Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fleckenstein: Fed úvěrovou krizi není schopen řešit, bude to ještě horší...

Fleckenstein: Fed úvěrovou krizi není schopen řešit, bude to ještě horší...

18.2.2008 14:50

Ve své knize „Greenspanovy bubliny: Věk ignorace ve Fedu“ („Greenspan´s Bubbles: The Age of Ingorance at the Federal Reserve“) se William A. Fleckenstein pouští do kritiky bývalého šéfa americké centrální banky. Manažer hedgeových fondů a autor online sloupku „Contrarian Chronicles“ analyzoval zápisy ze zasedání Fedu i Greenspanovy projevy před americkým kongresem a sledoval následné pohyby trhu a založil na nich kritiku v knize, kterou sepsal společně s Frederickem Sheehanem.

A co si myslí o současném předsedovi Federálního rezervního systému Benu Bernankem? „Bernanke je čistokrevný akademik,“ řekl Fleckenstein v dnešním rozhovoru pro německý server die Welt. „Dalo se čekat, že mu to přeroste přes hlavu. Když jsem si prohlédl, co říkal ve výboru pro otevřený trh Fedu, než se stal šéfem centrální banky, bylo mi jasné, že nepochopil, o co vlastně šlo. Následně byl ve své nové funkci jako předseda Fedu konfrontován s obrovskou nemovitostní bublinou. To nemohlo dopadnout dobře.“

Greenspanovi trhy důvěřovaly v přesvědčení, že sníží sazby a trhy podpoří, pokud se dostanou do potíží. Bernanke se podle Fleckensteina od tohoto chtěl oprostit, „minulost ho však rychle dohnala. Obecně vládne názor, že Fed nemůže nechat akciový trh ve štychu. Zatímco za Greenspanova úřadování mohly trhy sice stoupat libovolně vysoko, nemohly klesat... Za podstoupení nadměrného rizika neexistovaly žádné sankce,“ říká Fleckenstein.

Mnozí investoři jsou podle něj nyní přesvědčeni, že se všechno zase spraví. „Nevidí, na jakých hliněných nohou je ta budova postavená. Nevěřím, že je Fed schopen problém úvěrové krize řešit. Bude to ještě horší,“ říká.

Investorům doporučuje se v dohledné době spíše vyhýbat rizikům. Podle něj by neměli sázet na akcie jen proto, že ztratily od svých maxim 20 % na hodnotě. Investoři by měli vyčkat, aby byli ve výhodné pozici ve chvíli, kdy nadměrné riziko na trhu odezní. „Člověk přitom pravděpodobně trochu ztrácí, ale za to je dobře připraven, aby později mohl dosahovat pořádných zisků.

Co se týče měn, je jeho současným favoritem kanadský dolar. „Kanada vykazuje přebytek rozpočtu i platební bilance a vlastní zdroje, které jsou poptávány po celém světě. Nevím, zda bych si koupil kanadský dolar za 99 centů k americkému dolaru, ale s kanadským dolarem v portfoliu se cítím lépe než s americkým,“ říká Fleckenstein. Jako zajištění proti padajícím měnám má podle něj své stále místo zlato.

(Zdroj: Die Welt)


Váš názor
 • Fleckenstein
  18.2.2008 15:52

  Ty trhy důvěřovali?
  Patrik
  • Re: Fleckenstein
   18.2.2008 15:55

   Děkujeme za upozornění, chybu jsme opravili.
   Patria Online
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data