Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Geithner: G20 se rámcově dohodla na omezení odměn pro bankéře

Geithner: G20 se rámcově dohodla na omezení odměn pro bankéře

25.09.2009 8:43
Autor: ČTK

Pittsburgh (ČTK) - Skupina 20 nejvyspělejších ekonomik světa G20 dospěla první den své dvoudenní schůzky v americkém Pittsburghu k základní dohodě o omezení odměn pro bankéře. Podle agentury AP to řekl americký ministr financí Timothy Geithner. Současný systém odměňování podle politiků vede bankéře k riskantnímu chování, když zohledňuje krátkodobé výsledky oproti dlouhodobým.

Ministr financí uvedl, že dohoda na limitech odměn pro bankovní manažery by mohla být hotová do konce letošního roku. Každá země by měla svá vlastní pravidla, nad kterými by dohlížela nová instituce, nadnárodní organizace kontrolující finanční instituce Výbor pro finanční stabilitu (Financial Stability Board). Půjde o mezinárodní skupinu centrálních bank a regulátorů finančních trhů. Na jejím vzniku se státy G20 dohodly na jaře v Londýně.

"Chceme mít velmi silné standardy, které omezí rizika, jež dosavadní praxe odměňování podněcovala," uvedl Geithner. Dohoda na limitech pro odměňování bankovních manažerů byla přitom před summitem považována za jeden z jeho obtížných bodů. Tlačili na ni především Evropané, které pobouřilo, že si manažeři vypláceli tučné bonusy navzdory hospodářské krizi a navzdory tomu, že banky v obtížné situaci získaly významnou pomoc z veřejných peněz.

Evropská unie v závěrech ze svého summitu, který se konal minulý týden, uvedla, že odměny by měly být nastaveny na "přiměřenou" úroveň ve vztahu k pevnému platu a že by měly záviset na výkonu bank, a brát tak v úvahu i jejich nepříznivé výsledky. S podobnými vyjádřeními přišel v minulých dnech i americký prezident Barack Obama. Spojené státy nicméně nechtějí pevné stropy pro odměny.

Geithner rovněž na tiskové konferenci uvedl, že je optimistický ohledně podpory států G20 pro americký návrh na odstranění nerovnováh ve světové ekonomice. Jde například o problém velkých obchodních přebytků Číny a rekordních rozpočtových deficitů Spojených států. Podle Obamy by návrh měl zajistit udržitelný rozvoj světového hospodářství a zamezit opakování tak hlubokých krizí, jakou svět prochází v současnosti.

Geithner rovněž řekl, že Američané podporují snahu Číny získat větší hlasovací práva v Mezinárodním měnovém fondu navzdory výhradám evropských zemí, které tím naopak o část svého vlivu v instituci přijdou. Vzhledem k růstu ekonomické síly Číny "je to správná věc", řekl Geithner.

Skupina G20 také podle agentury Reuters pracuje na dohodě o postupném odstranění subvencí pro fosilní paliva. Řada vlád členských zemí poskytuje daňové úlevy a přímé dotace firmám, které produkují uhlí, naftu a další fosilní paliva, která jsou původcem skleníkových plynů, jež podle mnoha vědců stojí za globálním oteplováním. Jen v USA tyto úlevy představují desítky miliard dolarů ročně. Chystaná dohoda nicméně neobsahuje konkrétní datum.

Skupina G20 sdružuje Evropskou unii a 19 zemí světa: Británii, Spojené státy, Argentinu, Brazílii, Austrálii, Kanadu, Čínu, Francii, Německo, Indii, Indonésii, Itálii, Japonsko, Mexiko, Rusko, Saúdskou Arábii, Jižní Afriku, Jižní Koreu a Turecko. Její členové představují zhruba 90 procent výkonu světového hospodářství. Skupina vznikla v roce 1999. Její význam v posledním roce kvůli globální krizi výrazně vzrostl. Letos se schází již potřetí.

Summit v Pittsburghu doprovází střety policie s demonstranty, jsou ale mírnější než při předchozí schůzce v Londýně. Policie sice při rozhánění nepovoleného pochodu demonstrujících použila slzný plyn, nejsou ale hlášení žádní zranění ani zatčení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů