Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v roce 2007: Schodek běžného účtu na 2,5 procentech HDP

Platební bilance v roce 2007: Schodek běžného účtu na 2,5 procentech HDP

6.3.2008 12:24
Autor: David Marek

Schodek běžného účtu platební bilance ve 4. čtvrtletí klesl na 32,9 miliardy korun. Za celý loňský rok dosáhl 89 miliard korun (2,5 procenta HDP podle našeho odhadu), zatímco v roce 2006 činil 101 miliardy korun (3,1 procenta HDP). Vzhledem k tomu, že obraz o vývoji platební bilanci v loňském roce jsme popsali po zveřejnění prosincových dílčích dat zveřejněných minulý měsíc, následující řádky přináší pouze zpřesnění tehdy psaného komentáře.

Loňský rok byl ve znamení prohlubování rozdílů v jednotlivých částech běžného účtu. Kladné saldo obchodní bilance stouplo na 118 miliard z předloňských 65 miliard (v platební bilanci se dovoz počítá jinak než v datech o zahraničním obchodu). Německo, Slovensko a Rakousko loni dosáhly solidního hospodářského růstu, což bylo patrné i na českém vývozu do těchto zemí, které představují hlavní obchodní partery ČR. Česká ekonomika zároveň mohla využít rozšíření výrobních a exportních kapacit, k němuž pomohly přímé zahraniční investice v předchozích letech.

Druhou stranu téže mince představuje cena za tyto investice. Tu ČR platí v podobě odlivu dividend ze zisků zde vytvořených. Loni jejich objem dosáhl zhruba 108 miliard, tedy nejvíce v historii. Loňský rok byl v tomto ohledu specifický. Na jedné straně rychlý hospodářský růst v roce 2006 zvýšil firemní zisky i objem vyplácených dividend v loňském roce. Zároveň některé firmy po několika letech střádání nerozdělených zisků loni přikročily k výplatě dividend.

Příznivou informaci ovšem přináší srovnání s podílem zisků, které zůstávají reinvestovány v domácí ekonomice. Z dílčích dat lze odhadnout, že na dividendy připadá 43 procent zisků, na reinvestice 54 procent zisků (zbytek tvoří úrokové platby). Reinvestované zisky se podílí 135 miliardami korun na přímých zahraničních investicích v ČR, jež loni dosáhly 185 miliard korun.

Zajímavý obrázek nabízí portfoliové investice. Zahraniční investoři touto formou přinesly do české ekonomiky 41 miliard korun. Nicméně aktivita českých investorů v zahraničí byla více než dvojnásobná, když nakoupili cenné papíry za 95 miliard korun. Dvě třetiny z toho připadají na akcie, třetina na dluhopisy.

Rozsah vnitřní nerovnováhy české ekonomiky zůstává na pohodlně akceptovatelné úrovni, zvláště pokud jde o rychle rostoucí ekonomiku. Ostatně svědčí o tom i vývoj kurzu koruny. V letošním roce by měl schodek běžného účtu podle dosáhnout hodnoty v intervalu 80-85 miliard korun a klesnout na 2,1 procenta HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data