Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
…jen trochu blíže, hrdobci, jimž hrouda nohy víže!

…jen trochu blíže, hrdobci, jimž hrouda nohy víže!

24.11.2008 14:49

Skutečně důležité zprávy jsou nyní povětšinou zakryty dohady o tom, zda tu či onde je již recese. Bez větší pozornosti tak kolem nás proplulo i to, že Daewoo Logistics z Jižní Koreje si hodlá pronajmout zemědělskou půdu velikosti poloviny Belgie na Madagaskaru. Obilí a palmový olej z polí na Madagaskaru tak popluje buď přímo do Koreje, nebo budou prodány třetí straně. V tuto chvíli to navíc vypadá, že Daewoo za pronájem nic nezaplatí. Přínos pro Madagaskar v podobě zaměstnanosti, zlepšení lokální infrastruktury, apod. by mohl být dostatečný na to, aby s dohodou souhlasil i bez nájmu (jde přitom o pozemky velikosti cca 50 % současné obdělávané půdy na tomto ostrově).
 
Podle OSN je 70 % populace na Madagaskaru pod úrovní chudoby, 50 % dětí mladších tří let trpí poruchami růstu kvůli nedostatečnému příjmu potravy. Uvedený projekt má tak potenciál být dobrým mustrem pro to, jak oboustranně výhodně skloubit (i) znalost a vlastnictví technologií a schopnost investovat do velkých projektů s (ii) existencí nevyužitých zdrojů v chudých zemích.

Uvedené je i dalším důkazem toho, jak se zemědělství a farmaření pomalu stává jedním z center zájmu investorů. Z přehlíženého, přeregulovaného odvětví, kde se v rozvinutých zemích řešilo spíše co s přebytky, se během neuvěřitelných několika měsíců stal investiční hit. Např. TIAA-CREF (největší manager „učitelských“ penzijních fondů v USA) koupil v únoru zemědělskou půdu za 340 mil. USD. Nárůsty cen zemědělské půdy šly přitom ve Spojených státech donedávna od 78 až po 200 % (podle Farm Credit Services of America).

Nyní jsou sice ceny zemědělských komodit desítky procent pod svým vrcholem a přes optiku současné krize se mohou dlouhodobé trendy zdát dosti pokřivené. To ale na fundamentu nic nemění. Podle některých projekcí např. světová populace vzroste do roku 2050 o 40 % - zejména díky růstu v Asii. Celková poptávka po potravinách pak o 50 %, když se k nárůstu populace přidá efekt nárůstu příjmů. Plus rostoucí poptávka po zemědělských komoditách tažená nepotravinářským užitím. Pokrytí této dodatečné poptávky půjde jen nárůstem obdělávané půdy, či zvýšením výnosů.

Zvýšení výnosů zejména v rozvinutých zemích ale již nyní zabíhá do dlouhodobé devastace půdy (a nejen jí – např. i vody). V následujících letech tak můžeme být svědky honby za půdou. Na jedné straně budou stát „hrdobcovské“ (sami vyberte zda v Nerudovském, nebo Svěrákovsko-Smoljakovském smyslu) rozvinuté ekonomiky a hlavně ekonomiky dlouhodobě akumulující zdroje z obchodních přebytků (jimž nedostatečná hrouda nohy víže, nebo vázat bude). A na straně druhé země s nevyužitou úrodnou zemědělskou půdou – Jižní Amerika, Afrika, bývalý blok SSSR (hovoří se např. o nám relativně blízké Ukrajině), apod. I státní fondy bohatství tak budou mít lepší akviziční cíle v podobě kusu hroudy, než např. minoritní investice do finančních institucí s pochybným byznys modelem a minimální ochotou ho modifikovat.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Dobrá investice? Co komu přinese?
  24.11.2008 16:51

  Kapitál si cestu ke zhodnocení vždycky najde. Nakonec ano. Za každou cenu. Zemědělská půda - že by potenciál pro další bublinu? Původní idea je mírumilovná a založená na lidské soudnosdi. Nebo je alespoň takto vysvětlena. Ve skutečnost se jedná o zcela strategický krok. Maximálně dlouhodobý. Určitě přinese Madagaskaru jisté výhody. Kdybych se dnes dětí zeptal, zda-li by se chtěli jet podívat na Madagaskar, byly by nadšené z toho ráje, protože nedávno shlédli "dvojku". Těžko jim vysvětlovat, proč je realita jiná a proč Madagaskar nemůže z výnosů za film vidět ani cent. A je otázkou, až dosáhnou dospělosti, zda ještě bude na mapě Madagaskar nebo už se bude jmenovat jinak. K čemu je vlastně těm lidem tam "demokracie a svoboda", když nemají co jíst. Kdokoliv je nasytí, budou ho mít rádi a jen tamní vládě bude vadit, že přijdou o posty a státní suverenitu? Viděl bych to tak. Proč jim dodnes nikdo nepůjčil dost na to, aby se naučili sami uživit? Nechtělo se jim pracovat? No, teď budou mít možnost utratit svůj skoro celý výdělek za jídlo co vypěstují, budou sytější, kapitál se zhodnotí, spokojenost na všech stranách. Bohulibý nový produkt finančního trhu může být nabídnut.
  Mudrc
Aktuální komentáře
21.6.2018
22:01Wall Street opět v červených číslech
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici
14:45Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
14:33Finanční ředitel společnosti Kofola Buryš dokoupil zlevněné akcie
13:44Britské sazby beze změny, ale po vyrovnanějším hlasování. Libra stoupá
12:56ČEZ před valnou hromadou: Transformace nebo rozdělení (prognóza analytika Patrie)  
11:27Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat
10:56Koruna atakuje 26,00 - ranní pád naznačuje ústup spekulantů z české měny  
10:37Pražská burza u zelené nuly, Kofola se vrací na původní hodnoty. V Evropě se trápí automobilky
9:43Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
9:12Rozbřesk: Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu
8:59Čínské investice v USA letos klesly o 92 %. Peking začal prodávat i americký dluh
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  1:30JP - CPI, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu