Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Iluzorní přínos a reálná bolest nové ekonomické moudrosti

Krugman: Iluzorní přínos a reálná bolest nové ekonomické moudrosti

03.06.2010 12:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Největším nebezpečím pro stále křehké ekonomické oživení je rozšiřování jedné destruktivní myšlenky - názoru, že již nyní, kdy slabé oživení z nejhoršího poklesu od druhé světové války trvá ani ne rok, je čas, aby politici přestali pomáhat nezaměstnaným a začali vyvolávat bolest.

Když finanční krize udeřila poprvé, většina z těch, kteří ve světě tvoří ekonomickou politiku, reagovala správně. Došlo ke snížení sazeb a byl umožněn nárůst deficitů. Touto aplikací lekce, kterou jsme se naučili ve třicátých letech, se podařilo omezit škody. Bylo to hrozné, ale nebyla to druhá Velká deprese.

Nyní se ale množí požadavky na přechod od podpory ekonomik k jejich trestání. Myšlenka, že to, co slabé ekonomiky skutečně potřebují, je ještě více utrpení, se skutečně stává obecně přijímanou moudrostí. Rozsah toho, nakolik je tento názor nyní přijímán, jsem si uvědomil díky poslední zprávě OECD. To je velmi opatrná organizace; co v daný čas řekne, to doslova definuje obecně přijímanou moudrost. A nyní říká, že by mělo dojít k ukončení podpory ekonomického oživení a namísto toho by se měly zvyšovat sazby a omezit výdaje.

Na tomto doporučení je pozoruhodný fakt, že je nejen odtrženo od skutečných potřeb světové ekonomiky, ale i od vlastních projekcí OECD. Ty neukazují na hrozbu inflace, ale přesto OECD tvrdí, že sazby ve Spojených státech a dalších zemích by v následujícím roce a půl měly prudce vzrůst. Nejlepší odpovědí, kterou mohu vymyslet na otázku, proč by i přes neexistenci hrozby inflace měly sazby vzrůst, je ta, že uvedená organizace se obává, že trhy začnou inflaci očekávat; přestože by neměly a nyní ji neočekávají. Musíme se mít na pozoru před „možností, že dlouhodobá inflační očekávání by v zemích OECD mohla zakotvit, což je v protikladu k předpokladům v základním scénáři“.

Podobný argument se používá pro ospravedlnění úspor ve fiskální oblasti. Teoretická ekonomie a zkušenosti říkají, že omezení výdajů v době, kdy ekonomika stále čelí vysoké nezaměstnanosti, je skutečně špatné. Nejenže tak dojde k prohloubení poklesu, ale nepřispěje to ani ke zlepšení rozpočtového výhledu, protože úspory pramenící ze snížení výdajů jsou vyváženy nižšími výběry daní. A OECD předpokládá, že vysoká nezaměstnanost přetrvá roky. Přesto požaduje, aby vlády zrušily další plány na stimulaci a příští rok začaly s fiskální konsolidací.

Proč to dělat? Znovu proto, aby trhy dostaly něco, co by chtít neměly, a v tuto chvíli ani nechtějí. Nyní se nezdá, že by se investoři obávali o solventnost vlády Spojených států; výnosy z vládních dluhopisů se blíží historickým minimům. A i kdyby se trhy o fiskální budoucnost USA obávaly, omezení výdajů by v utlumené ekonomice přispělo ke zlepšení jen málo. Snižovat se ale musí, říká OECD, protože nedostatečné snahy o konsolidaci „by vedly k riziku negativní reakce finančních trhů“.

Nejlepším shrnutím, které jsem viděl, přišlo od Martina Wolfa z The Financial Times. Ten popisuje nově přijímanou moudrost následovně: „Hlavní myšlenkou ekonomické politiky by mělo být - dát trhům to, co si myslíme, že v budoucnu mohou požadovat, i když existují minimální známky, že to požadují již nyní.“ Tato formulace zní bláznivě a bláznivá je. Přesto se tento názor rozšiřuje, již nyní má nepěkné následky a to jde jen o začátek. Konvenční moudrost říká, že je odpovědné nyní přinutit nezaměstnané trpět. A zatímco jsou tyto přínosy ze způsobené bolesti iluzí, bolest samotná bude velmi reálná.

Autorem článku je Paul Krugman.

Zdroj: The New York Times


Váš názor
 • Malý problém
  04.06.2010 10:34

  ...dát trhům to, co si myslíme, že v budoucnu mohou požadovat, i když existují minimální známky, že to požadují již nyní... Je na tomto světě někdo, kdo ví, co trhy budou v budoucnu potřebovat? Samozřejmě, že není. Good-bye, Mr. Krugman.
  Dan
 • Velikost povodně
  03.06.2010 18:22

  Vodohospodáři ví, že zásadní je vědět, kolik vody spadlo a tudíž přiteče. Nemá smysl snažit se zadržovat první část velké vody a pak již jen u plné přehrady bezmocně sledovat, jak se voda valí přes hráz. Naopak je zapotřebí včas začít přehradu upouštět i za cenu částečného zaplavení nějakého území a vytvořit si manévrovací prostor pro zachycení nejvyšší části povodňové vlny. Povodňová vlna je krize, kapacita hráze je dluhová kapacita vlád (pan Krugman zapomněl že existuje a je konečná). V tomto smyslu za daného rozsahu průšvihu vlády selhaly, protože vyplýtvaly svou dluhovou kapacitu předčasně. Bylo samozřejmě jednodušší začátek povodně zadržovat a všem namlouvat, že je vlastně nic nepostihne. Nyní jsou však téměř všechny přehrady skoro plné a dále prší. Navíc při přetoku přes korunu se mohou některé hráze protrhnout a povodeň dále zhoršit. Minimálně řecká hráz je již značně nestabilní. Za této situace vládnoucím elitám pomalu dochází, že je možná nebude soudit justice, ale linčovat dav. Bohužel voda v přehradách se jen tak nevypaří, musí odtéct.
  Skeptik
  • Re: Velikost povodně
   04.06.2010 10:42

   Dluhová kapacita vlád, na rozdíl od hrází, konečná není. Celá oblast peněz a hodnot je v podstatě abstraktní a fiktivní. Dluhová kapacita vlád/států zdaleka vyčerpána není a v historickém kontextu je v mezích. Žádné protržení hráze nehrozí, pouze média musí prodávat a panika a strašení se dobře prodává. A i protržená hráz se nakonec zalepí. Svět je na prahu nevídaného pokroku a prosperity. Cheer up!
   Dan
   •  
    05.06.2010 11:50

    Pokud není dluhová kapacita vlád konečná, pak může být pouze nekonečná a to je zjevný nesmysl. Pravděpodobně jste chtěl říci, že nikdo neví, jaká přesně je a mění se se stavem ekonomiky - to je samozřejmě pravda. Výška hráze tudíž trochu závisí na přítoku vody. Velká povodeň snižuje výšku hráze a naopak sucho (prosperita) ji zvyšuje. To bohužel není úplně to, co vlády teď potřebují a je to další argument, proč přehradu raději upouštět, i když to dole někomu zmáčí boty. Je to pořád lepší, než když bude mít v baráku vody po strop, až se hráz protrhne.
    Skeptik
  • Re: Velikost povodně
   04.06.2010 8:53

   Parádně vysvětleno. Já bych jen dodal, že hráze jsou poměrně chatrné, neboť je drží jen důvěra investorů. Pokud voda začne přetékat hráz se protrhne!
   ..
 • Ach ti levičáci...
  03.06.2010 14:53

  Krugmann je dle meho nazoru prosťáček a socialisticky papaláš. NIKDY NIC NEBUDE BEZ BOLESTI A BEZ PRACE - bohuzel Paule, bolest nekdy prinasi a kreativni destrukce je nutna... Oddalovani jen a jen dale a na pozdejsi obdobi jen zbrutalni dopady... Uz prosim jed za HUGEM, FIDELEM a PEDREM a nech nas at pracujeme i v krizi a bez pomoci vsemocneho a "uzasneho" statu.
  VSE LIMITED
  • Re: Ach ti levičáci...
   03.06.2010 15:18

   Do práce se rozhodně pusťte a zkuste si zopakovat kapitoly z makroekonomie o agregátní nabídce a poptávce. Když se nad nimi zamyslíte bez ideologické zátěže, uvidíte že věc není zdaleka tak jednoduchá.
   Krizek
   •  
    03.06.2010 15:40

    To jako jste vyčetl ,že z dluhové krize se dostaneme ještě větším kupením dluhů? Prolamuje se jedno tabu za druhým,třeba nákup stát. obligací ze strany ECB,to bylo před několika lety něco naprosto nepředstavitelného ,navíc zakázáno zákonem. NIKDY NIC NEBUDE BEZ BOLESTI A BEZ PRÁCE,to je pravda,ale Krugman si to nemyslí,proto tlachá ,co tlachá.Krugman požaduje větší nákupy odpadnícj papírů FEDEM a větší deficit,co to má za logiku? Pouze se ten problém odsunuje,později stějně praskne.
    AMOLADOS
    •  
     04.06.2010 16:02

     ...další takový, co viděl z makra pouze titulek. Čemu nerozumíte na větě "nepřispěje to ani ke zlepšení rozpočtového výhledu, protože úspory pramenící ze snížení výdajů jsou vyváženy nižšími výběry daní"?
     THR
Aktuální komentáře
03.12.2020
9:03Rozbřesk: Česko rozvolňuje
8:53Evropské burzy ráno zřejmě klesnou, dolar blízko dvouletého minima  
8:46Ode dneška se znovu otevírají obchody či restaurace. Zde jsou podrobnosti
8:21Bloomberg: Banky již letos oznámily největší propouštění za 5 let
8:18Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli viru zpomalila
5:55Taylor: Co kdyby všechny pozice byly jen na částečný úvazek?
02.12.2020
22:07Wall Street zakončila bez výraznějších změn, Salesforce -9 %  
17:38Nakopne Teslu Wrightův zákon?
17:05Americké akcie klesají, i když jednání o stimulu propad trochu brzdí  
15:52Opustit Libora nebude tak jednoduché...
14:00AQUAPALACE, a.s. - Konsolidovaná výroční zprávy společnosti AQUAPALACE, a.s. za rok 2019 - opravené úplné znění
13:39Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
13:34Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady
12:48Ján Hladký: Salesforce měl prvotřídní čtvrtletí, akvizice Slack je ale nešťastná  
12:09Siegel: Zisky budou v roce 2021 vyšší, reálná návratnost akcií atraktivní
11:28Nezaměstnanost v EU zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla
10:36Stock Spirits zvýšil roční tržby, zisk ale klesl. Navrhuje mimořádnou dividendu
10:20IPO Airbnb by mohlo být pozitivní, pak bude záležet na epidemii (komentář analytika)  
10:03Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
9:12Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách