Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strategie pro střední a východní Evropu pro rok 2009: Sázka na defenzivní tituly

Strategie pro střední a východní Evropu pro rok 2009: Sázka na defenzivní tituly

20.1.2009 15:25
Autor: 

KBC Securities vydala analýzu regionu střední a východní Evropy pro rok 2009. V té i nadále doporučuje zastávat defenzivní pozici na trzích CEE, jelikož očekává, že makroekonomický výhled zůstane negativní a rizikový. Investičním strategiím bude podle KBC nadále dominovat snižování zadluženosti, uchování kapitálu a pečlivý výběr investičních cílů:

• Negativní makroekonomický výhled: Ekonomický odhad pro země střední a východní Evropy (CEE) je negativní. Ekonomický růst se v první polovině roku 2009 bude pravděpodobně pohybovat mezi stagnací a recesí. Prostor pro uvolnění měnové nebo fiskální politiky je omezený a největší riziko představuje volatilita měn.

• Preferované země: Česká republika a Polsko mají v regionu nejnižší všeobecný rizikový profil, jelikož jsou méně citlivé na turbulence na finančních trzích. Preferovaným trhem s vysokou mírou rizika je pro KBC Turecko: centrální banka má prostor pro výrazné snižování úrokových sazeb a vyhlídka dohody s MMF v únoru by měla zmírnit externí finanční obavy.

• Defenzivní sektory: Volbou KBC v defenzivním sektoru jsou telekomunikace, utility, běžné spotřebitelské služby a farmaceutické společnosti. Určujícími charakteristikami je solidní cash flow, vysoké dividendové výnosy, přetrvávající výhled růstu a nízký dluh.

• Sektory s vysokou mírou rizika: Ze sektorů s vysokou mírou rizika je volbou KBC  ropa, plyn, kovy a těžební sektor. Ceny surové ropy a kovů pravděpodobně v první polovině roku 2009 zůstanou volatilní a pod tlakem, ale očekáváme, že ceny ve druhé polovině roku stoupnou, protože na slabší celosvětovou poptávku začíná reagovat snižující se výroba.

• Dlouhodobé investice: Realitní sektor sice v posledních 18 měsících hodně utrpěl a výhled zůstává negativní, KBC se nicméně domnívá, že teď je vhodná doba porozhlédnout se po společnostech, které pravděpodobně úvěrovou krizi přežijí. Krátkodobý výhled pro mediální sektor je negativní, ale výhled dlouhodobého pozitivního růstu zůstává beze změny, a to zejména pokud jde o mediální společnosti v CEE.

Celou analýzu, jež zahrnuje mj. i detailní analýzy NWR, ČEZ a Telefóniky O2 CR si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout v sekci Akcie - Výzkum - Analýzy v boxu Analýzy společností - střední Evropa.


Váš názor
  • No, nevím , ... :-)
    20.1.2009 15:59

    Pokud si dobře vzpomínám, tak KBC odepsala před několika týdny asi 2,5 miliardy (devět nul) Euro díky špatným investicím do toxických dluhopisů krytých americkými sub-prime hypotíkami apod. A je-li KBC Securities ten, kdo své matce doporučil tento nákup, tak nevím nakolik brát jejich doporučení za dobré :-) Investor si může vybrat :-)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů