Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
2010 - hurá do další bubliny

2010 - hurá do další bubliny

12.01.2009 16:15

V roce 2009 se ve zkratce hraje o to, zda monetární a fiskální stimuly v USA stihnou nastartovat privátní tahouny ekonomiky předtím, než se projeví jejich negativní vliv na ekonomiku. Do roku 2010 tedy budou USA vstupovat v jedné z následujících zjednodušených kombinací:

Hurá do další bubliny

--Nejhorší kombinací (D) je samozřejmě to, že se nepodaří oživit poptávku v privátním sektoru a vládní sektor bude okolnostmi (politický tlak) donucen dále sypat peníze do ekonomiky (zde se asi nejvíce blížíme japonskému scénáři).

--Tento scénář (D) je přitom pro mne pravděpodobnější, než scénář C – tj. že se nepodaří nastartovat privátní sektor ale vláda si včas řekne, že svou marnou snahu zvrátí a nebude nadále vyhánět čerta ďáblem.

--Pokud se podaří zvrátit spotřebitelský a investiční sentiment i reálné chování domácností a firem, stále existuje hrozba, že vládní stimulace bude přepálena a nebude včas otočena (scénář B).

--Jen nastartovaná privátní poptávka a včas tlumené státní impulsy jsou tím, nač bychom se měli těšit (A). Klíčem pro vyřešení celého problému ale není nahrazení jedné nerovnováhy druhou. Tj. nejde o nahrazení přílišného dluhu v privátním sektoru dlouhodobým zadlužením vlády, respektive přehazování si nadměrné spotřeby mezi vládou a soukromým sektorem podle toho, komu se zrovna chce (a může) více. Stát by měl jen utlumit skokové redukční diety, které nebudou bránit přirozené nápravě věcí v USA, respektive globálně. Tzn., že v ideálním scénáři spotřebitelé v USA prostě v delším období musí přestat konzumovat nad svoje možnosti.

Jak si čtenář jistě všiml, výše uvedené v sobě nezahrnuje zahraniční poptávku po výrobcích „made in USA“. Ve skutečnosti je ale ideálním scénářem pouze scénář A, kde je navíc soukromá spotřeba oživena jen částečně. Tj. kde domácnosti začnou více spořit (restrukturalizují svoje rozvahy směrem k menšímu dluhu), a ekonomika se vychýlí směrem k exportům. Jsme tedy u toho, že USA i svět nyní potřebují, aby (i) vedle opětovné (částečné) aktivace privátního sektoru a (ii) včas obrácené státní stimulace (iii) od nich zbytek světa začal více nakupovat. Více než cokoliv jiného bychom tedy potřebovali ono „decoupling“ – odtržení zbytku světa od ekonomiky USA. Dosavadní vývoj ale ukazuje, že toto je doposud jen přání – zbytek světa je spíše ocáskem vrtícím se podle US trendů.

Ani v delším období výše uvedený posun v globální ekonomice nenastane díky našemu přání, ale vyvolá ho jen fundamentální posun v cenách a výnosech (popř. i v rizikových profilech) jednotlivých investičních aktiv, včetně akcií. Toto téma si ale nechám na některé z příštích zamyšlení. Celkově vidím bližší budoucnost spíše tak, že asi celý rok 2009 pojedeme scénář D (detaily v mém minulém článku), poté se pozvolna přehoupneme do B (který je z hlediska historie klasikou) a až za čas do A. Tzn. že bude dost prostoru pro státem podporovaný růst nenutící k hluboké restrukturalizaci, vyšším úsporám a investiční obezřetnosti. Tudíž „hurá do další bubliny“ – její prasknutí bych viděl 5. května dopoledne, někdy kolem roku 2016. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    15.01.2009 16:19

    Jsem taktež rád,že se zde toto dočítám. Jen jedno bude asi těžké, jak přesvědčit či donutit hamburgeržrouty si utáhnout otěže. Totéž platí v evropě na žabožrouty,bude to těžký oříšek...Může se taky stát,či stává se,že čím dál více krizová vlajka bude sloužit ku prospěchu zájmových skupin.
    traktor
  • p. Soustružník
    15.01.2009 15:54

    Nebudu opisovat první 2 věty od H()L()T4, ale totéž podepíšu také. K obsahu bych viděl zacyklení mezi "D" - "B" - "E" - "D". "E"= TLUMENÝ privátní sektor /růst daní/, TLUMENÝ fiskální a monetární stimul /uvědomnění politiků že deficity donekonečna navyšovat nelze/. Která fáze bude v 2016 - odpoví kartářka v 2015. Záblesk "A" mezi ostatními nevylučuji. "C" snad ani nemůže nastat, ledaže by si politici uvědomili nemožnost dalšího zvyšování deficitů před nastartováním privátu. Nebo že by už nebylo za co startovat. Nicméně i v každém uvedeném cyklu se některým subjektům povede nadmíru dobře a jiným právě naopak, s tendencí zvyšující se volatility míry úspěšnosti /např.protekcionistická opatření/.
    Mudrc
  • p. Soustružník
    12.01.2009 17:20

    Se zalíbením vždycky čtu vaše komentáře!! Nechybí jim jak dostatečná odborná hodnota, tak i vtip, nadhled a přitom je vše přehledné a čtivé. Děkuji za příjemné čtení. Btw. Termín splasknutí bubliny již máme, co si ještě tipnout, jakým podkladem bude bublina tvořena tentokráte? Já myslím, že bychom se mohli svést na tzv. ekologických projektech, ale u nich bych životnost bubliny netipoval na celých šest let :-)
    H()L()T4
Aktuální komentáře
17.07.2025
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)