Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Austrálie neustoupila od 40% těžební daně, ale nemá být uvalena na již zahájené projekty

Austrálie neustoupila od 40% těžební daně, ale nemá být uvalena na již zahájené projekty

16.06.2010 11:12
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Australská vláda ústy ministra zdrojů Martina Fergusona potvrdila záměr uvalení 40% těžební daně na zisky společností počínaje rokem 2012. Připustila pouze dohodu u již zahájených projektů. „Daňové sazba bude 40 procent, která jsme dříve označili za spodní limit a bude jednotná pro komodity, různé úrovně sazby nediskutujeme,“ uvedl Ferguson. Záměr připravil o notnou část podpory veřejnosti premiéra Kevina Rudda, když těžební společnosti začaly pozastavovat své projekty v zemi, přičemž toto odvětví v dubnu tvořilo 57 procent australského vývozu. Australská vláda daň oznámila 2. května a daňové změny chce doprovodit poklesem firemních daní z příjmů na 28 % z 30 % v polovině roku 2014.

S Fergusonem se dnes sešli šéfové BHP Billiton, Rio Tinto a Xstrata. Ferguson schůzku odmítl komentovat, firmy ve společném prohlášení uvedly, že ze strany vlády necítí porozumění. Do konzultací s australským MF ohledně daně se zapojilo 80 těžebních společností. Výstupem má být znalecká zpráva s plánovaným zveřejněním v červenci, finální dokument později v letošním roce a následné předání do Parlamentu před koncem roku 2011 v případě opětovného zvolení vlády premiéra Rudda.

Těžební společnostem se daří zatlačit na vládu alespoň v tom, aby daň byla aplikována pouze na nové projekty a nebyla uplatněna restrospektivně, tedy na projekty již zahájené. „Těžební investice potřebují dlouhodobé dohody s vládami řádově na 30 nebo i více let. Náhlá změna způsobí paniku a pro ekonomiku bude mít dusivý efekt,“ podotkl před časem Frank Holmes, hlavní ekonom Global Investors. Požadavek vznesl například druhý největší domácí těžař a ocelárna OneSteel Ltd, který na Fergusona tlačí i skrze lokální jihoaustralskou vládu. „Pokud by úvahy o těžební dani přišly dříve, bezesporu bychom neinvestovali tolik do našich projektů v Pilbara a byly bychom mnohem menším producentem rudy,“ uvedl šéf Rio Tinto Jan Du Plessis. Dnes je Rio největším australským vývozcem komodity a zvažuje zrušení, omezení či pozdržení části projektů. Ekonomové však stále častěji připomínají také další faktor k omezování investic v zemi, kterým je slábnoucí poptávka v Číně jako hlavní destinaci exportu z Austrálie, návazně na úsporná opatření tamní vlády.

Podle propočtů ratingové agentury Moody’s by zavedení 40% australské daně se startem na počátku roku 2012 ukrojilo ze zisků těžebních společností až třetinu, uvalilo negativní náhled na úvěrové podmínky sektoru jako celku a zvýšilo riziko negativního přehodnocení těžebních titulů v krátko- a střednědobém horizontu. „Nacionalizace zdrojů“ se podle Evy Ambro z BlackRock stala hlavním rizikem pro plánování ziskovosti těžebních firem v nejbližších několika letech. Chile, která je největším světovým dodavatelem mědi, již navrhla přechodné zavedení „těžební daně“, z jejíchž zdrojů by financovala obnovu země po zemětřesení. Dopady do zisků BHP, Xstrata a AngloAmerican jsou odhadovány na 1,2 miliardy dolarů směrem dolů během příštích dvou let. Brazílie, která je druhým největším těžařem železné rudy, podle slov ministra pro energetiku a těžbu Edisona Lobaa buď zvýší daně, nebo poplatky za vydávaná povolení. Podle Magnusse Ericssona, senior partnera výzkumné Raw Materials Group, australský krok přiměje k hledání cest k navýšení zisků z těžebního sektoru také kontinentální a skandinávské vlády.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů