Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ratingové agentury pod tlakem: EU chce vytvořit evropskou protiváhu

Ratingové agentury pod tlakem: EU chce vytvořit evropskou protiváhu

3.6.2010 16:02

Evropská komise vážně zvažuje vytvoření alternativní ratingové instituce, která by hodnotila úvěrová rizika jednotlivých evropských států. Ve světle současné nechuti investorů vstupovat na evropské trhy požadují politici zintenzivnění konkurence v oblasti ratingového businessu, zprůhlednění informačních toků a zpřísnění dohledu nad ratingovými společnostmi.
 
Brusel navrhuje zastřešit ratingové agentury působící v Evropě novou pan-evropskou autoritou, která by měla trh regulovat. "Potřebujeme pracovat na evropštější agentuře, která by správně hodnotila rizika ohledně dluhů jednotlivých států. Je třeba, aby v tomto sektoru byla větší soutěž, ale i transparentnost," uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Michael Barnier. Spekuluje se, že dohled na odvětvím by mohl být svěřen do rukou Úřadu pro evropské cenné papíry a trhy (ESMA, European Securities and Markets Authority). Na specifikaci návrhů bude podle Barniera pracovat EK v příštích týdnech.

Podle návrhů komise by emitenti strukturovaných finančních instrumentů jako banky a investiční společnosti měly povinnost poskytovat všem ratingovým agenturám bez rozdílu stejné informace nehledě na to, zda s danou agenturou spolupracují či nikoli, a umožnit tak vznik i relevantních „nevyžádaných“ ratingů. Navrhované kroky ohledně lepší transparentnosti informací jsou podobné pravidlům, která byla aktuálně zavedena ve Spojených státech, uvedla Standard & Poor‘s. „Podporujeme myšlenku, aby bylo účastníkům trhu nabízeno tolik kreditních ratingů, kolik je možné,“ zní vyjádření S&P .

Ratingové společnosti čelily v poslední době zesílené kritice hned dvakrát. Nejdříve byly označeny za spoluviníky finanční krize 2008, podle značné části odborné veřejnosti totiž nepodávaly objektivní hodnocení odrážející skutečnou finanční kondici jednotlivých bank a firem. Podle čerstvých zpráv včera před americkou vyšetřovací komisí vypověděli bývalí analytici Moody’s, že byli ze strany vedení nuceni připisovat rizikovým dluhopisům vyšší než zasloužené ratingy (více zde). Další vlně kritických hlasů čelí ratingové agentury na pozadí aktuální dluhové krize v Evropě, kdy svým výrazným snižováním ratingových stupňů pro slabší země eurozóny pomohly rozdmýchat paniku na trzích a snížit zájem investorů o evropská aktiva. V tomto kontextu nyní politici volají po myšlence „Evropské ratingové agentury“, která by zvýšila konkurenci v odvětví, v němž vládne anglosaská trojice Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch.

„Je normální, že v odvětví zabývajícím se takto citlivými otázkami a kde je obrovské riziko konfliktu zájmů, jsou jen tři významní hráči? „A je normální, aby všichni tito hráči pocházeli ze stejné země,“ ptá se prezident EK José Barroso, jehož cituje Businessweek. Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble označil americké ratingové společnosti za „oligopol“, který je třeba rozbít.

Guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer tento týden navrhl, že funkci evropského poskytovatele ratingů by mohli zastávat pojišťovatelé pohledávek jako Euler-Hermes a Coface, uvedl deník Financial Times. Společnost Coface potvrdila, že má zájem stát se první evropskou ratingovou agenturou, jež bude konkurovat anglosaským rivalům. Jednu z prvních poboček by Coface měla otevřít i v Praze, napsal minulou středu deník E15 s odvoláním na generálního ředitele společnosti Jérome Cazese.

Ne každý zatím věří v potenciální účinnost návrhů, jakkoli jsou v syrové fázi, kroky totiž nemusí vyřešit podstatu stávajících problémů. „Vypadá to, že sám princip je opomíjen. Neřeší se nutnost reformovat celý ‘business model‘ ratingových společností,“ myslí si stratég UniCredit Stefan Kolek.

(Zdroj: Financial Times, Bloomberg, mediafax, čtk)


Váš názor
  •  
    3.6.2010 22:16

    dosavadni oligopol je OK. Dnes vime, jaky vyznam agentury maji, dalsi by jen zneprehlednila prostredi, nekdo by mohl namitnout "co kdyz tato nova je objektivnejsi?", coz by vedlo k agenture cinske, stredovychodni nebo indicke a zavladl by total chaos. Konkurencni prostredi je fajn vec, ovsem mit jistotu, ze dana kota je presnym vychozim bodem, je pro stavajici konkurenty prehlednejsi. Z druhe strany je treba priznat, ze anglosaska natura muze mit tendenci vice ohodnotit spotrebu, kdezto ta nova evropska spise vyzdvihne vyrobu. Co bylo prvni? Vejce ci slepice? Co je dulezitejsi? Spotreba nebo vyroba?
    Mudrc
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data