Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přežijeme na poušti?

Přežijeme na poušti?

18.5.2009 18:15

V létě roku 1942 chtěl Edward Adolph, fyziolog na University of Rochester, zjistit, jak mohou lidé efektivně žít a pracovat na poušti a jak vybrat nejlepší z nich. Nejprve vyzkoušel domněnky většiny lidí o tom, co mají dělat, když jsou nuceni k fyzické námaze v extrémním teple. Většina podle jeho závěrů byly mýty (např. svlékat se do trička, či nepít během práce). Jeho zjištění zůstala tajná až do roku 1947, když mu bylo dovoleno publikovat své závěry. To ale prošlo téměř zcela bez povšimnutí. Ještě v 60-tých letech byli běžci maratonu nuceni trenéry pít během závodů jen minimálně a do roku 1977 měli v mezinárodních soutěžích dokonce zakázáno pití prvních 11 kilometrů a poté bylo povoleno pouze každých 5 kilometrů. Tedy nejen že se oficiální orgány krutě mýlily, mýlily se tak sebevědomě, že ve jménu pomoci běžci mu zakázali dělat, co je nejlepší. A to u něčeho, co bylo tak snadné otestovat a pro co již 30 let existovala studie dokazující opak.

Z hlediska toho, co bychom považovali za optimální, nás finanční trh krutě zklamal – ocenění rizik a aktiv se nyní ukázalo být daleko od toho, co bychom od šikovné neviditelné ruky očekávali. V kontextu úvodu – běžci si sami nedokázali vytvořit pitný režim a padli před cílem (jejich pud sebezáchovy byl tedy asi tak na úrovni tohoto pudu u investičních bank). Plný zásobník argumentů tak mají všichni, kteří by rádi všude nějakého toho úředníka, který by rozhodoval o tom „kdy a kolik máme pít“. Jak ale opět ukazuje právě výše uvedené, úředníkova starost o zdraví běžců může být až daleko za jinými – což je ale zpravidla v kontrastu s jeho pravomocí a ochotou zasahovat.

Jak z toho ven? Ani jedním extrémem, ale střední cestou, která bude znamenat neustálou iterakci mezi trhem a státem – regulátory a zákonodárci. Na ní se budeme neustále vychylovat jedním, či druhým směrem – požadavek na stálost a univerzálnost systému je utopií. Co by mělo být cílem je minimalizace oněch odchylek – tj. flexibilita a ochota upouštět od zaběhlých myšlenkových schémat a tabu pokaždé, když budou důvěryhodně zpochybněna.

Jeden praktický příklad potenciálně dobré regulační iterace mezi trhem a regulací - diskutuje se o tom, že by banky musely upravovat svou strukturu financování podle trhu CDS. To znamená, že pokud by cena pojištění proti jejich neschopnosti splácet překročila určitou cenu, banky by musely zvýšit podíl vlastního kapitálu (a stlačit náklad CDS dolů). A to včetně možnosti výměny dluhu za vlastní jmění – cenu za přílišné riziko by platili i věřitelé. Pokud by to neudělala, regulátoři – stát by ji převzal, akcionáři by odešli s nulou a věřitelé by dostali třeba jen část svých pohledávek. Přirozeně, že i tento systém není bez potenciálních slabin - ceny CDS mohou „panikařit“ stejně jako ceny jiných aktiv. Regulátoři by tak měli mít možnost říci, že i přes jejich vývoj je banka v pořádku (lobbystickým tlakům a lidskému faktoru bychom se tak na 100% stejně nevyhnuli, ale jak bychom mohli). Hlavní ale je to, že by všichni museli věřit, že banka padne (bude převzata státem), pokud budou splněny určité předpoklady. A na to padnutí musí existovat jasný postup. Pak se dá dobře přežít i na poušti příštích finančních krizí.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    23.5.2009 15:50

    Pri zvyseni cen CDS (napr. pro Ceskou republiku), by stat musel zmenit strukturu sveho financovani, zvysit equity (dane, znarodneni a jine bohulibe metody) a snizit statni dluh.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC