Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vedení Tatry přijímá kroky k ochraně firmy před krizí

Vedení Tatry přijímá kroky k ochraně firmy před krizí

24.11.2008 15:55
Autor: 

Následuje kompletní znění tiskové zprávy společnosti Tatra:

Společnost Tatra, a. s., přední český výrobce nákladních vozidel, přijme sérii opatření, aby se vyrovnala s následky globální finanční krize, jež měla pro všechny výrobce nákladních automobilů za následek pokles trhu. Mezi tyto kroky patří snížení mzdových nákladů, prudké snížení režijních výdajů a zrychlení vývoje nových produktů. Cílem uskutečňovaných opatření jsou vyšší výnosy, kterými budou kompenzovány očekávané poklesy odbytu na některých trzích.

Předseda představenstva a generální ředitel společnosti TATRA Ronald Adams k tomu říká: „Máme v úmyslu udělat vše pro to, abychom ochránili budoucnost Tatry, která je i nadále světlá. Některé kroky budou bolestivé. Žijeme ale ve složitém období a náročných podmínkách pro podnikání. V letošním roce očekáváme navzdory krizi jistý zisk a věříme, že kroky, které nyní podnikáme, zajistí Tatře ziskovost i pro rok následující. Nikdo z nás ale samozřejmě neumí věštit z křišťálové koule, obzvlášť pak co se týče důsledků finanční krize.“

Omezování nákladů v Tatře zahrnuje některé klíčové oblasti. Oproti červnu, kdy Tatra zaměstnávala celkem 4397 lidí, byly mzdové náklady dosud sníženy o 20 %. Toto snížení bylo tvořeno dílem odchody do důchodu, dílem disciplinárním rozvázáním pracovního poměru, vypršením pracovních smluv na dobu určitou, návratem pracovníků z řad studentů do škol, propouštěním externích agenturních pracovníků a odchody z osobních důvodů. Ronald Adams k tomu říká: „Dokázali jsme snížit počet pracovníků takovými cestami, že propuštění pro nadbytečnost postihlo nakonec méně než 40 kmenových zaměstnanců Tatry. Výsledkem těchto kroků je, že na konci roku budeme mít 3708 zaměstnanců a v prvním čtvrtletí počítáme s tím, že se stav zaměstnanců ustálí na počtu 3574.“

Další plánované kroky k omezení nákladů zahrnují zkrácení měsíční pracovní doby: přibližně až do konce prvního čtvrtletí 2009 se ve většině úseků Tatry bude pracovat jen tři týdny v měsíci namísto čtyř. To sníží mzdové náklady o dalších 8–10 % a náklady na energie o cca 20–22 %. Členové vrcholového managementu, včetně předsedy představenstva a GŘ Adamse během období kratší pracovní doby rovněž sníží své výplaty o 10 %. „Manažeři nicméně budou v tomto období pracovat více než obvykle, aby pro společnost Tatra mohli nalézat nová řešení, jak se vyrovnávat s nynější situací,“ dodává Adams.

Režijní náklady v rozpočtu Tatry na rok 2009 byly rovněž sníženy o 28 %. U některých variabilních nebo nepovinných výdajů došlo k výraznějšímu omezení, zatímco jiné, jako například náklady na výzkum a vývoj nových výrobků, tak výrazného snížení nedoznaly. „Náklady můžeme omezovat jen do té míry, abychom tím neohrozili budoucí fungování podniku. Při tom se musíme soustředit na zvyšování výnosů. K tomu je potřeba většího úsilí v oblasti prodeje a marketingu a nadále také zesíleného úsilí i ve výzkumu a vývoji a v projekčním oddělení, abychom na našich stávajících i na nových trzích byli schopni nabídnout nové výrobky. Musíme zvýšit výnosy,“ říká Adams.

Společnost věří, že v roce 2009 bude uskutečněno několik projektů, jejichž vývoj probíhal v posledních dvou letech. „I kdybychom s těmito novými projekty a výrobky dosáhli jen poloviny původně odhadovaných objednávek, budeme schopni rok 2009 zakončit se slušným výsledkem,“ dodává Ron Adams.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data