Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar v nemilosti Buffetta i Pimco. Co s ním bude dál?

Dolar v nemilosti Buffetta i Pimco. Co s ním bude dál?

24.08.2009 17:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Medvědí komentáře od Buffetta a společnosti Pimco ohledně dolaru přispěly ke znepokojení na trhu. Zprávy týkající se úpadku amerického dolaru mohou být předčasné, ale když několik světově nejvýznamnějších investorů varuje před úpadkem této měny, investoři jsou na pozoru.

Warren Buffett, generální ředitel Berkshire Hathaway, 19. srpna v New York Times (8,12 USD, 0,74%) varoval, že kvůli americkému dluhovému zatížení hrozí Spojeným státům „ekonomika banánové republiky“. Buffett uvedl, že záplava dolarů z Federálního rezervního systému a z Obamovy a Bushovy vlády může být momentálně nezbytná k podpoření churavějící ekonomiky. Avšak vláda musí kontrolovat svůj budoucí dluh, jinak bude riskovat následky. „Osud dolaru je spjat s Kongresem,“ napsal Buffett. A 20. srpna se Mohamed El-Erian, generální ředitel největšího světového dluhopisového fondu Pimco, vyjadřoval způsobem, jakoby úpadek dolaru byl předem jasný. „Otázkou není, zdali dolar časem oslabí, ale jak oslabí,“ uvedl El-Erian pro Bloomberg. A dodal, že „existuje reálné riziko, že to bude chaotický pokles“.

Tak výrazné prohlášení představuje problém, protože měnové trhy jsou notoricky nepředvídatelné. Ve srovnání s dobrou předpovědí vývoje měny je akciová analýza lehká – vyžaduje projekce ohledně vývoje ekonomiky, obchodu, politiky a psychologie trhu – vše na globální scéně. Dolar, stále chápaný jako bezpečné útočiště, nevyhnutelně roste ve dnech, kdy vzrůstá nervozita investorů a kdy dochází k pádu trhů cenných papírů. A z hlediska většiny investorů krize plně zažehnaná není. Dalším významným faktorem je politika. Vlády mají nástroje, jak lehce či silněji tlačit měny nahoru nebo dolů.

„Podstatné oslabení dolaru neodráží ničí zájem,“ říká k tomu Brian Dolan, hlavní měnový stratég ve Forex.com. Slabší dolar by samozřejmě pomohl americkým výrobcům prodat zboží do zahraničí, zvedly by se americké exporty a americké společnosti by vykazovaly silnější zisky ze zahraničí. Avšak slabší dolar by zranil společnosti, které importují do Spojených států. Slabší dolar obvykle také zvyšuje ceny komodit, které se prodávají a kupují v dolarech (např. ropa). Ve Spojených státech by se tím zkomplikovalo oživení založené na spotřebě.

V delším období může být pro budoucnost dolaru důležitější ekonomický fundament než panika a politika. V tomto tvrzení spolu s obavami ohledně americké fiskální politiky spočívá Buffettova pointa. Obavy zároveň odrážejí fakt, že americký dolar ztrácí svůj status prominentní celosvětové měny. Jedním protiargumentem k uvedeným obavám je skutečnost, že měny se obchodují na relativní bázi – USA nejsou s podobnými masivními deficity samy. Zároveň řada pozorovatelů upozornila, že úprk k dolaru během finanční krize ukázal, že v současnosti k této měně neexistuje jiná možná alternativa.

Ačkoliv inflace může americký dolar poškodit, ekonomové a jiní pozorovatelé usuzují, že vyvolat inflaci v ekonomice takto těžce zraněné ekonomickým poklesem by bylo obtížné či snad až nemožné. „V současnosti tady není žádné nebezpečí inflace,“ říká prof. Herman Schwartz z University of Virginia. S tolika podniky s nevyužitou kapacitou a s tolika nezaměstnanými Američany má ekonomika spoustu přebytečné kapacity k využití předtím, než inflace začne ohrožovat hodnotu dolaru. „Musíme ujít dlouhou cestu, než se tam dostaneme,“ říká Schwartz. To neznamená, že Buffett neměl pravdu, když varoval investory a zákonodárce, že by inflace mohla eventuelně podkopat hodnotu dolaru. Schwartz vidí Buffettův článek jako „varovný výstřel pro celou vládu“.

Federální vláda potřebovala do ekonomiky napumpovat peníze, říká prof. Jonathan Kirshner z Cornell University. „Udělali jsme správnou věc a zabránili totálnímu kolapsu ekonomiky. Zůstávají však vážné problémy.“ Podle něj nelze závažné americké dluhové zatížení řešit prudkým snížením výdajů nebo momentálním zvýšením daní. Tento postup by ekonomiku poškodil. Prezident Obama potřebuje v několika následujících letech ukázat „cestu k udržitelnosti“ – věrohodný scénář, jímž mohou Spojené státy začít splácet velké účty z let 2008 a 2009.

Budoucnost amerického dolaru může být dobře determinována jednoduchou otázkou: Jak bude vypadat americká inflace nebo ekonomický růst v porovnání s ostatními zeměmi? Měnové trhy jsou však také místy, kde záleží i na malých odlišnostech. Např. postupný pokles dolaru by nadělal méně škody než rychlý propad – a dokonce by mohl pomoci části americké ekonomiky.

Zdroj: Businessweek


Váš názor
  •  
    24.08.2009 23:36

    Zajimavy, ze se panacek otira o dolar az ted. Co si pamatuju, tak zatim dosavadni opatreni fedu a vlady vicemene chvalil a mluvil o brzkym konci krize. A ted najednou, ze otazka neni, jestli ale jak $ oslabi? Asi uz si vymenil penize na dovolenou.
    Cedr
Aktuální komentáře
09.05.2025
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y