Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF mění směr: Lepší je vyšší inflace

MMF mění směr: Lepší je vyšší inflace

15.02.2010 14:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Olivier Blanchard, hlavní ekonom MMF, říká, že centrální bankéři by měli zvážit, zda se nezaměří na docílení vyšší inflace než v současnosti, protože by tak mohli snížit pravděpodobnost opakování nedávné hluboké krize.

Makroekonom Blanchard řekl, že globální ekonomická krize odhalila nesrovnalosti v makroekonomické politice, a to především spoléhání se na úrokové sazby při řízení ekonomik. Blanchard, Giovanni Dell'Ariccia a Paolo Mauro zpracovali novou analýzu, v níž uvádějí, že politici musejí zvážit naprosto rozdílné přístupy vypořádání se s velkými bankovními krizemi, pandemiemi nebo teroristickými útoky. Poukazují zejména na nutnost cílení vyšší úrovně v „normálních časech tak, aby se zvýšil prostor pro reakci monetární politiky na uvedené šoky“. Centrální banky by mohly mít 4% inflační cíl namísto 2% cíle, který má nyní většina centrálních bank.

Blanchard míní, že při 4% inflaci by úrokové sazby ve stabilních ekonomikách dosahovaly 6 až 7 %; centrálním bankéřům by tak vznikl mnohem větší prostor na snížení sazeb před tím, než se dostanou k nule, protože pak je již téměř nemožné krátkodobé sazby nadále snižovat. „V současnosti si uvědomujeme, že pokud bychom měli několik stovek bazických bodů navíc“ – jeden bazický bod je jedna setina procentního bodu – „na něž bychom se mohli spolehnout, pomohlo by to“ bojovat proti proběhlé krizi, uvádí Blanchard. „Proto by bylo dobré začít s vyšší nominální sazbou. Jediným způsobem, jak se k ní dostat, je vyšší inflace.“

Po desetiletí MMF naléhal na státy, aby snížily inflaci a za svůj největší úspěch považuje to, že se mu podařilo přesvědčit vlády v Latinské Americe, Africe i jinde, aby upustily od přesvědčení, že by cesta k prosperitě vedla přes vysokou inflaci. Blanchard ale tvrdí, že po nejhorší recesi od 2. světové války by měl MMF stát v čele nového přístupu.

Většina centrálních bankéřů si pamatuje chyby, které v 70. a 80. letech minulého století vedly k vysoké inflaci a nebude okamžitě nový přístup MMF vítat. Bankéři jsou i nadále přesvědčeni, že držení inflace na nízké úrovni a přesvědčení trhů, že tomu tak bude i nadále, zůstává kriticky důležité. John Taylor, specialista na monetární politiku na Stanford University, který za Bushovy vlády působil na Ministerstvu financí USA, říká, že by se mohlo stát, že inflace půjde těžko kontrolovat, pokud by se inflační cíl zvýšil.

Blanchard ale tvrdí, že není velký rozdíl v tom, zda udržujeme inflaci na 2 nebo 4 %. Daňový systém by bylo možné přizpůsobit tak, aby vyšší inflace sama o sobě netlačila daňové poplatníky do vyšších daňových sazeb. Dluhopisy, jejichž výnos je upravován o inflaci, by ochránily investory. Studie MMF naznačuje možnost, že by inflace mohla poskočit výše, pokud vlády začnou automaticky uzpůsobovat platy o inflaci, uvádí, že zůstává otázkou, zdali nad těmito náklady nepřevažují potenciální zisky ve formě vyhnutí se nulovým úrokovým sazbám.

Zmiňovaná analýza nazvaná „Rethinking Macroeconomic Policy“ zároveň doporučuje, aby centrální banky používaly regulaci na propíchnutí bublin na trzích s aktivy před tím, než jejich velikost dosáhne nebezpečného rozměru. Spoléhání se výhradně na zvýšení úrokových sazeb sebou nese riziko poškození celé ekonomiky; to tvrdí i předseda Fedu Ben Bernanke.

Blanchard uvádí, že vlády by měly přehodnotit nastavení automatických stabilizátorů, což jsou recesí spuštěná zvýšení výdajů, nebo daňové škrty. Vlády by mohly zavést nové programy s výraznějším vlivem, jako např. automatické snížení daní v případě, když HDP poklesne o určité procento. Další možností jsou na investice navázané úspory na daních platné v době, když dochází k poklesu ekonomické aktivity.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  • to jsou věci
    15.02.2010 15:26

    na tom světě.... dlouho platné teze berou za své, jen co přijde trocha té krize
    Bo
    • Fuck off IMF, Fuck off "authorities"
      15.02.2010 22:12

      Tak to vypadá, jako dobrý návod k největší loupeži všech dob... Okrást jednotlivce je špatný, okrást skupinu ještě horší, ale okrást všechny je košer! A člověk ani nemá kam utéct...
      First Knight
      • Re: Fuck off IMF, Fuck off "authorities"
        16.02.2010 10:18

        mate pravdu, inflace nekrytych FIAT penez byla nejetsim zlocinem od pocatku letopoctu, ......ale nebojte se, je to jen zoufaly pokus o zastaveni nastupu hyperdeflace ... centralni banky ve skutecnosti vytvareji jenom zlomek objemu penez, penize vznikaji uverovou expanzi a ta se na dobro zastavila ...... http://research.stlouisfed.org/fred2/series/TOTBKCR
        SKF
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index