Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh nyní a v depresi před 80. lety – pohled optimisty

Trh nyní a v depresi před 80. lety – pohled optimisty

22.06.2009 13:05

Krize se pomalu mění v „obyčejnou“ recesi a porovnávání současného vývoje s Velkou depresí se pomalu stává pro většinu na trhu nemístné. Přesto si dovolím ho spáchat - z pohledu vývoje akciového trhu. Následující graf ukazuje vývoj akciového trhu v USA od počátku Velké deprese a od počátku jeho současného poklesu:


World stock markets

Zdroj:A Tale of Two Depressions, Barry Eichengreen, Kevin H. O’Rourke

Pro ty, kteří denně nehledí na obrazovky s grafy, může být na první pohled překvapením to, že míra současného poklesu trhu je o mnoho silnější než v roce 1929 a dále. I vývoj v grafu (výrazný zlom k horšímu na podzim 2008) nabízí vysvětlení v podobě pádu Lehman Brothers; z nějakého důvodu by jeho pád musel ale být pro investory násobně více stresující, než problémy finančních institucí před 80 lety.

Pokud bychom tedy byli v depresi podobné té Velké, dostaly se trhy na úroveň cca -40% ze svého lokálního maxima o cca 15 měsíců dříve – díky Lehmanově urychlovači. To ale nic nemění na tom, že odtud by byla ještě dlouhá cesta dolů. To se ale v obecné atmosféře pocitu, že nejhorší již je za námi, ani nechce věřit. A možná je skutečně lepší graf interpretovat tak, že již jsme si za 12 měsíců prodělali to, co si trh během Velké deprese prodělal za dva roky – tedy za 2/3 trvání jeho poklesu. Díky masivní monetární (viz druhý graf) a fiskální stimulaci ( neporovnatelné s tím, co se dělo před 80 lety), by to mohlo stačit.

Central Bank discount rates

Zdroj:A Tale of Two Depressions, Barry Eichengreen, Kevin H. O’Rourke

Pohled na první graf by tedy sice možná v někom mohl vzbudit pocit, že současný vývoj je o mnoho horší. Výše uvedeným jsem se ale snažil ukázat, že podle mne je na místě opačný pohled – to nejhorší jsme si prodělali „instantně“. Něco úplně jiného je ale to, jak moc nahoru bude trh směřovat nyní. Zde zejména platí, že predikovatelnost čehokoliv ekonomického se ve srovnání s minulými roky dramaticky snížila – jak co se týče délky periody, tak toho, co se vše může stát. Počínaje měnami, přes inflačně/deflační dilema a ratingem státních dluhopisů konče tak máme široké spektrum tezí. A přesto zde pravděpodobně končí rozumný investiční optimismus - prakticky žádná z těchto tezí neleží na tom, že opět dosáhneme ve velkém měřítku růstu před krizí. Tedy růstu taženého východem recyklovanými západní dolary, investovanými do pseudo-aktiv s pochybnou hodnotou, vytvořenými kvůli bonusům finančních inženýrů. Trh se tak uskromní, nebo si najde jiná pseudo-investice (jako nesčetněkrát předtím). 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m