou cestou již existující finanční prostředky, které po krátké době znovu vymění.
Tento postup může centrální banka teoreticky opakovat dlouho. Nicméně tím léčí jen příznaky a ne příčinu problémů. Její nejdůležitější úlohou je znovu obnovit důvěru, aby peněžní systém mohl co nejrychleji zase fungovat normálně a bez pomoci finančních injekcí.

6. Proč nikdo nerozpoznal nebezpečí včas?
Varování před prasknutím americké nemovitostní bubliny se objevovala již několik měsíců. Někdy k němu muselo dojít. Banky zasypávaly spotřebitele levnými úvěry. Vlastní kapitál nemusel použít nikdo, kdekdo si mohl dovolit vlastní bydlení. Pak ale začaly úroky růst a náhle nemohli právě ti spotřebitelé, kteří neměli v zásobě žádné majetkové hodnoty, své dluhy při těchto úrocích splácet. To postihlo nejen malé regionální banky, ale i velké finanční domy na celém světě. Tyto úvěry byly totiž poskytovány všude a riziko bylo prodáváno dál.

7. Co to bude banky stát?
Opatrným bankám, které peníze raději zadrží, než aby je půjčily dál, hrozí výpadky v příjmech. Pokud své peníze půjčí jiným, dostanou více, než kdyby je investovaly do těch nejbezpečnějších cenných papírů.

8. Zdraží úvěry?
Zatím není třeba počítat s tím, že úvěry zdraží. V posledních měsících měly banky stejně spíše problémy s tím, najít pro své úvěry odbyt, neboť díky výbornému stavu ekonomiky disponuje většina společností dostatkem vlastních prostředků pro investice. To se však může rychle změnit. Pokud bude nejistota na trzích přetrvávat, zůstanou banky v poskytování úvěrů spíše zdrženlivé. A pak by mohlo dojít k obávané úvěrové tísni.

9. Co to znamená pro ekonomický růst?
Největší evropská ekonomika zatím této krizi docela dobře odolává. „Expanze je nedotčena a aktuální problémy na finančním trhu by ji neměli významným způsobem uškodit,“ říká německý ekonomický expert Bert Rürup. V současné době profitují společnosti nejen z exportu, ale především ze znovu oživené domácí spotřební nálady.

Pokud však v důsledku krize banky omezí poskytování úvěrů firmám a spotřebitelům, mohlo dojít k utlumení domácí poptávky. A to by spustilo řetězovou reakci: menší poptávka spotřebitelů – snižování produkce firem – odbourávání pracovních míst...

Článek je volným překladem z německého serveru Welt Online


Váš názor
 • prvotridni nesmysl
  16.08.2007 17:00

  Ta pani asi vubec netusi, co je to repo. "Zajisteni prvotridnimi vklady" Prvo-tridni je asi jeji ekonomicke vzdelani. Od Patrie fakt smutny :-((
  asset manager
 • :))
  15.08.2007 10:12

  Kristynko co děláš o víkendu,potřeboval bych si s Tebou vážně promluvit nad skleničkou horkého kakaa :)))
  Dejv
 • Proč je třeba peněz?
  15.08.2007 9:53

  1. protože fondy (všemožné) ztrácejí hodnotu svých portfolií (či nemůžou zjistit jakou že to vlastně hodnotu mají viz. Paribas) a banky ,které jim půjčují na páku, žádají doplnění zajištění. 2. Protože investoři, kteří v těchto fondech jsou, začali být nervózní a žádaji své peníze zpět. A poté opět banky žádají o doplnění krytí na jejich půjčky. Problém s hypotékami a jejich nesplácením by nebyl sám o sobě až tak velkým problémem .... http://situace.blogspot.com/2007/07/problmy-na-trhu-s-hypotkami.html
  Prudus
 • ještě komentář k článku Bena Steina.... (který vzala Patria z yahoo finance)
  15.08.2007 9:41

  Sunday’s NYT also had a great column by Ben Stein on the financial markets’ exaggerated negative reaction to the problems in the credit markets: “The total mortgage market in the United States is roughly $10.4 trillion. Of that, a little over 13 percent, or about $1.35 trillion, is subprime--certainly a large sum. Of this, nearly 14 percent is delinquent, meaning late in payment or in foreclosure. Of this amount, about 5 percent is actually in foreclosure, or about $67 billion. Of this amount, according to my friends in real estate, at least about half will be recovered in foreclosure. So now we are down to losses of about $33 billion to $34 billion. The rate of loss in subprime mortgages keeps climbing. In time, perhaps it will double, maybe back to $67 billion. This is a large sum by absolute standards, and I would sure like to have it in my bank account. But by the metrics of a large economy, it is nothing. The total wealth of the United States is about $70 trillion. The value of the stocks listed in the United States is very roughly $15 trillion to $20 trillion. The bond market is even larger. Much more to the point, the fears and terrors about subprime mortgages have helped knock off 6.7 percent of the stock market’s value in recent weeks. This amounts to about $1.1 trillion, or more than 30 times the losses so far in the subprime market. In other words, these subprime losses are wildly out of all proportion to the likely damage to the economy from the subprime problems.”
  nicknamed
 • Více takových článků
  15.08.2007 8:44

  Díky za již několikátou citaci německého deníku. Doufám, že již konečně přestane stále velmi rozšířené (celosvětové) bagatelizování celého současného problému. Bylo by dobré ještě dodat, že neexistuje problém jen ve finančním sektoru a jeho oprávkami, rezervami apod., ve vysokých cenách nemovitostí, ale i v kurzu čínské měny vůči dolaru (zde bych viděl začátek velkých problémů nejpozději v příštím roce po Olympiádě - dříve si to nikdo nedovolí). Jsem velice zvědavý na články o tom, jak nás to bude všechno míjet (obdoba současných článků, které jsou mimo realitu).
  Franz
  • Re: Více takových článků
   15.08.2007 9:37

   I kdyby došlo na větší problémy, tak Fed sníží v několika krocích sazby a Čína a jiné centrální banky budou dolar nakupovat,aby se nepropadnul. Vžyť v Číně by pak vůči dolaru posílil renminbi a to je něco co jejich centrální banka fakt nechce. Stále tu paniku nesdílím. Vždyť včera místo toho,aby měli investoři radost že nižší spotřeba nebude tlačit na inflaci (a to mají dobrá makrodata) a Fed bude mít prostor pro snížení sazeb, tak prodávali. Prostě totální iracionalita.
   nicknamed
 • proc
  14.08.2007 17:16

  jinymy slovy, hypotecni banky poskytovaly v minulosti ziskove uvery subprime sektoru s vyssi nez obvyklou marzi. Skutecnost, ze se snizila schopnost dluzniku splacet znamena zejmena nutnost preklasifikace rizika celeho sektoru, coz obnasi zvysenou tvorbu opravnych polozek - rezerv, ktere vazi jinak volny cash banky. Tento problem lze v zarodku odsunout prodlouzenim splatnosti, takzv. preuverovanim bez preklasifikace. Jakmile ale mira nesplaceni preroste urcitou mez, muze ohrozit likviditu samotne hypotecni banky. Podstatou cele soucasne situace je dle meho nazoru nutnost vytvorit opravne polozky na tyto rizikove uvery a mit je kryte hotovosti. Provazanost s ostatnimi bankami zvysil moment, ze hypotecni banky dale prodavaly sva portfolia pohledavek menovymi swapy pres hedgeove fondy, ktere dle meho nazoru pouzivaji zejmena kratkodoby kapital, neco jako forma forfaitingu, cimz zaroven umoznily vstup na US nemovistostni trhy evropskym subjektum. Kazda legrace ale jednou konci, ted tu mame dle meho situaci, ktera vede k nutnosti pokryt tato rizika opravnymi polozkami, coz snizi hospodarske vysledky zainteresovanych bank. /odtud odhadovane snizeni ratingu v bankovnim sektoru/. Nase predpisy rozlisuji mezi opravnou polozkou a rezervou, anglosaske UCE zna pojem provision, ktery lepe postihuje problematiku. Situace se vyhroti pote, co predcasna realizace zastav hypotecnich uveru z duvodu neplaceni svou hodnotou neuspokoji celou pohledavku. Banky si nenechavaji penize na sklade, ale vzhledem k povinnosti zvysit sve kryte rezervy reaguji konecne adekvatne na situaci.
  Pragmatix
  • souhlas
   15.08.2007 9:50

   jen dodatek a vazba na paniku: nikde není (nevím jestli bohužel) evidováno kdo si všechny ty CDO, CLO a CDS koupil, takže nikdo neví, který hedge fond nebo banka je nyní v ohrožení. Vypadá to, že všichni něco nakoupili a snad to nikdo nepřehnal (jestli jen IKB, tak už je to snad za námi, doufejme), takže to bude mít vliv tak na jejich zisky a přes vytvoření rezerv to zvládnou v pohodě. Jen, aby teď nezačali mít problémy hedge fondy, když vykážou dvouciferné ztráty, pak z nich investoři můžou začít stahovat likviditu a ta bude chybět. To apk bude na světě jeden velký margin call.
   nicknamed
 • jiny nazor ...
  14.08.2007 16:59

  http://www.mises.org/story/2660
  MK
Aktuální komentáře
21.04.2021
18:44Hodnotový megacyklus
18:05Summary: ASML vymaloval prvotřídní kvartál, překonal očekávání
17:35Komerční banka, a. s.: Oznámení o přijatých usneseních na Valné hromadě Komerční banky, a.s. dne 21.4.2021
17:22Nižší ceny lákají do akcií kupce, výš zamířilo i zlato  
17:13Analytik Michal Křikava: U Komerční banky očekáváme výplatu dividendy nejvýše 24 korun později v letošním roce
16:44FT: Navzdory slibům se šéfové velkých firem o dopady pandemie nepodělili
15:44Brusel navrhl první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů. Schválení může trvat roky
15:00Daly: Několik měsíců, než se trh práce srovná
13:50Do roku 2035 neprodávat benzinová auta. Americké státy žádají Bidena o podporu
13:12Návrat silnějšího růstu uživatelů Netflixu může trvat několik kvartálů  
12:18Guvernér ČNB Rusnok: Zřejmě až srpnová prognóza ukáže směr úrokovým sazbám
12:07Hněv fanoušků, politiků a fotbalového světa roztříštil plány na evropskou superligu
12:00Heineken zvýšil čtvrtletní zisk o 80 procent, více piva prodal v Africe a v Asii
11:45ČEZ vykoupí své dluhopisy za 12 miliard korun, akceptoval všechny nabídky
10:53Keating: Změny v investičním přístupu a chování retailového investora
10:31Pandemie přidusila Asii, evropské akcie však rostou  
9:13Rozbřesk: Česká výrobní inflace zrychluje
8:57Pražské tituly dostaly nová doporučení a cílovky, fotbalové kluby se stahují z plánů rebelské ligy  
8:52Objem hypoték v březnu stoupl na rekordních 45 miliard. Za růstem mohou být obavy z vyšší sazeb
8:35Netflixu přibylo podstatně méně předplatitelů. Akcie se propadly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
ASML Holding NV (03/21 Q1)
Deutsche Boerse AG (03/21 Q1, Aft-mkt)
Equifax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Halliburton Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
Kinder Morgan Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Lam Research Corp (03/21 Q3, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
7:00Akzo Nobel NV (03/21 Q1)
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (03/21 Q1)
7:15Randstad NV (03/21 Q1)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
12:00Anthem Inc (03/21 Q1)
12:30Baker Hughes Co (03/21 Q1)
13:00Nasdaq Inc (03/21 Q1)
13:30Verizon Communications Inc (03/21 Q1)
22:05Whirlpool Corp (03/21 Q1)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (03/21 Q1)